
Antény ruského radarového komplexu Kontejner, který podle propagandy Kremlu odhaluje i letouny s technologií STEALTH FOTO: Tisková služba ministerstva obrany RF
FOTO: Tisková služba ministerstva obrany RF

Rusko zprovoznilo radar, o němž tvrdí, že dokáže sledovat pohyb letadel NATO v Evropě i v Asii. Samozřejmost, s jakou to oznamuje, je zarážející vzhledem k hysterii, s jakou Kreml reagoval na záměr stavby radaru v Brdech, který byl navíc součástí protiraketového systému.
„Ruská radarová stanice Kontejner, která vstoupila do bojové pohotovosti, umožní ruským leteckým silám sledovat všechny lety vojenských letadel NATO v Evropě a Asii,“ píše server deníku Rossijskaja Gazeta. „Toto zařízení instalované poblíž mordvinské vesnice Kovylkino je schopno odhalit vzdušné objekty ve vzdálenosti více než tři tisíce kilometrů,“ upřesňuje uvedený server. „Nyní můžeme kontrolovat pohyb všech bojových letadel zemí NATO na území Evropy, Asie, Baltského, Severního a Středozemního moře, zejména přes Perský záliv,“ citoval deník Krasnaja Zvezda (Rudá hvězda) náčelníka ruského radikotechnického vojska Andreje Kobana.
„Kontejner“ má být podle zmíněného serveru schopen sledovat i bombardéry a stíhačky využívající technologie STEALTH, která tyto stroje dosud chránila – a snad ještě nadále chrání – před odhalením radary protivníků.
Z dalších Kobanových slov vyplývá, že Rusko svůj radarový systém rozmisťuje také v Arktidě. „Radary jsou rozmístěny a jsou neustále v pohotovosti v Zemi Františka Josefa, Nové Zemi, Severní Zemi, souostroví Novosibiřských ostrovů, v blízkosti vesnice Tiksi, na ostrově Wrangel a na mysu Schmidta,“ vyjmenoval.
Samozřejmost, s jakou Kreml instaluje radary a oznamuje monitoring vzdušného prostoru nad Evropou, oživuje vzpomínky na nevoli, s jakou Kreml před 11 lety nesl pouhý záměr instalovat v České republice radar, který měl být součástí amerického protiraketového štítu. Systém, který měl fungovat v součinnosti s raketami v Polsku, Rusko demagogicky označilo za hrozbu pro svou bezpečnost s tím, že radar měl podle Kremlu sloužit k navádění raket na ruské cíle. Nesmyslnost takové hypotézy spočívá v tom, že k navedení rakety na „ruské cíle“ není žádný radar zapotřebí, pokud by ovšem takovým cílem nebyla raketa. A těmi Kreml také vyhrožoval, když přes svého velitele strategických raketových sil Nikolaje Solovcova zkázal, že na zmíněné objekty protiraketové obrany, ale i jiné cíle v Česku a v Polsku namíří ruské rakety. Zároveň vyhrožoval, že přemístí mezikontinentální střely blíž k Západu a že pokusně odpálí mezikontinentální balistické rakety včetně rakety RS-24 s vícenásobnou hlavicí.
S ohledem na to, jak moc v Česku operujícímu spolku Ne základnám vadila představa radaru v Brdech, je s podivem, že k již údajně existujícím ruským radarům monitorujícím český vzdušný prostor mlčí. Jedině snad, že by se skutečná motivace této party, u jejíhož zrodu stál bývalý komunistický rozvědčík Rudolf Převrátil a někdejší předlistopadový náčelník Hlavní politické správy Západního vojenského okruhu ČSLA Oskar Marek, nekryla s jejich deklarovanými důvody.
Možná mlčení spolku Ne základnám souvisí i s okolnostmi jejich financování, nasvědčujícími tomu, že jde o akci Kremlu. Největším známým sponzorem tohoto spolku byla totiž společnost BigBoard s aktivitami v Rusku i Bělorusku. Tento sponzor s nejasnou vlastnickou strukturou neměl v obchodním rejstříku ani zapsané majitele. Podle všeho měl tedy pravdu publicista Karel Pacner, když napsal, že za jejich financováním stojí ruské tajné služby.