Studentští aktivisté, kteří sami sebe nazývají „brigáda“, se chtěli podle vlastních slov jen pobavit. Vyvěsili tedy na domy a autobusové zastávky v Petrozavodsku plakáty zobrazující prezidenta Vladimira Putina. A nastal problém. Vyvěšovat podobizny Putina by jistě bylo chvályhodné a vlastenecké, potíž byla ve způsobu zobrazení tohoto velikého a nenahraditelného muže.
Putin totiž na plakátech vypadal trochu jako Velký bratr, mysteriozní postava Vůdce z Orwellova románu 1984. Ne každý se ale touto aktivitou v hlavním městě regionu Karélie v severozápadním Rusku dobře bavil.
Regionální pobočka ministerstva vnitra aktivisty z 280tisícového města, všechno místní studenty, překvapivě rychle vystopovala. Ti sice při své osvětové činnosti použili masky a pracovali pod rouškou tmy, ale nebylo jim to nic platné. Policie znala i jejich telefonní čísla a posílala jim zprávy. Podle aktivistů jim úředníci ministerstva vnitra sdělili, že by mohli být stíháni podle článku 282 ruského trestního zákoníku, který zakazuje činy a prohlášení, které podněcují k etnické, náboženské nebo jiné formě nenávisti, nebo podněcování k veřejnému sváru.
Pobočka ministerstva vnitra v Karélii se odmítla k tvrzení o hrozbě stíhání vyjádřit. Je zjevné, že jde o pokračující úsilí Putinovy vlády potlačit jakýkoli nesouhlas a omezit svobodu projevu.
Jak plakát vypadal? Portrét Putina byl umístěn na krvavě červeném pozadí a prezident vyhlížel, že se soustředěně dívá na přihlížející.
K obrázkům byly připojeny nápisy jako „Krym je můj“, „Nikomu nic nedělejte“, „Mem je legrační, realita je hrozná“ a také „2000-2024 / Můžeme to zopakovat“.
To poslední je odkaz na dobu, jakou Putin tráví v Rusku u moci, a rok, kdy by podle ústavy mělo končit jeho poslední prezidentské období. V Rusku je podle ústavy možné kandidovat jen dvakrát za sebou. K tomu došlo už jednou, což Putin obešel tak, že si na jedno funkční období prohodil úřad s premiérem Dmitrijem Medveděvem a pak se do Kremlu zase vrátil. Medveděv byl jasnou Putinovou loutkou, a pokud si někdy jen na chvíli pomyslel, že je doopravdy prezident, Vladimir Vladimirovič ho rychle vyvedl z omylu.
Šlo o celkem osm různých plakátů a policie všechny rychle strhla. Poté se fotografie nevhodného zobrazení prvního muže Ruska začaly samozřejmě rychle šířit na sociálních sítích. Komentáře říkají, že tohle je lepší než slova.
Členové skupiny řekli pro Radio Svobodná Evropa/Svoboda, že šlo spíše o zábavu než politický akt. Aspoň zatím.
„Uvidíme, co z toho bude. Samozřejmě by bylo skvělé říci, že doufáme, že to nějakým způsobem povede k nějaké změně v zemi,“ řekl jeden ze studentů. „Ale v podstatě jsme realisté. Naším obecným cílem je upoutat pozornost lidí. A v Petrozavodsku to chceme trochu probudit, naše město je bolestivě nudné.“
Studenti počítali s tím, že je nakonec vystopují: „V Petrozavodsku jsou všude kamery. To víme. Pokud vás chtějí najít, tak vás najdou.“ Nemysleli si ale, že to bude až tak rychle.
Teď jde o to, pokud by došlo ke stíhání, podle jakého paragrafu by to bylo. Lepší by byla varianta, že by jejich akce byla hodnocena jako vandalismus. Podle paragrafu 282 by mohli dostat až šest let vězení, protože jednali jako skupina.
Jestli se policie pokusila potlačit představu, že Putin a spol. nejsou jako Orwellův Velký bratr, spíše potvrdili, že to tak je.
Ještě to ale není úplně dokonalé. Kdyby to bylo podle Orwella, mělo by následovat kajícné vyznání vlastních zločinů a v poslední fázi pak propuknutí lásky k samotnému V. V. Putinovi. Uvidíme. Zatím to vypadá tak, že na svůj obraz ve světě i doma už putinovský režim dost kašle a jde mu hlavně o přežití. Krysa zahnaná do kouta se také už moc nestará o to, jak vypadá.
(Zdroj: rferl.org.)