Facebookový videopořad Babišova kavárna je marketingový útvar, který ze všeho nejvíce připomíná legendární Čtvrtníčkovu Českou sodu. Andrej Babiš se v něm naposledy prezentoval jako jediný ochránce podnikatelů. Vysvětloval, jak je stát konečně přestane otravovat represemi a uleví jim, jen neví kdy. Jestli prý ve volbách uspějí tradiční strany, tak nikdy.
[ctete]94812[/ctete]
Prostě to funguje
Roli moderátora Petra Čtvrtníčka v Babišově kavárně zdařile sehrává Aleš Michl, jinak ekonomický poradce ministra financí. Mírou nehrané servility a hrané žoviálnosti tento pořad překonává věhlasné rozhovory redaktorů Lidových novin Ondřeje Koutníka a Martina Shabu s majitelem listu.
Andrej Babiš uvádí svůj aktuální pořad o EET (25. 1. 2017) s Alešem Michlem takto: „Možná jste se taky těšili, že celý systém EET první den spadne. Říkal mi to před chvíli jeden hospodský v Lanškrouně. Tu radost jsem mu neudělal. Za prosinec podle statistiky Finanční správy narostly tržby o 100 procent a registrace DPH taky. Systém je připravený i na maloobchod a velkoobchod od 1. března. Prostě to funguje. Koukněte na novou Kavárnu.“
Předtím, než se podíváme na novou Kavárnu, je nutné předeslat, že údaje prezentované Finanční správou byly rozporovány. Samotné ministerstvo financí přiznalo, že změřilo náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů, tedy jen čtyři procenta z těch firem, které se do první etapy EET zapojily.
„Vzhledem k tomu, že Finanční správa v prosinci 2015 nedisponovala elektronickou evidencí tržeb, tržby dotyčných subjektů za prosinec 2015 bylo nutné vyhledávat v příslušných výkazech individuálně s mimořádnou pracností,“ osvětlilo ministerstvo financí. Způsob, jakým Babišovi úředníci tato čísla dávali dohromady, je tak velmi zamlžený.
Kritici považují resortem zveřejněný meziroční nárůst tržeb o 10 miliard korun za značně přemrštěný. Spíš se jedná jen o marketingové hausnumero, aby autor EET překryl většinový negativní pohled podnikatelské sféry na jeho projekt balkánské provenience, který se tam, kde byl v této podobě zaveden, neosvědčil.
Je tedy velmi sporné, pokud šéf hnutí ANO tvrdí, že jsou vyvráceny argumenty kritiků a jedná se o „zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí.“ Už jen množství výjimek a možnost odlišného způsobu zpracování dat pro velké firmy tuto tezi vylučují.
„Nárůst tržeb o sto procent je nesmysl,“ tvrdí zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek. „V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data, například přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ADIS (systém ministerstva financí) jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET.“
EET je Babiš
Co dále v Babišově kavárně zaznělo? (Citace už specifické hovorové česko-slovenštiny jsou redigovány.)
V úvodu vyslovil ministr financí jednu velkou pravdu. Když moderátor Michl prohlásil, že EET nás bude všechny provázet strašně dlouho, jeho protějšek přisvědčil: „To si všichni budou dlouho pamatovat. Na celý život. Že EET je Babiš a na ostatní ministry si nebudou pamatovat vůbec nic.“
Skutečně, EET si budou dotčení podnikatelé pamatovat hodně dlouho, a zejména toho, kdo jim tento dáreček připravil.
Aleš Michl už před časem přiznal, že fízlovací administrativní nástroje typu EET mu nedělají žádný problém. Už v říjnu 2015 plédoval za možnost občanského udávání hospodských a obchodníků.
„Nedokážu si v současné době představit efektivnější a rychlejší řešení daňových úniků než faktor strachu z nekalého jednání,“ uvedl tehdy Babišův poradce. Proto se postavil za „napráskání obchodníků“ zákazníky, jelikož podle něj není možné, aby vydávání účtenek kontrolovaly jen finanční úřady. Ostatně „faktor strachu“ se stává symbolem současné stoupající represe státu.
Nebudeme už otravovat návrhy jako je EET
Michl v Kavárně zopakoval, že je s EET srozuměn, ale podle něj je tam strašně moc biče a málo cukru. To byl jediný moment selankovité debaty, kdy mu Babiš skočil do řeči. „No ano, ale EET je jednorázová akce. Nastavíte pokladnu a ti podnikatelé jsou víc naštvaní na zákaz kouření, na nekonečné kontroly, že přijde veterina a hygiena, že kontrolují stejné věci, bezpečnost práce, potom zase někdo kontroluje komín. Bylo by lepší, aby stát přišel najednou a nechodil stále. Aby neotravoval.“
Pozoruhodná úvaha. Nikoli tedy omezit byrokratickou zátěž, která jako v případě protikuřáckého zákona přibyla za současné vlády (s podporou hnutí ANO), ale jedna obří kontrola státu najednou. Pomiňme teď, že je tento zřejmě náhodně nastřelený plán vzhledem k roztříštěnosti kontrol mezi resorty zcela utopický.
Michl však položil záludnou otázku: „To souhlasí. Kdy to uděláte?“
„No tak samozřejmě, to jako není moje kompetence,“ reagoval Babiš alibisticky. „Ale snad perspektivně, když u toho budeme, tak to by měl být jeden z hlavních cílů, abychom přestali ty podnikatele obtěžovat. Co se týká daní a finanční správy, už nechceme podnikatele otravovat návrhy, jako bylo kontrolní hlášení a EET,“ přiznal.
Na Michlovu opakovanou otázku, kdy to bude, odvětil: „Ale to já nevím, to se dozvíte v říjnových volbách, kdo bude sedět ve vládě. Pokud tam budou tradiční politici, tak to nebude nikdy.“ A v tom se nakonec s Michlem shodli.
Represe státu stoupá
K tomu je potřeba dodat, že vláda a ministr financí měli tři roky na to, aby byrokratickou zátěž podnikatelů snížili. Ve skutečnosti však činili pravý opak a neustále postavení hlavně malých podnikatelů a živnostníků zhoršují. A ještě ve veřejnosti šíří atmosféru, že jsou podvodníci a zloději.
Jak vyplývá z Babišovy kavárny, nehodlají s tím dělat vůbec nic ani ve zbývajícím roce před volbami do poslanecké sněmovny. Pokud šéf hnutí ANO hovoří o snižování byrokracie v podnikání, ze svých kompetencí se vyvléci nemůže. Zrušení EET a kontrolních hlášení, které nevedlo k vyššímu výběru DPH, by bylo prvním krokem, že to myslí vážně.
Jinak jsou to jen prázdné fráze a nelze od něj očekávat stejně jako od jeho koaličních partnerů vůbec nic. Kromě dalšího zvyšování represe státu, dozoru nad jeho občany a prohlubování faktoru strachu. Vždyť na jiném místě ministr financí prohlásil, že finanční kontroly ještě mnohem více přitvrdí.
[ctete]93828[/ctete]