Řada silných vyjádření padla na pondělní tiskové konferenci šéfa senátu Miloše Vystrčila a Svjatlany Cichanouské, představitelky běloruské opozice, kterou diktátor Lukašenko stíhá poté, co Cichanouská pravděpodobně zvítězila v loňských prezidentských volbách v Bělorusku.
Miloš Vystrčil s ostatními představiteli senátu političku přijal na oficiálním jednání a připravuje pro ni prostor k projevu před celým senátem. Vystrčil mimo jiné řekl, že senát dlouhodobě podporuje běloruskou opozici a tamní boj za svobodu a demokracii. „Volby byly nespravedlivé, neférové a nezákonné, po volbách se Lukašenko prohlásil prezidentem. To, že senát pozval Svjatlanu Cichanouskou, je podpora běloruskému lidu,“ konstatoval jasně Miloš Vystrčil.
Dále řekl, že se senát snaží navázat na hodnoty, které reprezentoval Václav Havel právě v boji za svobodu a demokracii. Zopakoval, že podporuje ekonomické sankce proti Bělorusku, vyjádřil podporu nezávislým médiím. Řekl, že je nutné posílit stipendijní programy pro běloruské studenty a dále podporovat opozici.
Svjatlana Cichanouská poděkovala za pozvání do České republiky. „Jsem vděčná za pozvání a možnost navštívit ČR. Během posledního roku Bělorusové tvoří události a historii, za jeden den se toho odehraje více než dříve za deset let. Naše protestní akce pokračují již přes 300 dní. Nikdo nemá pochybnosti, že jde o teroristický režim, nelze ho převychovat. Jako rukojmí má devět milionů Bělorusů,“ uvedla také Svjatlana Cichanouská. Únos letadla s Romanem Protasevičem podle ní nelze vnímat jako samostatnou epizodu. Dále upozornila, že režim ničí nezávislá média. „Připravujeme další protesty, stávku. Vyzývám, aby ČR přestala spolupracovat s firmami, které podporují režim,“ uvedla Svjatlana Cichanouská.
Běloruská politička je ve své zemi stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. Hrozí jí od tří do pěti let odnětí svobody. Rusko zařadilo Cichanouskou mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.
Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti dlouholetému běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává řada států ani Evropská unie.
Nedlouho po prezidentských volbách Cichanouská odjela do zahraničí, aby se vyhnula zatčení. Našla azyl v Litvě, navštívila Polsko a Německo, kde se sešla s předsedy vlád obou zemí. Usiluje o vypsání nových prezidentských voleb v Bělorusku. Lukašenko podle ní ztratil legitimitu mimo jiné násilným potlačováním pokojných protirežimních demonstrací.
V úterý se Cichanouská sejde také s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem, ve středu s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem. Ve stejný den pak v rámci schůze horní komory parlamentu vystoupí s projevem. S ohledem na bezpečnostní rizika nebyl kompletní program Cichanouské v ČR zveřejněn.