Běloruské ministerstvo obrany v úterý informovalo o tom, že jeho armádu bude cvičit ruská Wagnerova skupina. Až žoldáci dorazí do země, začne výcvik, při kterém si obě strany vymění své zkušenosti. Kdy to přesně bude, zatím ovšem není jasné.
Wagnerovci mají běloruské armádě poskytnout informace a své odborné znalosti z bojiště, konkrétně o „taktice, výzbroji, jak útočit, jak se bránit“, specifikovalo ministerstvo ve svém prohlášení. Pozornost bude věnována výměně zkušeností, a to zejména z oblasti metod vedení bojů. „Řeknou nám o zbraních: které fungovaly dobře, které ne,“ uvedl v něm zprostředkovaně běloruský prezident Alexandr Lukašenko s tím, že takové znalosti jsou k nezaplacení.
Minsk tak navazuje na tvrzení z minulého týdne, podle kterého se wagnerovci v Bělorusku usadit neměli, přestože jim to ruský prezident Vladimir Putin nabídl jako alternativu po jejich povstání. Lukašenko zároveň prohlásil, že členové Wagnerovy skupiny budou muset podepsat smlouvy s běloruskou vládou. Obavy z další případné vzpoury v Bělorusku odmítl.
Stále ovšem není jasné, kdy by tedy měli žoldáci do země dorazit. Na přesun se stále připravují, informovala agentura Reuters. Anton Jelizarov, známý pod přezdívkou „Lotus“, uvedl v sobotu na telegramu, že na Prigožinův rozkaz si bojovníci vzali až do začátku srpna dovolenou, než se plánovaně přesunou do Běloruska. „Musíme připravit základny, cvičiště, koordinovat se s místními úřady a administrativami, zorganizovat interakci s běloruskými donucovacími orgány a zavést logistiku,“ citoval ho kanál „Jevgenij Prigožin na telegramu“.
Wagnerovci byli posláni do Běloruska poté, co se v čele se svým šéfem Jevgenijem Prigožinem pokusili na konci června v Rusku o vzpouru a v důsledku toho měli být žoldáci vyhoštěni. Jejich další možností bylo podepsání smlouvy s ruským ministerstvem obrany a přidání se tak k armádě. Právě Lukašenko zprostředkoval mezi Prigožinem a Putinem dohodu, která akci ukončila.