Tchajwanská vláda o víkendu ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem, které zahrnuje uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan a Tibet jsou součástí komunistické Číny. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu.
Podle tchajwanské agentury CNA tchajwanská diplomacie požádala o vysvětlení české ministerstvo zahraničí a vyzvala vedení Prahy k sjednání nápravy.
Pražské zastupitelstvo schválilo v pátek hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS pětiletou sesterskou smlouvu s Pekingem, která obsahuje i následující servilní, nemístné a zcela zbytečné ustanovení.
„3. Hlavní město Praha v souladu s Vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území.“
[ctete]48727[/ctete]
Partnerské smlouvy s Pekingem mají přitom i jiné světové metropole a velkoměsta. Tyto dokumenty, které jsou dostupné na internetu, mají všechny jednotnou šablonu a žádnou zmínku o uznání politiky jedné Číny a uznání Tchaj-wanu jako nedílné součásti čínského území neobsahují. Praha je v tomto ohledu naprostou a ostudnou výjimkou. Přesvědčte se sami:
Kodaň
Washington
Nové Dillí
Dublin
Pražská primátorka Adriana Krnáčová z Babišova hnutí ANO zdůvodňuje přínos sesterské smlouvy s Pekingem příslibem čínských investic, spoluprací v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům.
[ctete]48726[/ctete]
Všechna uvedená světová velkoměsta přitom čínské investice již reálně získala, aniž by přitom lezla do zadnice čínským komunistickým papalášům a zrazovala nezávislost Tchaj-wanu a Tibetu. Například Kodaň navštívil čínský prezident a město dostalo od Číňanů pandy velké pro svoji zoologickou zahradu, zatímco Praha o ně zatím jen usiluje.
[ctete]48722[/ctete]
Ostudný krok pražského zastupitelstva je mezitím terčem řady protestů. Vedení opoziční TOP 09 vyzvalo v pondělí celostátní lídry ČSSD a ODS, aby se distancovali od rozhodnutí svých pražských zastupitelů podepsat sesterskou smlouvu s Pekingem v tomto znění. TOP 09 v prohlášení uvedla, že by tím alespoň zmírnili „světovou hanbu“, která kvůli smlouvě hrozí České republice a jejímu hlavnímu městu.
[ctete]49013[/ctete]
Smlouvu bezprostředně po pátečním hlasování kritizovali také pražští zastupitelé z Trojkoalice.
Tchajwanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čínská republika, jak je oficiální název pro Tchaj-wan, „nikdy nebude akceptovat jakoukoliv formulaci, která očerňuje suverénní postavení země“. Zároveň uvedlo, že Čínská republika je nezávislý suverénní stát od svého založení v roce 1912.
[ctete]48499[/ctete]
Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa.
Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné.