Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP je výzkumná organizace, která po dobu epidemie v Česku vyhodnocuje nejrůznější data. V aktuálním monitoringu si její analytici všimli, že během posledních dnů došlo k dalšímu poklesu výkonnosti trasování.
Ke kvalitě trasování měli odborníci výhrady téměř po celé období epidemie v Česku. Systém trasování zkolaboval zejména s nástupem druhé vlny, na kterou nebyla vláda připravena a snažila se na tyto neduhy reagovat výrazným navýšením kapacit svých operátorů a vylepšením IT systémů, byť se zpožděním.
Jenže jak ukazuje monitoring organizace BISOP, opět dochází k poklesu rychlosti a kvality trasování, které je mimořádně důležitým předpokladem brzdění epidemie. Podle vědců došlo v týdnu 21.–27. 12. 2020 ke zpomalení trasování a pouze polovina pozitivních a rizikových kontaktů byla vytrasována do 24 hodin. Nakažení lidé přitom mohou nemoc jednoduše šířit dál, což pak zhoršuje situaci v celé společnosti.
„Připomeňme, že rychlost trasování je základním měřítkem úspěchu a stanovený cíl je 90 % do 24 hodin,“ píší vědci ve svém monitoringu s odkazem na twitterový účet Chytré karantény, který ve středu sice oznámil, že pracuje na metodologickém pokynu pro očkování, a informoval o antigenních testech, ale právě trasování je rovněž důležité. Analytici se proto ptají, zda ještě vůbec někoho zajímá.
„Podle našeho názoru by nás trasování zajímat mělo. Počet případů opět prudce vzrůstá (31. 12. téměř 17 tisíc). Vzhledem k malému počtu dostupných vakcín bude trvat měsíce, než budeme pozorovat snížení počtu hospitalizací a úmrtí díky naočkování prioritních skupin. Do té doby je rozsáhlé testování a rychlé trasování nezbytným pilířem boje s pandemií a alespoň částečnou cestou ven z plošných opatření,“ vysvětlují výzkumníci organizace BISOP.
Klíčové oblasti se podle nich nezlepšují. „Za hlavní problém systému testování a trasování stále považujeme malou ochotu lidí chodit se testovat, o čemž svědčí téměř 50% pozitivita testů 31. 12.), nahlašovat rizikové kontakty (průměr za posledních 30 dní je stále cca 1) a dodržovat izolaci/karanténu (o tom nejsou žádná data). Obrovská část pandemie tedy probíhá mimo systém testování a trasování. Ač na tento problém pravidelně poukazujeme (a nejen my), není ani v této oblasti, pokud je nám známo, žádný plán,“ píší.
Ani trasování přes svátky podle nich nebylo nijak dobře připraveno, což dokládají grafem znázorňujícím pokles rychlosti, který pokračuje již od 10. prosince. Čísla jsou stále pod zmiňovaným 90% cílem.
Procento pozitivních případů a rizikových kontaktů vytrasovaných do 24 hodin, 7.–27. 12. 2020, celá ČR. Zdroj: BISOP