Sociální demokracie se na sociálních sítích prezentovala sociálním vizuálem, na němž nás Bohuslav Sobotka veze dvanáctsettrojkou ke světlým sociálním zítřkům. A jak už to v podobných případech bývá, strana se od grafiky distancovala, což se nejlépe pozná tak, že ji její vrcholní představitelé včetně Sobotky sami sdíleli. Vítejte ve virtuálním světě politického marketingu, Česko vzor 2017.
Sociální demokracie – tedy konkrétně to, co ze strany zbylo po ohlášeném odchodu Zemanovy páté kolony – se rozhodla, že když už má skončit na politickém smetišti, bude to aspoň jízda. Je v tom věrna odkazu Němcovy Unie svobody z roku 2006; zbylí tři členové strany, Sobotka, Marksová a Chovanec, nás každým dnem přesvědčují, že pojedeme hodně z kopečka. Ale aspoň u toho bude veselo.
Reakce? Bohuslav Sobotka se promění z premiéra-údržbáře ve vizionáře a stane se youtuberem. Partnera pro sociální sítě prý ještě ČSSD nemá, ale chce toho nejlepšího na trhu. A pak je tu sto okresních stranických tajemníků, kteří mají podle Birkeho tvořit armádu pro volební kampaň. Čili blahopřejeme a cestou pozdravujte Pavla Němce.
V centrále Agrofertu 2011 mají mezitím spoustu času zabývat se problémy kolem korunových dluhopisů. ČSSD svou koaliční firmu obvinila, že jí řízená Finanční správa nadržuje miliardářům a honí jen malé ryby. Proč by měla berní správa zbystřit, popsal v příspěvku na svém facebookovém profilu bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer (TOP 09): „Kombinace vysokého úroku, nejasné potřeby peněz firmou a daňového benefitu jsou jasné indicie toho, aby inspektoři zvážili ,uznání‘ úroku z dluhopisů jako daňového nákladu firmy. Kdyby zjistili ještě přitom další podivnosti, kdoví, zda by nešlo jen o doměření daně, ale i o potenciálně trestní problém.“
Máme takovou představu, jak to vypadá, když ředitel Finanční správy dorazí po těžkém dni domů.
„Ahoj mámo, tak jsem doma.“
„Jak to šlo, táto?“
„Ale ani se neptej. Práce jak na kostele. Dneska jsme zase rozdělali chlapa, tomu bys nevěřila, jak jsou dneska otrlí.“
„Toho Babiše, jo?“
„Mlč, proboha, ženská nešťastná!“
„Tak Jančuru?“
„Pojď do kuchyně a pusť vodu.“
(…)
„Představ si. Dneska jsme jsme na udání skoro chytili chlapa, co nevydal účtenku k EET za 12 korun!“
„No, to jste, táto, pašáci.“
Podobný případ se stal v Domažlicích. Chlap si dal malé pivo a na účtence nenašel údaje k EET. Zavolal tedy policii, ta přijela (zkuste si někdy jen tak cvičně zavolat policii, když vám třeba vykradou auto) a zjistila, že údaje na účtence jsou.
„Policisté nakonec vše vyřešili ke spokojenosti všech. Mladíkovi ukázali, že na účtence kód k EET opravdu je. Uspokojený mladík zaplatil obsluze svůj dvanáctikorunový dluh a opustil bar. Barman byl také spokojený a od policistů nic dalšího nežádal.“
(mluvčí domažlických policistů Dagmar Brožová, Forum24.cz, 20. dubna)
Ministr financí Andrej Babiš ví, že slibem nezarmoutí. Brňákům slíbil nový hokejový stadion, důchodcům zase něco na přilepšenou. „Jak teď jezdím po republice, slýchám spoustu příběhů od našich seniorů. Hlavně to, že když je člověk na stará kolena sám, tak je opravdu složité vyžít. Proto se každý rok snažím v rozpočtu najít peníze na navýšení důchodů.“
(ministr slibovaných financí Andrej Babiš na Facebooku, 21. dubna)
My si v této souvislosti připomeneme třeba červen 2015, kdy se Babiš rovněž snažil v rozpočtu pro důchodce něco najít. Jen tehdy nebyly na obzoru žádné volby.
A závěrem ještě dobrá zpráva pro příznivce Miloše Zemana. Toto volební období nejspíš, soudě podle novinových titulků, dokončí.
Tak klidnou mysl.
Vyšlo na webu Hlídací pes.