
Slovenský premiér Robert Fico FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Ukrajinské velvyslanectví na Slovensku označilo za nepřijatelné výroky slovenských politiků o účasti Ukrajiny na kybernetickém útoku na informační systémy slovenského katastru nemovitostí. Nevyloučilo ovšem, že k útoku mohla být použita infrastruktura umístěná na okupovaných územích Ukrajiny, která se od února 2022 brání ruské vojenské invazi.
Lednový kybernetický útok, který slovenské úřady přiznaly až s odstupem několika dnů od jeho provedení, vyřadil z provozu elektronické systémy úřadu geografie, kartografie a katastru (ÚGKK). Například slovenský premiér Robert Fico, ale i někteří další vládní politici tvrdili, že útok mohl být veden z Ukrajiny, se kterou se Bratislava dostala do sporu kvůli ukončení tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území. Minulý týden pak Fico obvinil Ukrajinu také z kybernetického útoku na největší slovenskou zdravotní pojišťovnu VšZP.
„Na základě veřejně dostupných informací o incidentu zatím neexistuje dostatek důkazů k určení zdroje útoku. Proto jsou jakákoliv prohlášení o možné účasti Ukrajiny na kybernetickém útoku do ukončení vyšetřování slovenskými orgány nepodložená a zásadně nepřijatelná,“ napsala ukrajinská ambasáda k útokům na systémy slovenského ÚGKK. Slovenskou stranu rovněž vyzvala, aby se v budoucnu zdržela manipulování s neověřenými a nepotvrzenými informacemi a vyhnula se neopodstatněným obviněním.
„Vzhledem ke specifikům aktivit některých zahraničních států, zejména Ruska, a jejich vysoce organizovaných profesionálních hackerských skupin (tzv. APT skupin) nevylučujeme, že k tomuto útoku mohla být využita informační a komunikační infrastruktura nacházející se na dočasně okupovaných územích Ukrajiny, která nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády. Využití takové infrastruktury mohou potvrdit nebo vyvrátit pouze příslušné ukrajinské orgány po obdržení indicií o kompromitaci a provedení podrobného vyšetřování,“ napsalo ukrajinské velvyslanectví v Bratislavě.
Podle velvyslanectví kybernetické zločince, kteří se zaměřují na útoky na západní země, podporují a koordinují ruské tajné služby a úřady. Dodalo, že při podobných útocích jsou využívány počítačové servery na území jiného státu s cílem maskovat skutečný původ útoku, ztížit vyšetřování a předstírat, že byl útok veden z jiné země. Velvyslanectví uvedlo, že sama Ukrajina loni v prosinci čelila kybernetickému útoku ze strany ruských tajných služeb, který dočasně zablokoval činnost 25 státních registrů.
Fungování slovenského katastru nemovitostí se v plné míře ještě nepodařilo obnovit. Naopak, VšZP uvedla, že útok na její systémy byl odražen a údaje klientů zůstaly v bezpečí.