Agresí a nepřístojným chováním v soudních budovách, jakého se v poslední době dopouštějí podporovatelé souzených dezinformátorů, by se měl zabývat bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny. Vyzval k tomu jeho místopředseda Martin Exner (STAN). „Chování u soudu jako na fotbale se nesmí stát standardem,“ prohlašuje. „Tito lidé dlouhodobě zkouší, co si mohou proti demokracii dovolit.“ Na jednání výboru by měl být pozván i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Křik, výtržnosti, povykování na soudkyni i členy justiční stráže, potyčky… To všechno jako by se mělo stát novou normou, ocitne-li se na lavici obžalovaných někdo z výrazných zástupců dezinformační scény. U soudu s Janou Peterkovou, obžalovanou ze šíření poplašné zprávy a 30. května 2023 odsouzenou k dvouleté podmínce s odkladem na tři roky, docházelo k násilnostem. Její fanoušci vylomili dveře do jednací síně, soudkyně, které sprostě nadávali, musela být odvedena do bezpečí.
Podobně nehorázné chování, snad jen bez násilného vniknutí do soudní síně, tvořilo kulisu také středečního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 8, před nímž stanuli tři obžalovaní: Patrik Tušl, toho času ve výkonu trestu v délce 25 měsíců hned za několik trestných činů, Tomáš Čermák, v podmínce, na svobodě, ale s hrozbou 5,5 roku nepodmíněně za podporu terorismu, a Zdeněk Masár, na svobodě. Všichni jsou nyní souzeni za výtržnictví a nebezpečné pronásledování šéfa lékařské komory Milana Kubka, evolučního biologa Jaroslava Flegra a mikrobiologa Václava Hořejšího.
K soudu je přišla podpořit velká skupina podobně smýšlejících, mezi nimi známý dezinformátor Pavel Zítko nebo odsouzená Jana Peterková. V soudní síni podporovatelé obžalovaných pořvávali na soudkyni, odmítali se řídit jejími příkazy nebo uposlechnout pokynů justiční stráže. Na chodbě se váleli po zemi, zpívali, hulákali.
K problému, který se víc než jasně začíná rýsovat a růst, se vyjádřil poslanec Martin Exner z vládní koalice . Požaduje projednání celé věci na bezpečnostním výboru sněmovny. „Demokratický stát nesmí dovolit, aby se výtržnosti a hulákání u soudu staly normou. Tito lidé dlouhodobě zkouší, co si mohou proti demokracii dovolit. Vyplní veškerý prostor, který se jim nechá,“ uvedl k tomu místopředseda výboru Exner pro deník FORUM 24.
„Výtržnosti u soudu jsou nátlak na soudce, na svědky a jsou naprosto nepřijatelné. Už minulý týden po výtržnostech u soudu s paní Peterkovou jsem jako místopředseda výboru pro bezpečnost požádal předsedu Pavla Žáčka o zařazení ,Řešení výtržností během soudního jednání ohledně případu Jany Peterkové dne 30. 5. 2023‘ s pozváním ministra Blažka, zástupce justiční stráže a policie. Dnes se podobné výtržnosti opakovaly u soudu s Patrikem Tušlem. Pokud chceme uchránit demokracii a spravedlnost, nesmí se stát chování u soudu jako na fotbale standardem,“ napsal na sociální sítě.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se k narůstajícímu problému extrémního chování skupiny obyvatel u soudů vyjádřil na twitteru. „Na dnešní trapné teatrálie u soudů byly příslušné složky připraveny tak, aby soudní řízení mohla dnes řádně proběhnout… Nepřísluší mi vyzývat redakce médií k ničemu, tak jen námět k zamyšlení – jsem přesvědčený, že kdyby média přestala šířit záběry z jejich exhibicí, což je to, proč to mj. dělají, přijde jich příště polovina a v budoucnu možná ještě méně… Toto není apel k omezování novinářské svobody, ale k uvědomění si spoluodpovědnosti nás všech za ochranu republiky před jejími nepřáteli…“ vyjádřil se.
Poslanec Martin Exner k věci dál uvedl: „Je primárně zodpovědností soudců a ministerstva spravedlnosti, aby výtržnosti v budově soudu řešili v zárodku a potrestali. Ministr vnitra Rakušan slíbil, že bude posílena kooperace mezi PČR a justiční stráží a to se opravdu děje. Ale v soudní budově nastavují pravidla soudci a ministerstvo spravedlnosti. Soudce může za takové chování uložit pořádkovou pokutu a pro závažnější případy k tomu trestní zákoník hovoří jasně v § 336.
Kdo opakovaně a) závažným způsobem ruší jednání soudu, b) při takovém jednání se k soudu chová urážlivě nebo soud znevažuje, nebo c) bez dostatečné omluvy neuposlechne příkaz nebo výzvu soudu anebo jednání soudu zmaří, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo propadnutím věci.“