Jedním z klíčových témat, kterými se v následujících letech budeme muset zabývat, je energetika, energetická transformace České republiky, zkrátka to, abychom v nadcházejících desetiletích měli dostatek elektrické energie. Patřičná pozornost by této problematice měla být věnována také v letošní předvolební kampani. S čím v této oblasti přicházejí koalice Pirátů a Starostů a nezávislých a koalice SPOLU? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí?
Ve svém programu koalice SPOLU zdůrazňuje: „Nadcházející energetickou transformaci k obnovitelným zdrojům bereme vážně, ale odmítáme rezignovat na energetickou bezpečnost, soběstačnost a nezávislost. Naši budoucnost vidíme v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích.“
ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tak ve společném programu jednoznačně vyzdvihují význam jaderné energie pro Českou republiku. Co se týče plánované dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech, pak uvádí: „Podporujeme výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. Budoucnost využití jádra vidíme v menších modulárních reaktorech.“
Dá se říct, že podle koalice SPOLU by energie z jádra měla být opravdu jednou ze dvou noh, na kterých by česká energetika měla stát. Tedy kromě energetických úspor a efektivnějšího nakládání s energiemi, na které koalice rovněž nezapomíná. Za důležitý přechodný zdroj k vyrovnávání výkyvů ve výrobě elektrické energie pak považuje zemní plyn, jehož význam podle ODS, lidovců a TOP 09 vzroste, nechtějí však, aby nás nárůst jeho podílu v energetickém mixu geopoliticky ohrožoval.
Baterie Evropy a jaderný potenciál
Vize Pirátů a hnutí STAN je přeci jen v něčem trochu jiná: „České domácnosti a firmy budou mít dostupnou a čistou energii. Chytré a robustní distribuční a přenosové soustavy a moderní zálohování energie promění ČR v ,baterii Evropy‘. Uhelné regiony transformují své hospodářství. Emise budou zdaněny a prostředky využity pro investice,“ stojí v programu koalice Pirátské strany a Starostů a nezávislých.
Klíčové je, jakou představu Piráti a Starostové mají o našem budoucím energetickém mixu: „Česko nemá tak dobré podmínky pro fotovoltaiku jako jižní státy EU ani pro větrnou energii jako státy okolo Severního a Baltského moře. Přesto i v našich podmínkách lze po započtení externalit vyrábět značnou část energie z obnovitelných zdrojů za nižší ceny než z fosilních paliv. Další možností jsou v budoucnu malé modulární reaktory. Vhodnou integrací do evropské distribuční sítě navíc můžeme vyrovnávat poptávku a investicemi do akumulace energie se stát „baterií Evropy“.
Už z toho je vidět, že Pirátská strana a Starostové kladou mnohem menší důraz na jádro než koalice SPOLU. Z dvou noh se tak stává spíše jedna doplněná podpůrnou nožkou v podobě malých modulárních reaktorů a druhou v podobě posílení distribuční a přenosové soustavy a moderního zálohování energie (také koalice SPOLU chce podpořit budování bateriových úložišť).
Piráti a hnutí STAN nejsou proti jádru, ve svém programu uvádějí: „Jaderná energie má v energetickém mixu České republiky své pevné místo. Související technické know-how i věda a výzkum jsou v ČR na velmi vysoké úrovni. Bylo by proto neuvážené tento potenciál nevyužít při přechodu k čisté energetice. Koalice Piráti a Starostové nabízí jasnou vizi, jak jaderný potenciál v Česku využít.“
Alternativy k jádru a malé modulární reaktory
Zároveň ale platí, že jsou ohledně jádra opatrnější a více se zabývají efektivitou a nákladností projektů s ním spojených a rovněž chtějí mnohem více zkoumat a rozvíjet alternativy k němu. To je nejlépe vidět na přístupu k dostavbě Dukovan, kde Piráti a Starostové kladou mnohem více podmínek než koalice SPOLU.
„Ačkoliv zastáváme názor, že jaderná energie má v energetickém mixu ČR své pevné místo, považujeme současné řešení navrhované vládou ČR za nedomyšlené. Piráti celé uplynulé volební období prezentovali jasné mantinely, v jakých by měl projekt pokračovat, aby byl skutečně realizovatelný a ekonomicky přijatelný, a jak by měl stát respektovat bezpečnostní zájmy ČR. Proto není přípustné, aby se na dostavbě podílelo Rusko nebo Čína. V projektu tedy chceme pokračovat, pouze pokud bude dávat ekonomický smysl a bude technologicky i strategicky bezpečný,“ uvádí koalice Pirátů a hnutí STAN.
Ta chce rovněž zpracovat analýzu využití současných lokalit jaderných elektráren k dalšímu rozvoji při splnění jasných technických, ekonomických a bezpečnostních podmínek. Na základě zevrubné analýzy pak Pirátská strana a Starostové chtějí zvážit ekonomickou a bezpečnostní výhodnost rozvoje jaderných elektráren.
Obě koalice se tak v celé řadě věcí shodují a v oblasti energetiky rovněž plánují mnoho stejných nebo velmi podobných kroků. Přesto je ovšem znát, že jejich přístup je trochu jiný a že Piráti a hnutí STAN jsou trochu odvážnější a o něco více sázejí na hledání a prozkoumávání nových cest a možností.
Naproti tomu koalice SPOLU se drží trochu při zemi a o něco více sází na jadernou energetiku. Zároveň je ale třeba říct, že se obě koalice shodnou na důrazu na úspory, na budování fotovoltaických zařízení na střechách, na podpoře elektromobility nebo na vyzdvihování malých modulárních reaktorů. Takže je rozhodně na čem stavět.