Odchod Václava Klause juniora z politického a veřejného života by měl logicky znamenat i odchod Lubomíra Veselého zvaného též Xaver z Rady České televize. Nominovala ho tam totiž Klausova neziskovka, kterou teď její zakladatel ruší.
Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo na kontrolu veřejnoprávního vysílatele. Kandidáty mohou nominovat spolky a organizace „představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy“. Zákon předpokládá, že poté poslanci vyberou z nominovaných lidí tak, aby v Radě byly zastoupeny „významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy“.
Výběrový Absurdistán
Nutno zdůraznit, že klíčovým slovem je VÝZNAMNÉ.
Systém nominací byl nastaven po tzv. televizní krizi na přelomu let 2000 a 2001 a jeho smyslem bylo zamezit ovládnutí Rady politickými stranami. To už v praxi dávno neplatí a radní jsou vybíráni podle stranického klíče.
Loňskou i letošní volbu dohromady deseti z celkem patnácti radních ovládla hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM s podporou ČSSD a Trikolóry, napsal jsem letos na konci března v analýze dokládající, že do Rady zhusta kandidáty vysílají neznámé a nevýznamné neziskovky, které navíc často i porušují zákony České republiky.
Je zkrátka potřeba, aby vytipovaného kandidáta „někdo“ nominoval. Pak už si ho domluvení politici dokáží snadno prosadit. I za cenu toho, že jejich divadelní představení na téma „hledáme relevantní zástupce veřejnosti pro nezávislou kontrolu České televize“ přináší i absurdní zápletky.
Dědictví po Klausově „účelovce“
Tu nejnovější teď odstartoval Václav Klaus junior, který po oznámení, že se stáhne z politického života, poslal v tichosti do likvidace i svoji neziskovku – spolek Centrum pro občanské svobody. Pro HlídacíPes.org svůj krok odůvodnil následovně: „Ukončuju veřejné aktivity, takže není žádný důvod, abych měl nějaké takové instituty“.
Klaus tím fakticky přiznal, že svoji neziskovku založil a provozoval pouze jako nástroj své politické kariéry. Klasická „účelovka“.
Jeho spolek rozhodně nikdy nepředstavoval žádný „kulturní, regionální, sociální, odborový, zaměstnavatelský, náboženský, vzdělávací, vědecký, ekologický ani národnostní zájem – natož VÝZNAMNÝ“, jak vyžaduje zákon o České televizi. Měl sloužit jen a pouze Václavu Klausovi mladšímu na cestě k moci.
Neziskovka je teď tedy v likvidaci, ovšem jako dědictví po ní sedí Lubomír Veselý aka Xaver v Radě České televize. Nominoval ho právě Klausův spolek Centrum pro občanské svobody. Situace je to natolik bizarní, že na ni zákon o České televizi nepamatuje.
Úmyslem zákonodárce totiž bylo zajistit do Rady ČT přísun lidí těšících se všeobecné úctě. Díky pokroucené praxi popsané výše je však realita zcela odlišná.
Xaver aka Kůl v plotě
Sečteno, podtrženo. Veselý-Xaver v Radě České televize od samotného počátku seděl jako zástupce spolku sloužícího kariéře jednoho politika. Ten je teď v likvidaci, takže Xaver vlastně přestal zastupovat i tuto neziskovku, resp. jejího zakladatele. Teď sedí v radě sám za sebe. Za mě je jasné, že by měl rezignovat.
Nedělám si žádné iluze, že by snad Lubomír Veselý dobrovolně odstoupil. Nicméně podle mě je likvidace Klausova spolku skvělou příležitostí znovu otevřít otázku systému výběru a volby členů rad veřejnoprávní televize a rozhlasu.
Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Text publikujeme s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.