Putinův režim šíří v rámci své propagandy na sociálních sítích a dezinformačních webech narativ o prohnilé západní společnosti, která je v rozkladu vlivem LGBT, neomarxismu, progresivismu a migrantů z jiných kultur. Proti tomu staví obraz Ruska coby tradiční země, kde je „svět ještě v pořádku“.
I naši demonstranti ze 17. listopadu tak sdílejí obraz Ruska coby obhájce patriarchátu a „tradičního“ rozdělení ženské a mužské role, ochránce křesťanských hodnot bílé civilizace (a bílého slovanského Ježíše), kterou jinde v Evropě ohrožují muslimští imigranti z Afriky a Blízkého východu, zprostředkovatele panslovanské vzájemnosti. To vše pod bedlivým dozorem osvíceného vůdce, který by se zkorumpovanými politiky ze Západu udělal krátký proces. Obraz je to svým způsobem idylický, leč na hony vzdálený realitě.
Život v bídě
Rusko je země s obrovským přírodním a nerostným bohatstvím, většina obyvatel přesto žije v bídě. Nemuselo by to tak být. Příjmy z těžby nerostných surovin by mohly zajistit obyvatelstvu celkem služný život: školství, zdravotnictví, infrastrukturu. Pokud by země suroviny, které vyváží, také rovnou zpracovávala, mohla by být její ekonomika v ještě lepším stavu. Nádherná příroda by zároveň mohla lákat turisty z celého světa a mnoho dalších lidí by našlo uplatnění ve službách. Jenže takto to v Rusku nefunguje. HDP celé země (nikoli přepočtený na hlavu) je srovnatelný s Itálií. Drtivou většinu bohatství vlastní či spravuje několik málo oligarchů, v zemi panuje obrovská korupce a většina zisků z produkce čehokoli je záhy rozkradena.
Prezident této situaci nijak nevzdoruje. Není divu. Sám je hlavou hydry. Tedy propletence bývalých agentů KGB, příslušníků armády a mocné ruské mafie. Kdo má v Rusku nějaký majetek, ten musí být s touto strukturou jedna ruka, jinak končí. Mnozí ruští „boháči“ v zahraničí mají navíc majetek jen jaksi propůjčen, aby mohli reprezentovat zájmy ruského režimu.
V Rusku prakticky neexistuje střední třída, tedy společenská vrstva, která je v západních zemích oporou demokracie. Vzhledem k tomu, že v ruské ústavě nikdy nebylo zakotveno právo běžného člověka vlastnit majetek a život běžného mužika neměl valnou cenu, těžko se také…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.