Ministerstvo obrany pod vedením Lubomíra Metnara se pokusilo prosadit na program zasedání vlády změnu pravomocí pro premiéra i jeho kabinet v případě krize. Upozornili na to Piráti, dokázali to novináři z Aktuálně.cz a z Respektu. Andrej Babiš tvrdí, že o ničem nevěděl, existují ovšem důkazy o tom, že lže. Sám podepsal dokument, kterým Metnara pověřil, aby věc předal vládě k projednání. A co na to Babišovy noviny? MF DNES se ostře opřela do předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, Lidové noviny Babiše omlouvají. Stranický tisk, jak má být.
Ani jeden list Agrofertu nepovažoval za nutné umístit zprávu o Metnarově skandálu na titulní stranu, ač šlo jednoznačně o událost číslo jedna. Vláda se pokusila zneužít krizi ke zvýšení svých pravomocí, ale například Lidové noviny, které v pondělí i v úterý zveřejnily rozhovor s Andrejem Babišem, tomu věnovaly jediný článek.
Jen načasování
Kateřina Surmanová problém nazvala „Metnarovo žalostné načasování“ a o tom také její článek je. Jde prý o „absolutní nedostatek politického citu“. Autorka nepíše ani o tom, že na věc upozornili Piráti (konkrétně poslanec Vojtěch Pikal), ani o zjištěních Aktuálně.cz a Respektu. Novináři totiž prokázali, že Babiš neříkal pravdu, když tvrdil, že o Metnarových krocích nic nevěděl. To se ale v Lidovkách nedočtete.
Ještě lepší je ale jako vždy MF DNES. V těchto novinách se nikdo nesnaží být přímočarý, což je odrazem redakční politiky šéfredaktora Jaroslava Plesla. Najdeme tu článek Evy Pospíšilové, redaktorky, která obvykle zveřejňuje například informace o majetku vybraných lidí (například exministra vnitra Milana Chovance, kterého Babiš nenávidí, nebo ředitele České televize Petra Dvořáka, jehož způsob vedení veřejnoprávní televize premiérovi naprosto nevyhovuje).
Za všechno může Kalousek
Titulek textu je fascinující sám o sobě: „Kalousek bil na poplach kvůli Metnarovi“. „O pozdvižení se postaralo ministerstvo obrany. Navrhlo posílit pravomoci vlády, případně premiéra v době ohrožení státu na úkor parlamentu. Informoval o tom server Aktualne.cz. Resort to ale záhy odmítl. Podle mluvčího Jana Pejška mělo jít pouze o doporučení odborné skupiny, která od roku 2015 posuzovala možnosti řešení krizových situací. A vláda je měla dostat pouze k informaci,“ píše Pospíšilová.
Autorka pak cituje Miroslava Kalouska, který uvedl, že v takovém případě by občané měli právo na ozbrojený odpor. „Dle informací MF DNES mělo ministerstvo obrany analýzu zpracovat do konce března. ,A protože materiál se dokončil, tak ho bez přemýšlení lidé z kanceláře ministra vložili do eKLEP. A splnili termín,‘ popsal člověk z resortu dobře obeznámený se situací,“ stojí v krátkém článku, který čtenářům naprosto neobjasňuje podstatu věci, nepíše, co se skutečně stalo, a stejně jako Lidové noviny nezmiňuje nic o tom, že Babiš lhal, když tvrdil, že o věci neví. Nešlo o žádný krok „bez přemýšlení“ a evidentně vymyšlený zdroj paní Pospíšilové je poněkud v rozporu s tím, že Metnarovy návrhy řešila Bezpečnostní rada státu 2. března, kdy ji řídil přímo Babiš.
Jen taková legrace
To ale v MF DNES není všechno. Laskavý čtenář si možná vzpomene na to, co se dělo, když Seznam Zprávy před více než rokem zveřejnil reportáž o únosu Andreje Babiše ml. na Krym. MF DNES uveřejnila karikaturu Iva Lukačoviče, majitele Seznamu, s otevřenou výhrůžkou a sdělením, že se nyní bude „někdo“ asi věnovat jeho soukromí. Umístěna byla v rubrice Skicář Václava Teichmanna.
Tentokrát je ve skicáři Miroslav Kalousek a píše se tu: „Přituhuje. Ministr obrany Lubomír Metnar navrhl posílit v době krizí pramovomoc premiéra a vlády na úkor parlamentu. V reakci na to předák TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval lid k ozbrojenému odporu proti vládě. A dodal, že je sám připraven použít tři revolvery, které vlastní. Je to zřetelný osobnostní vývoj křesťanského politika, až dosud v rukou třímal pouze tibetskou vlajku.“
Dodejme, že Kalousek k ozbrojenému odporu nevyzval, to zaprvé. Babišova MF DNES stále hledá své dno, které přesně odpovídá jak vedení těchto novin, tak i naturelu jejich majitele. Takové noviny dělají lidé, kteří by klidně dělali Rudé právo v 70. letech a ani by se nezačervenali. Předstírat, že jde o cokoli jiného než o propagandu Agrofertu, by bylo pokrytecké.