Ministr financí České republiky a podnikatel Andrej Babiš investoval miliony do firem a nemovitostí ve Wittenbergu, padesátitisícovém městě mezi Berlínem a Lipskem, které příští rok oslaví výročí zakladatele reformace Martina Luthera. Co tam ale miliardář pohledává? ptá se ve svém článku server Wirtschaftswoche.
„Téměř bez povšimnutí proklouzne Andrej Babiš, hubený muž se skloněnou hlavou kolem fotografa. Miliardář podnikatel a ministr financí České republiky Babiš se vyhýbá tisku, ve světle jehož blesků se tak jako tak sluní jiní: starosta Wittenbergu Torsten Zugehör a Sasko-Anhaltský premiér Reiner Haseloff, kteří otevřeli Muzeum na náměstí ve Wittenbergu.
[ctete]87912[/ctete]
Babiš dal na výstavbu muzea několik milionů eur. Teď se proplíží kolem sochy Luthera v přední části radnice a vmísí se mezi turisty, co přijeli za Lutherem. Zastaví se u jednoho ze stánků a dopřeje si za kalného rána svařené víno, líčí server.
Zatímco se napije ze sklenice, podívá se Babiš na renesanční domy muzea spolu s na trhu. „Kolik těch domů jste koupil?“ chce vědět od svého průvodce. „Ty domy jste koupil vy, jsou vaše! Ty dva nalevo patří vám,“ odpovídá mu Rüdiger Geserick, generální ředitel chemické společnosti SKW Piesteriz, dceřinné společnosti české skupiny Agrofert. „A co to stojí?“ chce vědět Babiš. „Všechny dohromady dvanáct milionů eur,“ říká Geserick. Babiš se spokojeně podívá na domy: „To je v pořádku. Vypadá to skvěle!“
Článek dále uvádí i nám známé skutečnosti. Andrej Babiš je nejen ministr financí, ale také jeden z nejbohatších mužů v zemi. Jeho skupina Agrofert má hodnotu zhruba šest miliard eur. Forbes odhaduje majetek rodilého Slováka na 2,6 miliardy dolarů a na seznamu světových boháčů mu patří číslo 688.
[ctete]87896[/ctete]
Obchodní síť Andreje Babiše zasahuje do Wittenbergu už dlouho. V městě je od roku 2002 aktivní a dnes se stal jedním z největších zaměstnavatelů ve městě. Teď rozšířil své impérium o pekárnu Lieken získanou v roce 2013 a ve Wittenbergu nechává postavit novou továrnu.
Asi 900 milionů eur tu chce investovat do konce roku 2017. Miliardář je také jinak štědrý. Postavil v továrním areálu lékařské zařízení, které je k dispozici všem občanům města. A protože Babiš není malicherný, daroval městu i požární zbrojnici a chce na rozšíření dálnice na Wittenberg přispět z vlastní kapsy.
„Ve své vlasti je Babiš jedna z nejkontroverznějších postav na veřejnosti. Od chvíle, kdy vstoupil do politického podnikání v České republice, ho provází obvinění, že zneužívá svou pozici jako ministr financí a vicepremiér pro své obchodní zájmy, protože jeho společnost Agrofert dělá dobré obchody s českým státem, Babiš je obviněn ze střetu zájmů. Pro podezření ze zpronevěry finančních prostředků EU určených proti němu vede šetření i unijní protikorupční úřad (OLAF). A protože Babiš také koupil dva deníky a další média, nazývají ho někteří dokonce „český Berlusconi“. Přesto vyzáblý miliardář získává se svou liberálně-populistickou stranou ANO jedno vítězství za druhým. V českých parlamentních volbách v roce 2017 má nejlepší vyhlídky. Předpokládá se, že ho vynesou do funkce premiéra. Ale co chce dělat tento politik s půlkou Wittenbergu?“
Ve Wittenbergu nechal Babiš postavit takzvané Science Center, Muzeum chemie se zaměřením na zemědělství, které má jemně posílit značku domácího chemického podnikání. Tři miliony eur dal Babiš do multimediálních exponátů. Zároveň se s touto investicí posunul do centra města.
[ctete]87764[/ctete]
Wittenbergský starosta Torsten mluví jasně o tom, co toto muzeum pro vztah mezi městem a jeho bohatým patronem znamená. „S muzeem na Marktplatz se pan Babiš přesunul do městského salonu.“ Příliš kritické hlasy v „salonu“ nejsou patrné. Starosta sice zmínil, že muzeum před otevřením nemohl vidět a postěžoval si na nevelkou transparentnost, ale ve vedlejší větě hned chválí Babišovy investice a společenskou angažovanost ve Wittenbergu. Premiér Haseloff o možné střety zájmů Andreje Babiše zřejmě nemá zájem. Když byl dotázán, odpověděl: „Pan Babiš je úspěšný podnikatel, který nabízí ve Wittenbergu něco jedinečného.“
Důvod, proč je Babiš ve Wittenbergu tak uctíván, pochopíme podle serveru, když se podíváme na historii Lutherova města. Pád Berlínské zdi byl pro Wittenberg, stejně jako pro mnoho měst na Východě, zásadní. Churavějící podniky nebyly konkurenceschopné a investory prakticky nelákaly. Vzhledem k tomu, že Berlín je jen hodinu jízdy vlakem, došlo k exodu z venkova. Berlín znamenal víc než skromné vyhlídky v malém městečku. Ale zatímco Wittenberg vězel po roce 1989 v šoku, Babiš udělal v České republice uprostřed trosek komunismu úžasnou kariéru kapitalistickou cestou. V roce 1993 Babiš s jedním kolegou založil firmu Agrofert dodávající hnojiva, která měla jen hrstku zaměstnanců. Dnes jeho společnost zaměstnává přibližně 34 000 lidí a pokrývá celý dodavatelský řetězec od semene až po hotový bochník. Protože jeho skupina po roce 2000 postrádala závod na výrobu amoniaku, Babiš sáhl tam, kde ostatní viděli jen ztráty: Chemický závod ve Wittenbergské městské části Piesteritz. Od té doby jsou cesty Babiše a Wittenbergu úzce propojeny.
„Pokud pojedete z Marktplatz ve Wittenbergu na východ, narazíte v městské části Piesteritz nevyhnutelně na typický modrý plot. ‚Všechno za plotem je Babišova země,‘ říká šéf SKW Rüdiger Geserick a ukazuje z okna. Na levé straně je Medicum, lékařské centrum včetně posilovny. Pod oknem, rypadlo hloubí základy pro novou pekárnu chleba, která je před dokončením.“
„O možném případu korupce se mluví ohledně stavby wellness hotelu Čapí hnízdo zhruba 50 kilometrů od Prahy. Existuje podezření, že projekt financovaný EU částkou 1,9 milionu eur, byl dočasně pod vlivem Babišovy’skupiny Agrofert. Unijní úřad OLAF potvrdil probíhající vyšetřování, ale zdůrazňuje u Babiše presumpci neviny. Pokud jde o Čapí hnízdo, udržuje svou vyrovnanost jen těžko vyrovnanost.“ „Dotace byly kontrolovány několikrát. Všechno bylo špatně!“ říká Babiš a loví svou kalkulačku. „My jsme investovali 915 milionů korun, a schválená dotace byla 50 milionů korun,“ pokračuje. „To znamená, že dotace byla jen pět procent.“
Obvinění ze střetu zájmů jako ministra financí a majitele Agrofertu vyvrací Babiš svým vlastním způsobem: „Samozřejmě že se jedná o konflikt zájmů. Ale já nejsem tak hloupý, abych to zneužíval. Všechno, co dělám, je, že podle zákona, jak se říká německy.“ Pak se obrací na svého manažera Gesericka, který hned dodává: „V souladu se zákonem!“ Po dvouhodinovém rozhovoru, aniž se dotkl sklenice vody, má najednou naspěch. V České republice již čekají na vicepremiéra další povinnosti a cesta do Prahy zabere spoustu času. Dálniční spojení do Wittenbergu, které by Babiš rád zaplatil, je stále ještě ve stádiu plánování, což bude pravděpodobně trvat až do roku 2021. „Všechno, co potřebuje i miliardář Andrej Babiš najít v Německu, není ve skutečnosti tak snadno ke koupi.“
K článku, který ukazuje, že i Babiš se stal naším exportním artiklem, jen malou poznámku. Charakteristika „český Berlusconi“ pomíjí jednu zdánlivou drobnost. Berlusconi byl nejdřív mediální magnát, který vstoupil do politiky. U Babiše je to naopak. Nejdřív byl miliardář, který šel do politiky a pak si média koupil jako svůj nástroj. Rozdíl možná pro někoho jemný, ale ve skutečnosti dost podstatný. Babiš vždycky ví, co dělá.