Výbory Evropského parlamentu schválily v úterý českou eurokomisařku Věru Jourovou do pozice budoucí místopředsedkyně Evropské komise. Konečné slovo bude mít plénum europarlamentu za dva týdny. Nedlouho před jejím „grilováním“ v europarlamentu web Liberties.eu připomněl, v čem může být její problém. Ve vazbě na ANO Andreje Babiše.
Civil Liberties Union for Europe – Liberties, je nevládní organizace pro občanské svobody všech lidí v Evropské unii a má mezinárodní tým. Hlavní sídlo má v Berlíně a zastoupení v Bruselu.
Web této organizace Liberties.eu připomíná, že „někteří poslanci Evropského parlamentu již vyjádřili své znepokojení nad příslušností Jourové k politickému hnutí českého předsedy vlády ANO, přičemž poukázali na možný střet zájmů vyplývající ze vztahu komise k Babišovi.“
„Musí být zcela jasné, že (Jourová) nebude ignorovat kritiku právního státu v České republice,“ uvedl německý europoslanec Damian Boeselager z Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO), jehož členové spolu s členy Výboru pro občanské svobody, justici a vnitřní záležitosti (LIBE) hodlali během tříhodinového slyšení klást Jourové otázky týkající se oblasti její činnosti.
Podle Boeselagera, na rozdíl od mnoha českých poslanců, se Jourová „nikdy výslovně nepostavila proti Babišovi a dokázala si udržet své postavení komisařky EU“. Podle něj ale na konci tohoto pětiletého období „česká komisařka prokázala, že může být nezávislá na české vládě“.
Členka rakouské komise LIBE Karoline Edtstadlerová, která dosud práci Věry Jourové pečlivě sledovala, nevznesla proti ní žádné zásadní námitky.
Podle Boeselagera měla ale Jourová rezervy v některých oblastech svého portfolia, jako například nepřesvědčovala členské státy, aby přijaly zásadu, která by zajistila větší zastoupení žen v řízení. „Proto ji vyzývám, aby v příštích pěti letech byla silnější v každé ze svých oblastí, v evropských hodnotách, v průhlednosti, v otázkách právního státu a v v ústavních otázkách,“ uvedl německý politik.