Pánové a dámo, lidskost je víc než názor. Těmito slovy vyzval slavný režisér Jan Hřebejk premiéra Petra Fialu (ODS), předsedu opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, šéfku poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a předsedu lidovců Mariana Jurečku, aby schválili manželství pro stejnopohlavní páry. Podle něj tím nikdo nic neztratí, naopak mnozí získají.
„Buďme fér, prosím všechny konzervativní heteráky v Parlamentu České Republiky, opravdu prosím, schvalte už manželství pro všechny. Vždycky mě hanba fackuje, když poslouchám o tom, že to půjde zneužít a nebo že je něco historicky/biologicky dáno. Není to pravda, bylo to mockrát vyvráceno,“ vzkázal na sociální síti režisér Jan Hřebejk.
„Projevte svoji toleranci, lidskost a nebo velkorysost. Nikdo nic neztratí a mnozí získají. Pánové a dámo, lidskost je víc než názor,“ vyzval následně Fialu, Babiše, Pekarovou Adamovou a Jurečku držitel Českých lvů, festivalových cen i nominace na Oscara.
Návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro lidi stejného pohlaví je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ve druhém čtení před zhruba dvěma týdny navrhli několik úprav, podle nichž by se svazek takové dvojice nazýval partnerstvím, nikoli manželstvím.
Pozměňovací návrhy se liší šíří práv, které by tyto páry měly. Jde zejména o práva k dětem. Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ovšem s právy a povinnostmi, jako mají manželé, předpokládá pozměňovací návrh Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO). „Na přijetí takzvaného manželství pro všechny není patrně dosaženo dostatečného konsenzu,“ vzkázal Cogan.
Jiná úprava Karla Haase (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Zuzany Ožanové (ANO) předpokládá rovněž pojmenování svazku dvojice stejného pohlaví na partnerství. Z práv by vyřadila postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení. Těmito právy se podle Haase zabývá poslanecká pracovní skupina, mělo by se počkat na výsledky. Dosavadní registrovaní partneři by se řídili až na výjimky podle pozměňovacího návrhu novou úpravou, dostali by ale čas si své, například majetkové poměry upravit.
Prakticky stejným směrem míří úprava podaná poslanci hnutí SPD Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem. SPD je podle Síly pro narovnání práv a povinnosti, ale je proti osvojování a výchově dětí v homosexuálních rodinách. „Homosexuál si může požádat o dítě jako samožadatel nebo samožadatelka,“ prohlásil ve sněmovně.
Partnerstvím by byl úřední svazek dvou lidí stejného pohlaví také podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Přisvojování dítěte by bylo v tomto případě možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. „Ocenil bych, pokud by poslanecká sněmovna přijala jakoukoli úpravu, která posune nás gaye a lesby k přirozenému, normálnímu životu,“´nechal se slyšet Navrátil.
Poslanci Václav Král (ODS) a Aleš Juchelka (ANO) chtějí novelou posílit práva lidí žijících ve společné domácnosti, tedy včetně dětí. V zákoníku by byly výslovně zakotveny jako osoby blízké. Název nynějšího institutu registrovaného partnerství by předkladatelé přejmenovali na podle nich důstojnější partnerství.
Lidé stejného pohlaví by podle původního návrhu novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo. Ústavně právní výbor nepřijal k předloze stanovisko. Nepodpořil ani žádný z dvojice pozměňovacích návrhů. Prakticky kopírovaly ty, které poslanci podali při druhém kole projednávání.
Návrhům odpůrců uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry na zamítnutí odolala poslanecká novela občanského zákoníku loni v červnu v úvodním kole projednávání. Neprosadili tehdy ani její vrácení autorům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější forma zamítnutí. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.
Hlasování o poslanecké novele občanského zákoníku se ve třetím čtení uskuteční příští týden. Zamítnutí předlohy nikdo ze zákonodárců neprosazuje.