Výzvu ministerstva vnitra ke zrušení novoročních ohňostrojů uvítaly i záchranné stanice. Varovaly ale před jejich přesunutím na jaro, jak se rozhodly učinit některé obce. To podle nich totiž může zvířatům způsobit ještě větší škody. I přes apel ministerstva se některé radnice rozhodly, že ohňostroje rušit nebudou.
„Naše země zažila před Vánoci dva šokující násilné činy spojené se střelbou. Tyto události se bolestně dotkly mnoha lidí a rodin osobně, nepřímo pak v podstatě každého z nás. To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě tohle násilí zanechalo. Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v dopise, který ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých stránkách.
Na základě toho se některé radnice rozhodly ohňostroje zrušit, mezi nimi například Karviná, Jindřichův Hradec nebo Strakonice. Ohňostroj nebude pořádat ani hlavní město Praha, stejně jako videomapping, tedy promítání na budovy. Pro obyvatele na pondělí 1. ledna magistrát místo toho připravil zvýhodněné vstupné do zoologické a botanické zahrady, muzea MHD ve Střešovicích či na pražské věže.
Některá města se ale rozhodla, že ohňostroj přesunou na jiný termín. Například v Olomouci se má konat během oslav Svátků města, které se konají na začátku června.
„Záchranné stanice uvítaly výzvu ministra Rakušana zrušit z pietních důvodů novoroční ohňostroje. Ubude totiž zmrzačených zvířat. Pokud by však radnice pouze přesunuly konání ohňostrojů na jaro, jak o tom údajně uvažují například v Olomouci, negativní dopad na divoká zvířata by byl extrémní. Výstřely a výbuchy zábavní pyrotechniky by z našeho života měly zmizet úplně, nikoliv jen nyní a nikoliv jen z pietních důvodů.
„Na jaře a v létě způsobí odpalování ohňostrojů volně žijícím zvířatům násobně větší škody než odpalování v zimních měsících. Plašit takovýmto způsobem zvířata v době péče o mláďata je barbarské a na hraně zákona,“ varoval Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
V tiskové zprávě upozornil, že záchranné stanice vynaloží na péči o zvířecí pacienty, kterých bude letos více jak 32 000, téměř 100 milionů Kč. „Je smutným paradoxem, že zatímco na nákup silvestrovské pyrotechniky se i tento prosinec utratí stovky milionů korun, záchranným stanicím chybí deset milionů Kč na dofinancování svého provozu na počátku roku 2024,“ uvedl Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic z ČSOP. Stanice proto vypsaly veřejnou sbírku Ježíšek pro zvířata, která potrvá až do půlky ledna.
„Zatím jsme vybrali jeden milion Kč, ale nutně potřebujeme desetkrát více. Proto bychom rádi požádali všechny příznivce přírody, aby o naší sbírce řekli i svým přátelům a také jí aktivně sdíleli na svých sociálních sítích,“ vyzval. Připomněl, že centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic bude i letos k dispozici také o silvestrovské noci na lince 774 155 155.
I přes výzvu ministerstva se řada obcí a měst rozhodla ohňostroje ponechat. Třeba starosta jihomoravských Oslavan Vít Aldorf (ODS) na sociální síti výzvu odmítl s tím, že jde o „politicky doporučené další truchlení“.
„Ano, stala se strašná věc. Věříme, že každého zasáhla a každý se s ní musel po svém vyrovnat. Celý náš národ pak uctil památku obětí Dnem státního smutku. Ovšem je nutno jít dál, tak jak jde dál život a ne stále znovu a znovu doslova sypat sůl do ran této události, což právě přináší ono napětí a nervozitu. Už prostě z tohoto pohledu stačí. O zneužívání tragické události k politickému zviditelňování nemluvě. Oslava příchodu nového roku má být přece příslibem nových nadějí, nových výzev i začátků a ne opět dnem politicky doporučeného dalšího truchlení a neustálého obracení se zpět. Tím bychom jen a jen více propadali do temnoty v našich duších, a to určitě nechceme,“ napsal.