Běloruští novináři týdeníku Nasha Niva zjistili, že bojovníkům soukromé armády Jevgenije Prigožina v Bělorusku nyní velí ukrajinský rodák Sergej Čubko. Ten dříve bojoval v Čečensku a Sýrii. Na straně Ruské federace stál i v roce 2014. Bojovníci soukromé armády jsou po pokusu o vzpouru v Bělorusku. Údajně mají cvičit poblíž polských hranic.
Podle běloruských novinářů 19. července šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v projevu k žoldákům v táboře poblíž města Asipoviči prohlásil, že muž jménem Sergej, známý pod přezdívkou Pionýr, bude šéfem běloruského uskupení. Projekt All Eyes on Wagner s odvoláním na interní dokumenty tvrdí, že touto osobou je 46letý Sergej Vladimirovič Čubko.
Čubko se narodil ve vojenské rodině v Černivcích. Jeho otec bojoval v Afghánistánu. Po rozpadu SSSR se Čubkova rodina přestěhovala do Ruska, do města Novorossijsk. V roce 1994 odešel Sergej Čubko na základě smlouvy sloužit do ruské armády. Bojoval i v Čečensku.
V roce 2002 smlouvu ukončil a přešel k soukromé bezpečnostní společnosti. O rok později Čubko, který neměl vysokoškolské vzdělání, nečekaně stanul v čele výboru městské správy v Novorossijsku. V roce 2005 přešel na post zástupce vedoucího venkovské okresní správy.
V roce 2010 pracoval Čubko jako bezpečnostní pracovník v několika firmách a byl také zaměstnancem soukromé bezpečnostní agentury. V roce 2011 ho úřady plánovaly zbavit ruského občanství, protože údajně tajně držel i to ukrajinské. Není známo, zda Čubko v roce 2014 bojoval na Ukrajině, ale v prosinci 2014 se stal jedním ze zakladatelů kozácké organizace v Novorossijsku. Její členové masově odcházeli bojovat na stranu Ruska po vyhlášení nezávislosti Doněcké a Luhanské lidové republiky.
V lednu 2017 vstoupil do Wagnerovy skupiny a odjel do Sýrie. Po roce služby byl jmenován velitelem Wagnerovy vojenské operace v provincii Východní Ghúta.
Dlouhodobé spory šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina s ruským armádním velením koncem června vyústily ve vzpouru, během níž členové žoldnéřské organizace nakrátko obsadili ruské město Rostov na Donu a v koloně vytáhli na Moskvu. Na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, Prigožin vzpouru ukončil a získal možnost přesídlit do Běloruska i se svými muži.
Minsk již dříve potvrdil, že Wagnerova skupina nyní působí v Bělorusku a její „instruktoři“ se u města Asipovičy v Mogilevské oblasti podílejí na výcviku členů územní obrany, která funguje v rámci běloruské armády. Kolik příslušníků Wagnerovy skupiny bude v Bělorusku působit, Minsk neupřesnil.
Telegramový kanál spojený s Wagnerovou skupinou ve středu večer s odkazem na jednoho z velitelů uvedl, že do Běloruska se přesouvá či se již přesunulo až 10 tisíc bojovníků. Bojů na Ukrajině se podle něj zúčastnilo celkem 78 tisíc žoldnéřů této skupiny, z nichž 49 tisíc byli rekrutovaní vězni.