Ve středu 20. března rozhodne Senát Parlamentu ČR tajným hlasováním o tom, zda se profesor Aleš Gerloch, navržený prezidentem Zemanem, stane soudcem Ústavního soudu České republiky.
Profesor Gerloch je známý jako podporovatel těch kroků Miloše Zemana, které významně posouvají faktický výkon moci směrem k prezidentovi a podrývají tak zvyklosti parlamentní republiky.
Ve volbě jde nejen o osobu profesora Gerlocha, ale i o to, že se dále promění složení instituce, která je garantem ústavnosti v České republice. A dřív či později půjde i o to, koho prezident Zeman jmenuje předsedou Ústavního soudu.
Kvůli závažnosti tohoto rozhodnutí se Klub na obranu demokracie obrátil dopisem na senátorky a senátory Parlamentu České republiky. Klub se rozhodl sbírat pod tento dopis sbírat podpisy občanů, kteří s ním souhlasí a chtějí rovněž zabránit tomu, aby se Gerloch stal soudcem Ústavního soudu.
Podpis můžete připojit ZDE
Dopis Klubu na obranu demokracie senátorům:
Vážená paní senátorko / Vážený pane senátore,
prezident Zeman navrhl 27. února 2019 Senátu Parlamentu České republiky do funkce soudce Ústavního soudu České republiky profesora Aleše Gerlocha.
Ústavní soud má v našem ústavním systému ve věcech dodržování ústavnosti konečné slovo. Stojí nad exekutivou (včetně prezidenta) i nad legislativou. Může plně fungovat jen v demokratickém prostředí, ale zároveň ho také utváří. To klade na ústavní soudce velké nároky. Odborná kvalifikace je významným, nikoli však dostačujícím předpokladem. Ústavní soud a jeho členové by měli být nezávislí na exekutivě i legislativě. Měli by beze zbytku ctít základní principy občanských a lidských práv. Předpokladem výkonu spravedlnosti je u každého z nich osobní integrita, zakládající jeho důvěryhodnost.
Profesor Gerloch je v současné době členem Legislativní rady Vlády České republiky. Loni kandidoval do Senátu Parlamentu České republiky. Veřejně podpořil prezidenta Zemana minimálně ve třech záležitostech, které lze považovat za kontroverzní: vyjádřil přesvědčení, že prezidentovy výjezdy do krajů před prezidentskou volbou nebyly předvolební kampaní a že prezident nemusí jmenovat ministra, kterého mu navrhne premiér. A podpořil prezidenta i v tom, že vyhoštění ruského hackera Nikulina do USA bylo údajně nezákonné. Před časem rovněž navrhl, aby v Ústavě České republiky byl zakotven pojem národa chápaného historicky a jazykově. Pokud by se to stalo a národ by byl pojat jinak než jako množina všech občanů ČR, znamenalo by to popření rovnosti občanů ve státě.
Na základě toho všeho máme vážné pochybnosti o tom, zda by profesor Gerloch byl jako soudce Ústavního soudu na svém místě. Souhlasíme s iniciativou senátorů KDU-ČSL a TOP 09 a podporujeme ji. A prosíme Vás, abyste toto naše stanovisko vzali při svém rozhodování v úvahu.
V Praze, 7. března 2019
Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Pavel Otto, Jan Scheinost
Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Jan Bouchal, Petr Dušejovský, Martin Erben, Vladimír Fritsch, František Hodík, Petr Chowaniec, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jiří Liška, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Josef Matoušek, Jitka Matoušková, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Václav Řeřábek, Kamil Skřivan, Aurelie Skřivanová, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Karel Štindl, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Jan Tichý, Miroslav Štengl, Jan Zima
Podpis můžete připojit ZDE