České úřady by měly bezodkladně zahájit vymáhání protiprávních dotací za porušení rozpočtové kázně společností pana premiéra, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 bývalý náměstek ministra financí a senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Podle něj závěry auditu Evropské komise potvrdily to, co víme už několik let. Pan premiér a jím ovládané společnosti protiprávně čerpají dotace z evropského souhrnného rozpočtu v řádu miliard korun.
V pátek byla zveřejněna závěrečná zpráva auditu Evropské komise, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Co to znamená pro Českou republiku?
Znamená to, že Evropská komise finálně potvrdila to, co všichni víme už několik let. Pan premiér a jím ovládané společnosti protiprávně čerpají dotace z evropského souhrnného rozpočtu v řádu miliard korun. Současně se potvrdilo, že dotace na křupavý toustový chleba a podobné byly poskytnuty českými dotačními úřady protiprávně.
Co by se nyní mělo dít?
České úřady by měly bezodkladně zahájit vymáhání protiprávních dotací za porušení rozpočtové kázně společností pana premiéra. Stejně tak by se měly okamžitě řešit protiprávní zakázky, resp. dodávky společností pana premiéra, které jsou také v řádu miliard korun. No a samozřejmě by už neměly směřovat nové dotace ani zakázky do holdingu pana premiéra. Pokud v tom úředníci budou pokračovat, budou se podle mě podílet na páchání trestné činnosti a také na legalizaci výnosu z trestné činnosti podle evropské směrnice AML.
Máme se tedy připravit na to, že budeme muset vracet dotace?
Částky, které jsou v auditu uvedeny, už Česko nedostane. Hlavní je, že by české úřady už neměly nic platit z národních prostředků. Hrozilo by riziko, že takové prostředky budeme platit z našeho rozpočtu, tedy český daňový poplatník.
Říkáte, že je potřeba zamezit poskytování dotací holdingu pana premiéra. Je to vůbec možné?
Ano, je to samozřejmě správné. Bohužel to některé dotační úřady ignorují. Toto vše je dopadem propojení soukromého zájmu pana premiéra při výkonu jeho veřejné funkce. Už nejde pouze o střet zájmů. V této chvíli je potvrzeno jeho zneužití panem premiérem. Toto naplňuje obecnou definici korupce. Já předpokládám, že toto bude vyhodnoceno příslušnými orgány, které to již několik měsíců šetří. Bohužel toto vše podlamuje důvěru v právní stát, což vnímám jako největší problém.
Kdo by měl o případném nevyplácení dotací Agrofertu rozhodovat?
Dotační úřady, které dotace proplatily nebo schválily. Potom také finanční správa, která má na starosti proces porušení rozpočtové kázně. Tedy také resort paní ministryně Schillerové.
Podle vás je od této chvíle každá koruna proplacená holdingu Agrofert z nárokových zemědělských dotací nebo Národního plánu obnovy trestným činem. Pokud by se tedy tak stalo, je to případ pro policii?
Ano, přesně tak, a podle mých informací to policie již šetří.
Premiér Andrej Babiš v pátek prohlásil, že jde o účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Můžete na to nějak reagovat?
Pan premiér nemá žádné věcné argumenty, tak odvádí pozornost od vlastní miliardové protiprávní činnosti, které se poslední roky dopouští. Styl jeho komunikace je spíš k politování, když uvážím, že on je emeritní evidovaný agent STB.
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že firma postupuje v oblasti dotací přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty podle něj byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad. Následně dodal, že Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí ani neovládá Andrej Babiš a ke střetu zájmů nedochází. Dá se tedy říct, že mluvčí holdingu Agrofert lže?
Pan Hanzelka je placený společností ovládanou panem premiérem. Takže od něj nic jiného než obhajobu dotací pro pana premiéra nemůžeme očekávat. Buď nerozumí problematice střetu zájmů a čerpání EU dotací, nebo vědomě neříká pravdu. Ale myslím, že je to jedno. Závěry Evropské komise jsou jasné.
Jak je to s úvěry od bank na spolufinancování projektů, resp. dotací pro Agrofert, které jsou podle Evropské komise protiprávní?
Toto je velice důležitý dotaz. Podle Evropské směrnice proti praní špinavých peněz (tzv. AML) se banky na dotacích, které jsou protiprávní, úvěrem nesmí podílet. Myslím, že je teď podstatné, aby banky okamžitě všechny takové úvěry vyhodnotily a požadovaly jejich bezodkladné zesplatnění, resp. navrácení. Pokud by to neudělaly, bude se tím muset zabývat evropská komise a bankovní dohled. V krajním případě by banky, které to budou ignorovat, mohly přijít o bankovní licenci.