Po volebním super úterý se debata v republikánských kruzích přesouvá ze snahy najít silného soupeře proti Hillary Clinton do pozice „zastavme Trumpa, než bude pozdě“. Hrozba, že realitní magnát a enfant terrible letošních voleb na začátku ledna skutečně usedne v oválné pracovně, se zdá být čím dál bližší. Republikánům nyní v zásadě zbývají dvě cesty, jak se ještě pokusit Donalda Trumpa odsunout do pozadí. Proti-Trumpovské tažení začíná v ledasčem připomínat druhé kolo přímé volby v Čechách, kdy se zejména tzv. pražská kavárna spolu s vlivnými médii snažila zabránit Zemanovu triumfu.
Vabank na Cruze
Největší propadák v rámci velkého super úterý prožil Marco Rubio. Se ziskem pouhého jednoho státu a bezmála poloviny delegátů v porovnání s Tedem Cruzem se krčí na třetím místě a musí spoléhat na velmi nejistý úspěch na své domovské Floridě, kde se bude volit přespříští týden. Tam má však podle průzkumů stále výrazně vyšší podporu Trump, momentálně kolísá okolo 40 procent, Rubio ztrácí téměř polovinu. Ani v dalších státech to nevypadá, že by se mohl senátor s kubánskými předky dočkat výrazného triumfu.
[ctete][/ctete]
Někteří zástupci republikánské strany proto volají po Rubiově odstoupení z kampaně. Chtějí, aby přepustil místo úspěšnějšímu Cruzovi a zvýšil tak jeho šance v souboji s Trumpem. Cruzova podpora mezi republikány obecně lehce stoupá. Senátor Lindsey Graham například uvedl, že ačkoli Cruz není jeho favorit, za současné situace ho proti Trumpovi podpoří. „Možná jsem už teď v pozici, kdy se musíme upřít ke Cruzovi jako k jediné cestě, jak zastavit Trumpa. Nejsem si ale jistý, jestli to může fungovat,“ uvedl Graham v rozhovoru pro CBS.
Přestože se může za současné situace zdát, že základní ukotvení Cruze a Rubia je téměř totožné, rozhodně tomu tak není. Cruz, jehož heslo zní „Na kolena a modlit se“, je konzervativec až za hrob, ostatně jeho voličskou základnu tvoří především tzv. evangelikálové a tradiční republikáni z průmyslových oblastí. Rubio je přeci jen v mnohém blíže středu politického spektra a v řadě otázek není zdaleka tak militantní. Pro takzvanou „washingtonskou kavárnu“ může být Rubio společně s Johnem Kasichem oproti Cruzovi přijatelnější. Ostatně například New York Times deklarovaly Kasichovi podporu už před prvními primárkami.
Umírněnější konzervativci se nicméně budou dost možná muset sklonit před Cruzem jako volbou výrazně menšího zla.
Děkujeme, odejděte, Donalde? Spíš ne…
Druhou šancí, jak se hubatého miliardáře zbavit, je vedle sázky na jednu kartu s Cruzem scénář, kdy by se Donald Trump rozhodl kandidovat jako nezávislý. K tomu by ale mohlo dojít pravděpodobně pouze v případě, že nebude mít jistou republikánskou nominaci a rozhodne se bojovat na vlastní pěst. Vzhledem k dosavadnímu průběhu primárek se ale tato varianta nezdá být příliš realistická, Trump má zatím našlápnuto k zisku pohodlné většiny delegátů.
Ve výsledku jsou pro republikány za současné situace problematické oba dva pravděpodobné scénáře.
Pokud budou muset vyslat do boje o Bílý dům Donalda Trumpa, nemají šanci během jeho mandátu naplno prosazovat svoji agendu, zejména co se týká zahraničních otázek. Pro většinu středových voličů bude Clinton přijatelnější než Trump, který zároveň nemůže ani počítat s podporou zdaleka všech republikánů. Jeho kandidatura by tak vlastně byla nakonec výhodou demokratů. Podobné by to mohlo být i v případě, že by se rozhodl pro nezávislou kandidaturu, protože by si s republikánským nominantem voličstvo navzájem přebíral.
Pro další průběh budou zřejmě rozhodující primárky na Floridě, kde se hraje systémem „vítěz bere vše“. Neuspěje-li Rubio ani tam, jeho šance jsou sečteny. V takovéto chvíli by zbývali de facto čtyři uchazeči o Bílý dům, z nichž dva jsou v určitém směru radikální a jeden tak trochu šílenec. „Washingtonská kavárna“´si tak bude vybírat už jen velmi těžko.