„Putinheika banzai!“ To heslo zní příšerně, je parafrází bojového pokřiku japonských vojáků, kteří si při přesile protivníka v druhé světové válce „vyběhli pro smrt“. Tenkrát však vojáci křičeli: „Tennóheika banzai!“ Ať žije císař deset tisíc let. A pak padli pod palbou amerických kulometů. Pro japonské vojáky bylo přijatelnější padnout než padnout do zajetí. Dnes stejnými sebevražednými útoky útočí ruští okupanti proti ukrajinským vojákům a je to běžná taktika boje. Za nimi jdou ruské protiústupové jednotky, které je při pokusu ustoupit zastřelí.
Zdroj byl plně věrohodný, iRozhlas. Přesto jsem si tu zprávu musel přečíst dvakrát, abych se ujistil, zda něco nechápu špatně. Ne. V ruské válce proti Ukrajině se děje to, co američtí vojáci v Tichomoří za druhé světové války považovali za naprosté šílenství, za důkaz naprosté zfanatizovanosti japonských vojáků oddaných císaři Hirohitovi. „Bojovat proti Wagnerovcům je prý jako bojovat proti „zombies“. Ukrajinský voják Andrij vyprávěl novinářům o jedné zdánlivě nekončící přestřelce, kdy na jeho jednotku zaútočila záplava bojovníků, se kterými bojovali asi 10 hodin v kuse. Nepřátelé ale nepřicházeli ve vlnách, jejich útok byl prý téměř nepřerušovaný. Pušky AK-47 ukrajinských obránců se neustálou střelbou tak rozžhavily, že je museli neustále měnit.“ Tolik iRozhlas.
Japonci se nevzdávají!
Stejně jako zneužil Hitler Nietzscheho, zneužil japonský císař Hirohito etiku bušidó a jeho filosofy, jako byl Mijamoto Musaši. Kodex válečníka, příslušníka vojenské šlechty. Z otroctví teprve sedmdesát let propuštěné nejnižší vrstvy, či lépe kasty, ze kterých po reformách Meidži v druhé polovině 19. století sestavili císařskou armádu, se od Hirohitových armádních propagandistů dozvěděly, že najednou jsou vojenskými šlechtici, samuraji. Protože jsou Japonci a slouží jemu – císaři, jsou nadřazení. A nejlépe si ten boj mohou užít na neozbrojených čínských civilistech.
Výsledkem bylo, že zvěrstva japonské armády za druhé světové války jak na místním obyvatelstvu obrovské rozlohy Asie, kterou Japonci okupovali, tak na zajatých vojácích protistrany jsou plně srovnatelná se zvěrstvy Hitlerovy armády. Hitlerovou vizitkou je Dachau, Hirohitovou čínský Nankin. Tam císařovi novopečení samurajové z řad pomocného zemědělského dělnictva zmasakrovali milion neozbrojených civilistů.
Jednou z klíčových zásad bušidó je, že bojovníci se nevzdávají. Vzhledem k mimořádně pokročilé technologii mučení, vyvinuté v Japonsku už před tisícem let, měli dobrý a zcela racionální důvod, proč se nedostat do rukou nepřítele živí. Japonci byli v průběhu celé agresivní a expanzivní japonské zahraniční politiky od počátku minulého století pod palbou císařské válečné propagandy a jejich odhodlání položit za císaře a Japonsko život ilustruje zájem o službu u tokkótai – zvláštních jednotek, z nichž v našem světě známe především kamikaze, „mocný vítr“, sebevražedné piloty útočící na lodě úderem vlastního letadla plného trhavin. Ale ony existovaly i sebevražedné protilodní čluny a ponorky. Útok banzai přicházel v momentě, kdy byla válečná situace neúnosná a hrozilo zajetí nepřítelem. Tehdy vojáci vyrazili jako vlna s puškami či jen s meči směrem k americkým jednotkám a nechali se postřílet kulomety.
Banzai u Dněpru
Největší za celou druhou světovou válku by saipanský útok banzai. Generálporučík Jošitsugu Saita, velitel japonských sil na Saipanu, jej nařídil v momentě, kdy se japonská obrana definitivně hroutila a ostrov Saipan již téměř celý kontrolovali Američané. Nařídil banzai útok nejen svým zbylým vojákům, ale i japonským civilistům, již na Saipanu zbyli. Bylo jich přes čtyři tisíce. Noc z šestého na sedmého prosince vojáci propili. Saita si tradičně rozpáral břicho, vojáci sedmého července 1944 za svítání vyrazili na zteč. Útok vedl kapitán Sakae Oba a asi dvě stě důstojníků, s řevem „Banzai!!!“ vyrazili – důstojníci s meči v první řadě. Útok skončil v šest hodin večer úplným pobitím všech útočníků.
Celkem bylo při útoku banzai 7. července 1944 zabito 4 311 japonských vojáků a útočících civilistů. Vzali s sebou 406 Američanů, které při banzai útoku zabili, a 512 jich zranili. Zkušenost, kterou ukrajinský voják Andrij popisuje, je zkušenost s banzai útokem. I Američanům na Saipanu se přehřívaly hlavně kulometů, i oni čelili vlně útočníků, kteří vbíhali před hlavně automatických zbraní po tělech svých mrtvých spolubojovníků, kteří padli v řadě před nimi. Podobně jako Wagnerovci na Ukrajině.
Jeden rozdíl zde však je – a to zcela zásadní. Bez ohledu na to, zda boj japonských banzai útočníků nazveme slovem fanatismus nebo termínem z bušidó „makoto,“ dejme tomu „mravní integrita bojovníka,“ šli Japonci s meči do beznadějného boje proti kulometům dobrovolně. Ruské vojáky ke ztečím – banzai útokům – na Ukrajině stejně jako za druhé světové války, za Stalina, zezadu tlačí „protiústupové jednotky“ jejich vlastní armády. Tedy Putinovi „bojovníci“, kteří vraždí vlastní spolubojovníky – ruské vojáky, již začnou ustupovat. Putin je větší mravní zrůda, než byl japonský císař Hirohito. Nesmíme mu proto dovolit, aby dál kráčel v Hirohitových šlépějích a v Kyjevě či Charkově zopakoval Nankin.