Vysílání na internetových stránkách běloruské státní televize přerušily záběry, které by se diktátorovi Alexandru Lukašenkovi asi příliš nelíbily. Ukazovaly totiž realitu posledních týdnů, kdy jsou protesty proti nelegitimní volbě prezidenta násilně potlačovány a demonstranti zatýkáni a vězněni. Hackerské útoky vůči vládní moci se v zemi zvyšují.
Na webu státní Běloruské televizní a rozhlasové společnosti (Bělorusko 1), vysílající Lukašenkovu propagandu, zrovna probíhal rozhovor s ministrem zdravotnictví Dmitrijem Pinevičem. Ten v něm sděloval, že zvýšení výskytu nákazy koronavirem souvisí „s tím, co vidíme o víkendech“.
Jenže toto internetové vysílání záhy přerušily záběry o něco ostřejšího charakteru. Místo standardního vysílání se totiž objevila videa zachycující mlácení a zatýkání demonstrantů po prezidentských volbách v Bělorusku. Násilnosti na protestujících se v zemi odehrávají jak za asistence policie, tak speciálních zásahových jednotek nazývaných OMON.
Záběry pocházely od opoziční skupiny působící na platformě Telegram – mobilní aplikace, přes kterou si mohou Bělorusové necenzurovaně posílat zprávy, fotografie a videa z ulice. Slouží jako jeden z mála spolehlivých zdrojů informací, zvláště když jsou internet a běloruská média v zemi důsledně cenzurována.
Kybernetičtí partyzáni proti Lukašenkovu režimu
Zpráva o hackerském útoku se objevila i na Telegram kanálu nazvaném „Kybernetičtí partyzáni“: „Pokud Běloruská televizní a rozhlasová společnost nechce lidem ukazovat pravdu, ukážeme ji my,“ napsala skupina. O chvíli později provozovatelé celé stránky raději vypnuli. Online vysílání se hackerům podařilo také na webových stránkách ONT TV, které uznávají Lukašenkovo samoděržaví.
Provokování režimu a obrana svobody skrze hackerské útoky dále sílí. Aktivisté zveřejnili osobní údaje více než tisícovky běloruských policistů. Akci uspořádali v rámci odvety za rostoucí represi proti demonstrantům.
Volně dostupný dokument obsahuje soupis 1003 jmen policejních důstojníků, data jejich narození, hodnosti, pracoviště a města, kde se narodili. V některých případech zveřejněné citlivé údaje zahrnují i adresy a telefonní čísla patřící členům speciální protiteroristické jednotky ministerstva vnitra.
„Pokud budou v zatýkání pokračovat, budeme i nadále publikovat data v masovém měřítku,“ uvedla skupina ve svém prohlášení. „Nikdo nezůstane v anonymitě ani pod kuklou,“ slibují aktivisté.