Předseda senátu Miloš Vystrčil vyhlásil termín prezidentských voleb na 13. a 14. ledna příštího roku, případné druhé kolo se tak uskuteční 27. a 28. ledna. Na začátku června přitom prohlásil, že termín volebního klání oznámí v létě, spíše v srpnu. To, že k vyhlášení voleb hlavy státu došlo už teď, je významnější, než by se na první pohled mohlo zdát, a to z jednoho prostého důvodu.
Šéf horní komory parlamentu chce, aby vyhlášení voleb vyšlo ve Sbírce zákonů nejpozději 1. července. Od tohoto momentu se tak všechny náklady na prezidentské kampaně budou muset započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu. Ten je pro první kolo volby prezidenta 40 milionů korun a pro druhé kolo dalších 10 milionů korun.
To, že Miloš Vystrčil vyhlásil termín voleb již nyní, má své opodstatnění právě z výše uvedeného důvodu. Někteří kandidáti a kandidátky, kteří svůj záměr kandidovat v uplynulých týdnech či měsících ohlásili, totiž svou prezidentskou kampaň už vedou.
Co jiného je ostatně ve veřejném prostoru velmi viditelné sbírání podpisů občanů pod petici s návrhem kandidatury, které je samozřejmě spojené s propagací daného kandidáta? V tomto směru si například v ulicích Prahy nelze nevšimnout petičního stánku předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.
A pak jsou tady samozřejmě možní kandidáti, jako například předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, který tvrdí, že se ohledně své kandidatury rozhodne až na poslední chvíli – na konci října či začátku listopadu. Přesto však vede velmi intenzivní kampaň, kdy se svým „obytňákem“ objíždí celou republiku a rozdává zde své knížky, koláčky a čepice.
A jak Babiš zdůraznil v červnovém vydání novin hnutí ANO: „Ty výjezdy s obytňákem jsou celkově neskutečné. Lidi jsou úžasní. Na spoustě míst na nás čekají davy, vítají nás potleskem, smaží nám řízky, pečou koláčky nebo bábovky. Od chvíle, co přijedeme, nás vždycky obsypou a minimálně hodinu jsme v obležení. Je to jízda a já chci všem poděkovat. Vážím si toho, že za námi cestují, berou si dovolenou nebo prostě jen přijdou ve volném čase.“ Pokud ale Andrej Babiš svou kandidaturu nakonec oznámí, ukáže se, že se skutečně jednalo o prezidentskou kampaň.
Jak při vyhlášení termínu voleb prezidenta prohlásil sám Vystrčil, šlo mu o to, aby všichni zájemci o úřad hlavy státu měli stejnou startovací čáru, a dokonce zmínil i to, že někteří svou kandidaturu už ohlásili, zatímco někteří jiní politici provozují aktivity, které minimálně nesou znaky kampaně. To je od Miloše Vystrčila chvályhodný postoj, i když aby šlo opravdu o stejnou startovací čáru pro všechny, musel by volby vyhlásit ještě výrazně dříve, a ani to by zřejmě nestačilo.
Navíc je trochu škoda, že si to předseda senátu neuvědomil před několika týdny, kdy do médií prohlásil, že termín volebního klání vyhlásí nejspíše v srpnu. Už v té době totiž bylo jasné, že někteří pravděpodobní prezidentští kandidáti své kampaně již rozjeli a prostředky na ně vynaložené se tak nebudou započítávat do uvedeného limitu. Je ovšem pravda, že Vystrčila mohlo zmást to, že termín předchozí prezidentské volby (12.–13. ledna 2018) vyhlásil tehdejší předseda senátu Milan Štěch také až 23. srpna.
V každém případě je nyní na Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který na průběh prezidentské kampaně dohlíží, aby si všichni budoucí kandidáti a kandidátky od 1. července do svých limitů na kampaň započítali opravdu všechno, co mají. Uvedený úřad by v tomto ohledu měl být přísný a nekompromisní, ale především by se měl opravdu snažit o to, aby podmínky pro všechny byly v rámci daných pravidel skutečně rovné a spravedlivé.