Školák, na kterého na Babišově mítinku v Borovanech zaklekli tři policisté v civilu, se podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vzpouzel a nedošlo ani ke zranění, postupu policistů se tedy nedá téměř nic vytknout. Stěžejním důkazem bylo dosud nezveřejněné čtyřminutové video, vyplývá z dokumentu, který má k dispozici server iRozhlas.
V létě objížděl Andrej Babiš ve svém „obytňáku“ Českou republiku a setkával se se svými příznivci. Na mítink v Borovanech u Českých Budějovic ale dorazili i jeho odpůrci a situace se jako v mnoha dalších městech rychle vyhrotila. Během Babišova proslovu vzal patnáctiletý školák Jakub jeden z reproduktorů a pokusil se jej z borovanského náměstí odnést. Následně mladíka zastavili tři policisté v civilu, zaklekli ho a drželi ho na zemi. Fotografie incidentu pobouřila část veřejnosti i politiků. Reagoval na ni i policejní prezident Martin Vondrášek.
„Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ napsal v srpnu na twitteru.
Po více než třech měsících se ale za tato slova omluvil, považoval je za příliš silná. „Své první vyjádření hodnotím jako příliš silné, a kdybych se měl vrátit v čase, tak bych volil jiná slova. Byl jsem minulou středu na poradě Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje a tam jsme ty události s odstupem času rozebírali bez emocí. Kromě toho, že jsem řekl, že všechno nebylo v pořádku, tak jsem se za to svoje vyjádření omluvil, dnes bych prostě volil jiná slova,“ řekl Radiožurnálu.
Důvodem pro tuto změnu je závěr vyšetřování GIBSu, která zákrok uznala jako oprávněný. Stěžejním důkazem byl videozáznam dlouhý tři minuty a 41 vteřin, který natočil jeden z hlídkujících policistů. Vyplývá to z dokumentu se závěry inspekce, který zveřejnil iRozhlas.cz a Radiožurnál.
Tento videozáznam je podle vyšetřovatele GIBSu jediným objektivním důkazem o podobě zákroku. „Pouze tento záznam v podstatě jako jediný přináší objektivní obraz o skutečné situaci bezprostředně předcházející provedení služebního zákroku,“ píše v dokumentu vyšetřovatel. Dále zákrok podrobně rozebírá a vysvětluje, proč se policisté nedopustili trestného činu.
Z videozáznamu plyne, že poté, co vzal chlapec reproduktor a následně ho vrátil, po něm policisté chtěli občanský průkaz. Tomu se ale chlapec bránil. Nevěřil jim, že jde skutečně o policisty. Jeho prudký pohyb pak vedl dva policisty k tomu, že ho položili na zem.
„Ze záznamu je patrné, že zakročujícím policistům se stále nedaří muže plně svést na zem a znehybnit. Mladý muž se snaží policistům vysmeknout,“ stojí v dokumentu. Na pomoc tedy přišel ještě třetí policista. Chlapec se stále aktivně bránil, a tak podle ředitele GIBSu Radima Dragouna z videozáznamu jasně plyne, že postup neuniformovaných policistů byl zcela v pořádku.
„Asi úplně nejpodstatnější je to, že zákrok netrval nijak dlouho a chlapec nemá žádná zranění. To znamená, že to zakleknutí bylo velmi mírné, trvalo několik málo sekund a nedošlo k žádné újmě na zdraví té osoby. Ještě zmíním, že chlapec podle hrubých odhadů měří nějakých 180 cm, váží mezi 90 a 100 kily. Takovou osobu není jednoduché zajistit a předvést,“ vysvětlil Dragoun v rozhovoru pro Radiožurnál a iRozhlas.cz.
Advokát rodiny Pavel Čižinský ale zákrok považuje za nepřiměřený. „Někdo vezme reproduktor, pak ho vrátí, a pak se na něj vrhnou tři lidi. To přece není přiměřené. Oni navíc nevypadali ani jako policajti. Po všech stránkách je to naprosto nesmyslné, policie se snaží obhájit neobhajitelné,“ řekl.
Sám mladík své chování také vysvětloval tím, že nevěděl, že jde o policisty. „Chtěl jsem utéct, řekl jsem jim, ať jdou do hajz.., a jednoho jsem prý i nějak žďuchl, bránil jsem se,“ uvedl pro Respekt. Případ vyvolal ve společnosti pobouření i kvůli tomu, že je chlapec autista. Ze záznamu ale plyne, že to policisté nevěděli a matka chlapce jim to sdělila až po zákroku.
I když zákrok nebyl podle GIBSu trestným činem, jednání policistů nebylo bez vady. Jihočeská policie incident prověřovala a přiznala, že šlo o kázeňský přestupek. „Předmětem kázeňského řízení bylo to, že mu tykali. To ale oni nesmí. A pak ta čepice, ale to je nepodstatný detail, protože kolegové z kriminální služby mají možnost se takto infiltrovat,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner. Tresty ale policisty minou. „Vzhledem k tomu, že byli vystaveni značnému mediálnímu tlaku, který zasáhl i do jejich soukromého života, tak bylo od uložení kázeňského trestu upuštěno,“ dodal.
Čepici s logem hnutí ANO, kterou měl na sobě jeden z policistů, kritizoval krátce po incidentu i policejní prezident Vondrášek. „To se nemělo nikdy stát. Je to událost, která poškozuje dobré jméno policie,“ řekl.