Podle zjištění Radiožurnálu se z valašskomeziříčské chemičky Deza, která patří do holdingu Agrofert, šířil 2. ledna několik hodin intenzivní zápach. Upozornili na to místní obyvatelé. Věc nyní prověřuje Česká inspekce životního prostředí, ale Deza jakékoliv pochybení odmítá.
Jak Radiožurnál uvádí, „štiplavý zápach byl cítit v sobotu 2. ledna v dopoledních hodinách zejména v obci Krhová. Ta je vzdálená zhruba tři kilometry východně od areálu chemičky Deza“.
„‚Je z toho na zvracení, je to těžký, takový chemický zápach. Bolí z toho hlava, nemůžete se ani pořádně nadechnout,‘ uvedla obyvatelka Krhové Jitka Kubešová. Podle ní byl zápach cítit zhruba od půl deváté ráno až do půl druhé odpoledne. ‚To byla skoro půldenní záležitost. A ta intenzita byla šílená,‘ poznamenala Kubešová. Právě proto podle svých slov okamžitě volala na dispečink Dezy, zda se v areálu nestala havárie. Pracovník dispečinku to podle ní nejdříve odmítl, později prý ale při ověřování situace přímo na místě v Krhové problémy připustil. ‚Přijel zhruba za 45 minut a připustil, že tam byly problémy, že tam byla havárie, ale on o ní nevěděl,‘ dodala Kubešová.“
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka říká, že nešlo o havárii, ale o běžný stav při zavádění nových technologií v naftalenovém provozu chemičky. „Nejednalo se o mimořádnou událost, která by měla zjevný dopad na životní prostředí nebo zdraví obyvatelstva ve spádové oblasti,“ tvrdí. Podle něj se přehřála spalovna škodlivin a na krátkou dobu byla vyřazena z provozu. „Byl dočasně, aby nedošlo k poškození této jednotky, přepojen odvod od plynů na nouzový komínek,“ říká Hanzelka.
Jestli nemohly do ovzduší uniknout jedovaté látky, nyní prověřuje Česká inspekce životního prostředí. Deza o problému informovala inspekci až po zhruba 48 hodinách, ale podle mluvčího Hanzelky ani takovou povinnost neměla.
„Inspekce Dezu prověřuje spolu s dalšími společnostmi z okolí kvůli rozsáhlé otravě řeky Bečvy z loňského září, při které uhynulo více než 40 tun ryb. V této souvislosti se inspektoři zaměřují i na incident z fenolového provozu chemičky, na který upozornil Deník Referendum. Podle jeho informací totiž v den otravy řeky z tzv. fenolky uniklo několik kubíků dosud neznámé směsi látek. Deza tuto událost nikam nehlásila s tím, že šlo rovněž jen o provozní událost bez ohlašovací povinnosti. Inspekce nicméně konstatovala, že Deza takovou povinnost jednoznačně měla.“ (Radiožurnál)