Režisérka Amálie Kovářová připravuje film Milion chvilek. Snímek mapuje příběh české společnosti na cestě ke změně. Z původně zamýšleného krátkého se stal film celovečerní, který brzy spatří světlo světa. Nyní se veřejnost prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu skládá na dokončovací práce. Jak režisérka upozorňuje, film je jejím autorským dílem. Samotná organizace Milion chvilek pouze konzultuje reálie a poskytla záznamy ze svých akcí. Trailer můžete shlédnout zde.
Když na jaře 2019 začala režisérka Amálie Kovářová natáčet přípravu demonstrace spolku Milion chvilek na Václavském náměstí, netušila, jaký příběh se jí začal odehrávat před očima. Jak tvůrci popisují, v průběhu času zaznamenávala neutuchající snahu a boj občanské české společnosti, která se opět hlásila o své slovo – ať už během demonstrací, pandemie nebo ve volbách.
Kovářová v kulisách celospolečenských změn a velkých výzev sledovala příběh dvou kamarádů – Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla, dvou studentů, kteří si řekli, že už nemůžou jen nečinně přihlížet rozkladu demokracie. Rozhodli se tedy postavit se nejmocnějším mužům v zemi Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi a Kovářová tak v roce 2019 začala natáčet přípravu demonstrace na Václavském náměstí.
„I když natáčení filmu Milion chvilek letos po prezidentských volbách skončilo, příběh naší společnosti zůstává s otevřeným koncem,“ okomentovala Kovářová. „Nyní je na čase snímek přesunout ze střižny na plátna, k vám, divákům a také hrdinům filmu,“ dodala s tím, že vzniklo přes 300 hodin materiálu, které je potřeba zpracovat, a tak tvůrci na dokončovací práce spustili crowdfundingovou sbírku prostřednictvím platformy Hithit.
Režisérka ke sbírce řekla, že chce v první řadě dokončit film v takové kvalitě, jakou si divák zaslouží. „Finance tedy potřebujeme na obrazovou a zvukovou postprodukci, střih, hudbu, grafiku, propagaci a distribuci po celé ČR,“ přiblížila. Finanční pomoc by také ráda využila na náklady spojené s uspořádáním jednotlivých předpremiér s besedami či na uspořádání slavnostní premiéry. „Kromě toho bychom rádi film dostali také za hranice České republiky, protože jsme přesvědčeni, že může inspirovat obyvatele zemí, kde to s demokracií a svobodou není zrovna nejrůžovější,“ pokračovala. Film by ráda prezentovala například na Tchaj-wanu, na Ukrajině, v Polsku, v Maďarsku a v dalších zemích bojujících za svobodu a demokracii.
Na přelomu dubna a května 2019 došlo k odstoupení ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou. Tato výměna proběhla v době, kdy byla kauza Čapí hnízdo policií předána státním zástupcům, kteří spadají právě pod ministerstvo spravedlnosti. Vzhledem k tomu, že premiér Babiš byl v této kauze obviněn z dotačních podvodů, vyrojily se spekulace, že výměna na ministerstvu spravedlnosti byla účelová a mohla by ohrozit nezávislost justice. Sdružení Milion chvilek na to reagovalo sérií protestů, které vyústilo v 250 tisíc lidí na Letenské pláni.
„Z Milionu chvilek se po druhém protestu na Letenské pláni, který byl ještě větší než první, stal významný zástupce hlasu občanů. Každý měsíc vyráželi demonstranti do ulic. Uvnitř týmu začala ale panovat únava. Přišla pandemie. Protestní akce již nebyly možné, a tak se nabízela otázka – co bude dál…?“ přiblížila Kovářová zachycený příběh.
Amálie Kovářová vystudovala režii na FAMO v Písku. Po škole začala pracovat pro Akademii věd ČR, kde natáčela krátké dokumenty, reportáže do magazínu Česká věda a propagační spoty. K zájmu o politiku ji přivedla spolupráce na projektu Názorování. Tehdy si uvědomila, že něco není s českou demokracií v pořádku. Začala natáčet první aktivistická videa a v lednu roku 2018 objevila výzvu Chvilka pro Andreje. Chtěla se zapojit, a tak Mikulášovi Minářovi napsala e-mail, hned druhý den se potkali a Amálie se stala členkou nově vznikajícího hnutí Milion chvilek pro demokracii. Díky tomu měla k hlavním protagonistům filmu velmi blízko a mohla tak zachytit pohled do jádra hnutí i lidských příběhů jejich iniciátorů.
Ze spolku se rozhodla odejít na podzim roku 2022, a to proto, aby měla odstup při dokončování tohoto filmu. Na filmu spolupracuje s producenty Jiřím Konečným, Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem a s týmem ve složení střihače Davida Votavy, dramaturgů Ondřeje Moravce a Ivo Bystřičana a hudebního skladatele Martina Kyšperského. Snímek byl nyní vybrán na prestižní workshop DOK.inkubator, a tak mají tvůrci jedinečnou příležitost film zkonzultovat i se střihači ze zahraničí.