K výzvě „Podzimní volby: zpět k demokracii“ se připojilo svým podpisem již 1347 občanů, mezi nimi řada známých osobností. Klub na obranu demokracie se s ní obrací na demokratickou opozici a veřejnost s návrhem tří základních programových bodů, na kterých by se měly shodnout demokratické opoziční strany před říjnovými volbami. Podpisová akce pokračuje. Připojit se můžete ZDE.
Mezi signatáři výzvy „Podzimní volby: zpět k demokracii“ jsou mj. filmová dokumentaristka a poslankyně Olga Sommerová, prezident České křesťanské akademie, duchovní a vysokoškolský učitel prof. Tomáš Halík, bývalý český premiér Mirek Topolánek, předseda Spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice v ČR John Bok, bývalá ministryně spravedlnosti, obrany a místopředsedkyně vlády ČR Vlasta Parkanová, básník a spisovatel Petr Hruška, spisovatelka Jana Červenková, písničkář, spisovatel a herec Václav Koubek, evangelický farář Joel Ruml, bývalý předseda Ekumenické rady církví v ČR, rockový hudebník Michal Ambrož, básník a výtvarník Michal Matzenauer, Běla Hejná, psycholožka a někdejší šéfka kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky, výtvarník Viktor Karlík, herec Vladimír Krátký, jazzový klavírista Zdenek Kalhous, scénografka Marta Roszkopfová, dramaturg Štěpán Otčenášek, umělecký vedoucí Divadla v Dlouhé, spisovatel Jean-Gaspard Páleníček, saxofonista a hudební pedagog Roman Fojtíček, scenárista a dramaturg Jiří Soukup, herec Tomáš Vacek, překladatel, básník a scenárista Václav Procházka, fotografka a kurátorka Dana Kyndrová, vysokoškolští učitelé prof. Ing. Josef Elster, CSc., prof. Lenka Karfíková, Dr. theol., prof. Dr. Ondřej Křižan-Hasilík, prof. RNDr. Lubomír Opletal, CSc., prof. Ing. Štěpán Podzimek, CSc., prof. PhDr. Martin Procházka, CSc., prof. Mgr. Jaroslav Provazník, prof. Ing. arch. Petr Urlich, CSc., prof. PhDr. Hana Válková, CSc., prof. PhDr. Pavel Zatloukal. Seznam všech signatářů je k dispozici ZDE.
Text výzvy zní:
Podzimní volby: zpět k demokracii
8. a 9. října tohoto roku proběhnou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ti, co naší politice doposud dominovali, Babišovo ANO a jeho souputníci, prožívají hlubokou krizi důvěry. Po dlouhých osmi letech se otevřela naděje na návrat od zdánlivé jednoty národa, seřazeného za falešnými spasiteli, ke skutečné demokratické pluralitě.
K tomu je zapotřebí, aby se strany, jimž jde o demokracii, dokázaly přes všechny významné rozdíly shodnout na několika elementárních věcech.
Za prvé, že obnoví a upevní to, co jsme nabyli po roce 1989 a co je dnes významně poničeno: parlamentní demokracii, právní stát a naši příslušnost k západnímu demokratickému společenství.
Za druhé, že odstraní škody, způsobené české společnosti, českému veřejnému životu a české politice necitlivými opatřeními v době „koronakrize“, a že do budoucna zabrání tomu, aby jakákoli vláda zneužívala podobných krizových situací k ochromení a umrtvení politického života v české společnosti a k účelovému potlačení svobodné diskuse.
A za třetí: významným rozkladným prvkem podivného politického systému, který se u nás uplatňuje od roku 2013, je nové pojetí funkce prezidenta republiky, jež během výkonu svého mandátu prosazuje Miloš Zeman. Znamená podstatné ochromení ústavního pořádku v České republice. Jedinou legitimní cestou, jak tuto změnu zvrátit, je žaloba k Ústavnímu soudu ČR. Žalobu podává Senát Parlamentu ČR se souhlasem Poslanecké sněmovny. Nadcházející volby do Poslanecké sněmovny musí změnit její složení a podání žaloby umožnit. Je třeba, aby o tom politici i voliči, kteří se volebního dění zúčastní, věděli.
Klub na obranu demokracie se obrací na demokratické strany, které se podílely na politickém životě v polistopadové České republice, na politiky zprava i zleva; osloví i důvěryhodné politiky ČSSD: Prosíme Vás, abyste v této době a v těchto několika záležitostech dokázali najít společnou řeč. Politika nestojí na třídním boji, ale na společném hledání a nalézání spravedlnosti.
A veřejnost prosíme, aby nás v tomto našem úsilí podpořila. Můžete tak učinit tím, že připojíte svůj podpis (ZDE).
V Praze, 15. června 2021
* * *
Klub na obranu demokracie se už osm let snaží rozvíjet veřejnou diskusi a podporovat politickou pluralitu v české společnosti. Nečerpá na to žádné dotace ani granty z veřejných rozpočtů. Veřejná činnost a pořádání diskusí přesto stojí kromě práce i peníze. Pokud vám aktivity KOD připadají užitečné a souhlasíte s nimi, prosíme, přispějte na ně na účet 2600479704/2010. Význam přitom mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.