Vánoční čas vždy přináší především dětem ty nejkrásnější vzpomínky. V českých dějinách patří mezi vůbec nejvzpomínanější vánoční svátky ty z roku 1945. Byly po dlouhé době opět svobodné, sice pro hodně lidí stále velmi chudé, mnozí je ale po šesti letech prožívali konečně se svými blízkými. Jiní měli tu smutnou jistotu, že se s blízkými už nesetkají. To byl i případ dvanáctileté Hanky Kropáčkové.
Příběh rodiny Václava a Boženy Kropáčkové je širší veřejnosti již alespoň trochu znám. Václav Kropáček se jako bývalý armádní důstojník zapojil velmi aktivně do činnosti Obrany národa a jeho odbojové aktivity skončily popravou v Drážďanech v prosinci 1943.
Kropáčkova nesmírně statečná manželka Božena ukrývala na jaře 1942 ve svém dejvickém bytě parašutisty Jana Hrubého, Josefa Bublíka, a především Adolfa Opálku. Válku ona i její dvě děti (kromě Hany ještě její starší bratr Jiří) přežili neprozrazeni. A před vánočními svátky roku 1945 přišla alespoň lehká společenská satisfakce a odměna pro všechny tři.
Setkání s Hanou Benešovou
Prvorepublikovou tradicí byly tzv. Vánoční stromy republiky, které nacisté zakázali. Jeden z nich v prosinci 1945 stál i v Praze na Staroměstském náměstí. Tak jako před válkou k němu zavítal také prezidentský pár, Edvard Beneš s manželkou Hanou. Do kasičky pod ním vložili svůj peněžní dar.
Při archivním výzkumu pro připravovanou životopisnou knihu o Kropáčkových jsem narazil na materiály, které dokládají setkání Hany Kropáčkové s prvním dámou právě u vánočního stromu republiky. Malá Hanka tam při prezidentské návštěvě recitovala báseň Olgy Scheinpflugové a první dámu evidentně velmi zaujala.
Hned druhý den (15. prosince 1945) po tomto setkání informoval jeden z nejbližších Benešových spolupracovníků Jan Jína první dámu prostřednictvím její neteře a zároveň sekretářky Jiřiny Benešové o životních osudech celé rodiny Kropáčkových včetně tragického osudu otce a aktuální životní situaci matky s dětmi.
Hana Benešová pak 8. ledna 1946 poslala Haně Kropáčkové podepsanou fotografii s věnováním: „Haničce Kropáčkové ve vzpomínce na krásně přednesenou báseň Olgy Scheinpflugové u vánočního stromku 14. 12. 1945 Hana Benešová v. r.“
Malá Hanka hned na druhý den první dámě odpověděla: „Vážená paní prezidentová. Dostala jsem dnes poštou od Vás obrázek s Vaším podpisem. Měla jsem a mám velkou radost. Obrázek si dám za rámeček. Bude mi po celý život krásnou vzpomínkou na Vás…“
Důstojník se zkušenostmi z legií
Václav a Božena Kropáčkovi tvořili manželský pár od roku 1924. On coby italský legionář zasvětil svůj život armádě, byl nesmírně inteligentním důstojníkem, na počátku 30. let dokonce pobýval na odzbrojovací konferenci ve Ženevě, posléze se stal přednostou vojenského kabinetu ministra národní obrany Františka Machníka. Božena vedla domácnost a vychovávala jejich dvě děti. Václav byl gestapem zatčen 14. 12. 1939, v říjnu 1943 odsouzen v Drážďanech k trestu smrti a 13. prosince téhož roku popraven.
Božena Kropáčková byla po únorovém puči souzena v tzv. protistátní skupině Erkvie, naštěstí však byla osvobozena.
Autor je historik a zastupitel města Klatovy