Případ dvou úmrtí v domově důchodců v Praze-Michli má podle zjištění deníku FORUM 24 podivné okolnosti. Přestože hygienici věděli o tom, že do tohoto zařízení pronikla nákaza koronavirem, nepodnikli včasná dostatečná opatření k ochraně zdejších klientů. Místo toho argumentují vysokým věkem obou žen, které ve čtvrtek krátce po sobě zemřely. Případ ukazuje na systémovou chybu a zarážející absenci lidskosti, s níž mnohé zodpovědné osoby přistupují k zařízením se seniory.
Proto skupina publicistů a novinářů zveřejňuje a šíří tuto výzvu vládě České republiky:
Vyzýváme tímto vládu České republiky, aby přistoupila k okamžitému plošnému laboratornímu testování na COVID-19 u klientů a personálu všech pobytových zařízení pro seniory a všech uzavřených geriatrických oddělení nemocnic. Klienty a pacienty s pozitivním nálezem je třeba přemístit na uzavřená infekční oddělení zdravotnických zařízení. U personálu, který přicházel do styku s pozitivně identifikovanými klienty a pacienty, je nutné nařídit okamžitou karanténu a poté provést druhý kontrolní odběr.
Jedině tak můžeme čelit pandemickému šíření nákazy v nejohroženější části populace. Tato pobytová zařízení se ještě stále potýkají s chronickým nedostatkem ochranných pomůcek, nedostatkem kvalifikovaného personálu a účinnou podporou kompetentních institucí státu. Chraňme životy těch, kteří jsou na naší pomoci závislí a nemohou se bránit. Jde o životy našich spoluobčanů. Ptejme se vlády na to, jaký je skutečný stav počtu ochranných pomůcek a testovacích setů. Je nadále nepřijatelné, aby tato závažná témata byla předmětem marketingových her a manipulací. V Jižní Koreji a na Tchaj-wanu zvládli riziko epidemie jen díky včasnému plošnému testování ohrožených skupin obyvatelstva, cílené karanténě a následné důkladné péči. K masívním opatřením v diagnostice viru přistupuje sousední Německo. Proč to tedy nejde u nás? Poslední případy některých domovů pro seniory s oběťmi na životech musí být posledním mementem!
Vláda musí sloužit zájmům svých občanů a dbát na respektování společných priorit. Tou první z nich je záchrana lidských životů. Je třeba upozornit, že zanedbávání ochrany veřejného zdraví, na jaké narážíme jako novináři v souvislosti s šířením nákazy, má nejen rozměr etický, nýbrž může mít i závažné právní důsledky.
Vyzýváme vládu, aby udělala maximum pro plošné testování v prostředí, kde žijí ohrožené skupiny obyvatelstva.
Podepsáni:
Johana Hovorková, Jan Jandourek, Jana Moravcová, Jiří Pondělíček, Pavel Šafr, Michal Závada, Petr Havlík
27. 3. 2020
K výzvě se můžete připojit ZDE.