Poslanecká sněmovna schválila návrh na vyznamenání ředitele Bezpečnostní informační služby plukovníka Michala Koudelky. O konečném udělení Řádu bílého lva rozhodne v říjnu prezident Miloš Zeman. K otázce redakce deníku FORUM 24, jestli hlava státu vyhoví návrhu poslanecké sněmovny, se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani po opakované prosbě o odpověď nevyjádřil.
„Návrh poslanců přijímám s pocitem nesmírné pokory, a také s uzarděním při pohledu na jména dříve oceněných i nyní nominovaných, kteří jsou velkými symboly lásky ke své zemi a ochoty za ni bojovat. Děkuji poslancům za tento mimořádný projev důvěry ke mně i celé BIS,“ napsal deníku FORUM 24 ředitel BIS Michal Koudelka. Jestli by potenciální vyznamenání od hlavy státu přijal ale nechtěl komentovat s tím, že jde o návrh poslanců a nikoliv prezidenta.
Miloš Zeman má s plukovníkem Koudelkou dlouhodobé spory. Do hodnosti generála ho odmítl jmenovat už celkem sedmkrát. Naposledy tak odmítl učinit na návrh vlády, koalice SPOLU, Pirátů a Starostů, letos v dubnu, kdy se podle zdroje blízkého Hradu na návrh „ani nepodíval a roztrhal ho“.
Prezident Bezpečnostní informační službu i jejího ředitele dlouhodobě kritizuje. Například v roce 2018 označil výroční zprávu zpravodajské služby za „plácání“ a její agenty za „čučkaře“. O Koudelkovi také dříve prohlásil, že není mužem na svém místě. V poslední době vznikla pře mezi prezidentskou kanceláří a BIS kvůli zprávě o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.
„Jeho důvody jsou jeho důvody. My to vidíme jinak, a proto se vyjadřujeme vůči BIS a jejímu řediteli takovým způsobem. Podívejme se, kolik jmenoval generálů v bezpečnostních sborech, ve zpravodajských službách, u hasičů, v armádě, a u této důležité zpravodajské služby to neudělá,“ okomentoval už dříve pro deník FORUM 24 jednání prezidenta Zemana předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).
Povýšení by se ale podle něj Koudelka mohl dočkat po lednových prezidentských volbách. „Počkáme si na nového prezidenta, který k tomu bude přistupovat tak, jak má. To znamená, že povýšením bude reagovat na úspěchy informační služby v rámci naší zpravodajské komunity, kterou vede s těmito výsledky plukovník Koudelka.“
Kromě plukovníka Koudelky, který je ve službách české kontrarozvědky už od roku 1992 a jejím ředitelem se stal poprvé v roce 2016, v pátek hlasovala dolní komora Parlamentu České republiky o řadě dalších návrhů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a členové odbojové skupiny bratří Mašínů jsou mezi 34 kandidáty, které dnes poslanci navrhli prezidentovi republiky na udělení nebo propůjčení státních vyznamenání, viz sněmovní dokument č. 849 https://t.co/gUtD7MEIvx. pic.twitter.com/mZEBO90NTT
— Poslanecká sněmovna ČR (@snemovna) June 17, 2022
Státní vyznamenání v říjnu letošního roku nejspíš obdrží ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident Miloš Zeman už totiž začátkem března oznámil, že se rozhodl návrhu na vyznamenání Zelenského vyhovět. Poslanecká sněmovna navrhla na vyznamenání také šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.
Návrh na udělení Řádu bílého lva naopak dolní komora odmítla schválit v případě maďarského premiéra Viktora Orbána, což prosazovali zákonodárci opozičního hnutí SPD. Sněmovna schválila celkem 34 jmen. Konečné rozhodnutí je na prezidentu Zemanovi, který jejím návrhům nemusí vyhovět.