Pentagon a americké zpravodajské služby se domnívají, že válka na Ukrajině se dostala z mrtvého bodu, ale události se nevyvíjejí ve prospěch Ukrajiny, což posiluje pesimismus v Kyjevě a Washingtonu. S odvoláním na své zdroje to napsal deník The New York Times. Ruská armáda výrazně zrychlila tempo své ofenzivy v Doněcké oblasti a za první dva podzimní měsíce dokázala ovládnout území o rekordní rozloze od začátku války.
Ještě v létě se přitom američtí vládní analytici domnívali, že Rusko v příštích měsících na Ukrajině pravděpodobně nedosáhne významných úspěchů. Tato hodnocení se však podle amerického deníku ukázala jako mylná.
️Ruská armáda už nedělá neustálé chyby, změnila se a je nyní v pohybu, tvrdí vysoký americký vojenský představitel. Některé americké zpravodajské agentury a představitelé Pentagonu jsou pesimističtí ohledně schopnosti Ukrajiny zastavit ruskou ofenzivu.
️Ukrajina žádá o nové zbraně, ale zdroje The New York Times se domnívají, že hlavním problémem na frontě v současné době není jejich nedostatek. Kyjev prudce snížil rozdíl oproti Rusku v dělostřelectvu a nyní je hlavním problémem nedostatek vojáků. Lidské zdroje, které má Kyjev k dispozici, mohou vystačit na dalších 6 až 12 měsíců války. Podle vysoce postaveného partnera z Pentagonu upozornil americký ministr obrany Lloyd Austin na říjnovém setkání v Kyjevě Volodymyra Zelenského na důležitost „náboru personálu“.
Představitelé Pentagonu se rovněž domnívají, že formace převelené do Kurské oblasti by mohly být využity na východě země nebo k vytvoření rezerv pro další protiofenzivu v roce 2025.
️Rusko má také omezené zdroje. Podle odborníků se nedostatek techniky a vojáků v ruské armádě stane v příštím roce kritickým. Pokud budou Spojené státy nadále podporovat Ukrajinu, může mít Kyjev příležitost využít toho, že Rusko začne pociťovat nedostatek vojenské a obrněné techniky.
Ruská armáda výrazně zrychlila tempo své ofenzivy v Doněcké oblasti a za první dva podzimní měsíce dokázala ovládnout území o rekordní rozloze od začátku války. Například generál Dmytro Marčenko, který na počátku války velel obraně Mykolajiva, hovoří dokonce o zhroucení fronty kvůli chybějící munici i živé síle. Tezi o hroucení fronty v Donbasu okamžitě převzala ruská propaganda i někteří ukrajinští politici.