Bojovníky ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti přesouvají do Běloruska, kde za tímto účelem vzniká tábor pro asi osm tisíc lidí, píší média s odkazem na ruský investigativní portál Vjorstka. Informaci ovšem následně zpochybnila běloruská opoziční monitorovací skupina. Do Běloruska se měl podle dohody zprostředkované běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova přesunout i zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin. Server Fontanka ale upozornil, že Lukašenkovo tiskové oddělení příjezd Prigožina dosud nepotvrdilo. Také osud celé Wagnerovy společnosti zůstává po její krátké vzpouře z pátku a soboty nejasný, podotkla agentura AFP.
Tábor pro osm tisíc wagnerovců vzniká u města Asipovičy v Mogilevské oblasti, asi dvě stě kilometrů od hranic s Ukrajinou, zjistil portál Vjorstka od místní lesní správy. Plánovaný přesun žoldnéřů do Běloruska mu potvrdili jejich příbuzní. Podle běloruské skupiny Hajun, která monitoruje pohyby ruských sil, ale na uvedeném místě žádný tábor nevzniká. Skupina uvedla, že za uplynulý den si v oblasti nepovšimla žádné aktivity, natož výstavby tak velkého objektu.
Podoba dohody, která v sobotu pomohla ukončit tažení wagnerovců na Moskvu, je nejasná. Také o budoucnosti Wagnerovy soukromé vojenské společnosti – jejím možném rozpuštění, vtělení do ruské armády či jejím status quo – se pouze spekuluje, uvedla AFP.
Mluvčí Kremlu Peskov už v sobotu prohlásil, že účastníky vzpoury nebudou ruské úřady stíhat, poněvadž berou v potaz jejich „zásluhy na frontě“. Wagnerovci, kteří se tažení na Moskvu nezúčastnili, podle něj budou mít v případě zájmu možnost podepsat kontrakt s ministerstvem obrany.
Ústředí wagnerovců v Petrohradu v pondělí ohlásilo, že funguje „normálně“, sdělili podle agentury AFP wagnerovci v prohlášení. Ruská agentura TASS pak s odvoláním na pracovníka náborového centra v Novosibirsku napsala, že centrum pokračuje v náboru.
Ruské žoldnéřské skupiny už nebudou mít možnost verbovat trestance, podotkl v pondělí podle listu Kommersant předseda parlamentního zákonodárného výboru Pavel Krašeninnikov. Podle něj to vyplývá z návrhu zákona, který nedávno schválila ruská Státní duma. S trestanci od nynějška bude mít možnost uzavírat kontrakty o službě v armádě pouze ruské ministerstvo obrany, sdělil Krašeninnikov. Wagnerovci v minulosti prosluli náborem vězňů, a to i těch, kteří si odpykávali tresty za těžké zločiny. Prigožin nicméně už dříve uvedl, že od ledna už vězně nenabírá.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí podle agentury TASS naznačil, že wagnerovci budou pokračovat se svými operacemi v Mali a Středoafrické republice. O bojovnících se ale však nevyjádřil přímo jako o wagnerovcích, nýbrž jako o vojácích, kteří působí jako instruktoři. Přítomnost wagnerovců ve Středoafrické republice Rusko popírá a distancuje se i od ruských žoldnéřů působících v Mali.