
Ilustrační foto FOTO: Pavel Šmejkal / se souhlasem
FOTO: Pavel Šmejkal / se souhlasem

Známé pořekadlo praví, že pes je nejlepším přítelem člověka. Vědci se nyní zaměřili na to, jak silné pouto mezi člověkem a jeho čtyřnohým kamarádem skutečně je. Z nové studie vyplývá, že řada lidí považuje vztah ke svému psovi za silnější než vztahy s přáteli, partnerem a dokonce i vlastními dětmi.
Vědci z maďarské Eötvös Loránd University zahrnuli do své studie 700 majitelů psů a zkoumali jejich vzájemný vztah se zvířecím přítelem. Výsledky ukázaly, že majitelé považují své psy za nejlepší společníky. Účastníci výzkumu zdůrazňovali také fakt, že v porovnání s jinými vztahy zažívají se svými čtyřnohými mazlíčky výrazně méně konfliktních situací.
„Výsledky zdůrazňují, že psi zaujímají jedinečné místo v našem sociálním světě. Nabízejí emocionální blízkost dítěte, lehkost nejlepšího přítele a předvídatelnost vztahu utvářeného lidskou kontrolou,“ sdělila pro deník Daily Mail hlavní autorka studie Enikő Kubinyiová.
Tým vědců zjistil, že vztah mezi majitelem a psem lze nejlépe interpretovat jako směs vztahů mezi dítětem a nejlepším přítelem. Výzkumníci pak také odhalili, že lidé se silnými sociálními vztahy mají pevné pouto se svým psem. To prý svědčí o tom, že psi spíše upevňují mezilidské vztahy, namísto toho aby jejich nedostatky kompenzovali.
„Očekávali jsme, že lidé se slabými lidskými vztahy budou více spoléhat na podporu svých psů, ale naše výsledky tomu odporují,“ řekla spoluautorka studie Dorottya Ujfalussyová.