Všichni ještě máme v živé paměti trapné divadlo s vládou nastoupenou v řadě na letišti, kde loňského roku téměř v předklonu vítala bedny s ochrannými pomůckami zakoupenými v Číně. Děkovali a děkovali, předváděli veliký spektákl pro lid. To bylo na jaře 2020. Teď, téměř rok poté, nedůstojná adorace Číny za to, že nám prodala zdravotnický materiál, stále pokračuje. Prý bychom se k ní měli připojit. Prezident Zeman totiž v nedávném rozhovoru opět připomněl „čínská letadla“ s úžasnou pomocí a vyčítal nedostatečnou vděčnost. O tom, že zásilky byly často předražené a pomůcky mírně řečeno nekvalitní, se nezmínil. Asi zapomněl. Rádi mu to tedy připomeneme.
V pořadu Press klub rádia Frekvence 1, vysílaném 31. ledna 2021, Miloš Zeman národu sdělil: „Víte, v Praze jsou taková vzteklá štěňata, která nám dělají jeden problém za druhým. Jednou je to Koněv, jednou je to přerušení vazby mezi Prahou a Pekingem, přitom nezapomeňte, že když nám bylo nejhůř, tak v Praze přistálo padesát čínských letadel, která dovezla zdravotnické pomůcky. Myslím si, že i v politice by měla existovat alespoň minimální vděčnost.“
Poslušně tak posloužil jedním dechem Rusku i Číně, jak je jeho zvykem už delší dobu. Je ale pěkné, že mluví o vděčnosti. Jistě jste si všichni všimli, jak přátelsky a vděčně se on sám vyjadřoval o Tchaj-wanu a jeho darech České republice. Ano, darech, ne objednaném a zaplaceném zboží. Že nevšimli? Aha, ono vlastně nic takového z prezidentských úst nezaznělo.
O značném množství roušek, které nám Tchajwanci poslali darem, z Hradu ani slovo. A ani slovo díků za linky na výrobu respirátorů, které po návštěvě předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu ČR rovněž dostala darem a z nichž první dvě už by teď v únoru měly začít vyrábět. Až budou v provozu další dvě, sjede z nich 250 000 respirátorů nebo roušek denně. Projev svérázného prezidentského „vděku“ spočíval jen v tom, že Vystrčila s velkým halasem přestal zvát na tzv. schůzky nejvyšších ústavních činitelů a o jeho cestě vypustil do prostoru hned několik lží.
Ovšem Čína, to je jiná, té je potřeba poníženě děkovat ještě rok poté, co k nám zásilka řádně zaplaceného (a mnohdy nadmíru přeplaceného) zboží dorazila. A slavné to nebylo ani s jeho kvalitou, stejně jako s čínskou nezištností. Bude možná dobré trochu si (a panu prezidentovi rovněž) osvěžit paměť. Tak například v březnu loňského roku se psalo: „Čína skupovala v Česku zdravotnický materiál.“
V článku jsme se pak mohli dočíst: „Podle informací Respektu z politických kruhů se zástupci Číny snažili v Česku organizovaně během ledna a února nakupovat zdravotnický materiál, který je klíčový k ochraně před novým typem koronaviru. Šlo o roušky, respirátory, ochranné obleky a další zdravotnické předměty. Část věcí se podařilo do Číny dostat, některé se překupníkům nepodařilo včas vyvézt. Zástupci vlády to nechtějí komentovat.“ Portál Aktuálně.cz k tomu však uvedl, že BIS v této kauze vládu ČR varovala.
Na serveru Seznam Zprávy zase vyšel koncem dubna článek „Jsou roušky ,Made in China‘ vadné? Země prý jen správně nečtou návody“. Píše se v něm: „Pandemie covidu-19 podnítila celosvětový boj o zdravotnické vybavení: masky, pláště, ventilátory a testovací soupravy. Výroba značné části z nich probíhá v Číně, která se díky tomuto pokouší přepracovat svůj obraz ze světového zdroje viru na zdroj pomůcek pro boj proti němu. Pokus by to byl dobrý, kdyby země nezapomínala i na další krok – kontrolovat kvalitu. Spousta zemí v krizové situaci, včetně Česka, sáhla po velké sumě peněz a nakoupila za ně chybějící zdravotnické materiály v Číně. V milionových kusech toto dlouho očekávané zboží sice dorazilo, nakonec se ale ukázalo částečně jako naprosto nepoužitelné.“
Přibližně ve stejné době byl publikován text Aktuálně.cz/ČTK. Cituje Přemysla Sobotku, náměstka hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví. Ten na brífinku krizového štábu řekl: „Toto je originálně zabalená rouška, která přišla ze zásilky z Čínské lidové republiky. Vypadá, že jí je tak asi 200 let a je poměrně výrazně znečištěná. Takže jsem vydal nařízení, že se celá šarže musí stáhnout. A budeme to posílat zpět na ministerstvo vnitra, aby viděli, co oni koupili a co my distribuujeme.“ K tomu připojil detailní fotografii příšerně ušmudlané pomuchlané věci v průhledném (originálním) obalu. Později vedení kraje sdělení poopravilo s tím, že nešlo o roušku, ale o respirátor třídy FFP2. Ten, který při práci s nakaženými koronavirem používají lékaři a zdravotní sestry.
Respirátory z Číny netěsní, fungují, jenom když se na obličej přilepí, psalo se rovněž loni v dubnu na Aktuálně.cz. Podle čínské normy má jít o respirátory GB19083-2010, které nakoupilo vnitro, a GB19083-2006, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví. „Všechny testované typy přiměřeně vyhověly požadavkům, ale pouze v případě, když jsme respirátory přilepili na hlavu testovací figuríny,“ sdělil vedoucí oddělení chemie a fyziky aerosolů v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR Vladimír Ždímal.
„Když jsme je k testovací figuríně nepřilepili, klesla filtrační účinnost z původních asi 94 procent ke 40 procentům,“ doplnil.
Začátkem září 2020 Seznam Zprávy publikovaly článek „Respirátory za 230 milionů jsou podle Vojtěcha vadné. Číňané to neuznali“. Můžeme v něm číst: „Ministerstvo zdravotnictví řeší první velký případ údajně nekvalitních respirátorů z Číny. Jak v uplynulých dnech prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO), jeho resort se je už snažil u čínských firem reklamovat. Jenže neuspěl. (…) Konkrétně vedení ministerstva v jednom z dokumentů napsalo, že vadných je 4,4 milionu kusů respirátorů typu FFP2 za zhruba 230 milionů korun. Vojtěchův resort to zjistil po jedné z kontrol, která v Česku v uplynulých týdnech proběhla ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce. Vady podle vyjádření ministerstva spočívaly v průniku aerosolu.“
A mohli bychom pokračovat… Sečteno a podtrženo: nekvalitní, nebo dokonce nefunkční, vadné, draze zaplacené. A my oškliví nechceme projevit ani trochu vděku, jak si přeje pan prezident. To od nás vůbec není hezké, měli bychom se nad sebou zamyslet.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.