Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman právě promarnil jediný způsob, jak dostat otázku Babišova střetu zájmů k soudu. „Můžete to dát do Černošic nebo na krajský úřad paní Jermanové – Babišovy podřízené, která to zamázla, což je další střet zájmů na druhou,“ vysvětlil senátor Lukáš Wagenknecht (nestr. za Piráty) v rozhovoru pro DVTV s tím, že ministryně spravedlnosti Benešová je rovněž Babišovou podřízenou.
Ústavní soud v únoru rozhodl na základě žaloby prezidenta ohledně zákona o střetu zájmů, kde ve zdůvodnění rozhodnutí výslovně jmenuje veřejný zájem v oblasti médií, jenž spočívá v oddělení moci mediální od moci politické. Pavel Zeman však přesto nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského kraje, který zrušil rozhodnutí města Černošice ohledně konfliktu zájmů premiéra, jenž ovládá noviny.
Senátor Wagenknecht se v této souvislosti v rozhovoru pro DVTV pozastavil nad důvody, jimiž to Zeman vysvětloval. Jeho prohlášení o tom, že na prošetření otázky premiérova střetu zájmů „neshledal“ žádný veřejný zájem, jakož i jeho poznámku v tom smyslu, že institut podání správní žaloby je „naprosto výjimečným nástrojem“, Wagenknecht považuje za nedostatečné a nesrozumitelné.
„Není důvod, aby to soud neprošetřil,“ zdůrazňuje Wagenknecht a připomíná, že podle Ústavního soudu je veřejný zájem na tom, aby nebyl v oblasti médií střet zájmů. „Zeman svým konstatováním, že neshledal dostatečný veřejný zájem, de facto tvrdí pravý opak, neboť předmětný zákon se týká politiků a už není mocnějšího politika, jehož se diskutovaný zákon týká, než předsedy vlády,“ podotýká.
Podle Wagenknechta Pavel Zeman svým rozhodnutím říká, že premiérův střet zájmů tady nikdo prošetřovat nebude – neboli „dokud bude pan Zeman na svém místě, nikdy nebudeme aplikovat výklad ÚS, a to je depresivní,“ interpretoval rozhodnutí nejvyššího státního zástupce. Zeman, který se věcí zabývá půl roku a tvrdí, že si vyžádal mnoho dokumentů, podle Wagenknechta věc zřejmě posuzoval i meritorně a nejspíš tedy má i věcný názor. „Pokud by dospěl k věcnému názoru, že tam problém je, tak není důvod, aby správní žalobu nepodal.“
Premiéra Wagenknecht označil za nadřízeného nejvyššího státního zástupce. Senátor také zdůrazňuje, že Zeman, který může být odvolaný vládou, je v nekomfortní situaci. „Babiš Zemana nemůže úkolovat, ale na návrh ministryně spravedlnosti jej může de facto odvolat vláda, která je podřízená premiérovi,“ připomněl Wagenknecht, který připouští, že totéž platilo i u kterékoli z předchozích vlád, ovšem podotýká, že tehdy státní zástupci nerozhodovali o tom, zda premiér zneužívá média.
Zemanovo rozhodnutí proto označil za alibistické, neboť zpochybňuje existenci střetu zájmů, který je „zřejmý, jasný a deklarovaný v rozsudku“. Wagenknecht si také všímá toho, že Zeman má stejnou argumentaci, s jakou se setkal u právníků holdingu Agrofert, kteří existenci střetu zájmů popírají u jakýchkoliv probíhajících žalob.
„Ať nějaký soud rozhodne, zda tu střet zájmů je, či nikoli – máme právní stát. Ale neexistuje možnost se k tomu dostat,“ zdůrazňuje Wagenknecht s tím, že Zeman neaplikoval rozhodnutí ÚS. „Kdo je víc, nezávislý Ústavní soud, nebo státní úředník, který má jeho rozhodnutí vymáhat? Máme tu převzetí státu,“ pojmenoval problém.