Co znamená, že se z finské expremiérky Sanny Marinové stala „kočující kazatelka“, a za jakých okolností by se mohla ucházet o prezidentský úřad. I o tom pojednává kniha Výjimečná premiérka, která od svého vydání minulý týden vzbudila ve Finsku pozornost. Autorka Salla Vuorikoski analyzovala stovky článků a vyzpovídala desítky lidí, aby mohla představit plastický obraz bývalé političky.
Sociální demokratku, která byla deset dní nejmladší premiérkou na světě (stala se jí ve 34 letech), v srpnu 2022 proslavila i v Česku série nahrávek a fotografie, na nichž se Marinová nevázaně baví na večírcích. Na sociálních sítích se ve velkém sdílelo i video, kde se v slzách ospravedlňuje, že přece nedělala nic špatného, že se jen chtěla „v těchto temných časech“ uvolnit.
Svou bezprostředností si získala příznivce na celém světě, řada z nich ze solidarity s Marinovou začala zveřejňovat podobně „divoká“ videa. Novinářka a spisovatelka Salla Vuorikoski se však při psaní knihy okouzlit nenechala a výsledkem je text, který si v mnohém nebere servítky.
„Dělá novou kariéru“
Na otázku finské veřejnoprávní televize Yle, zda expremiérce stoupla moc do hlavy, sice autorka diplomaticky odpovídá, že „možná“, ale kniha nasvědčuje tomu, že ano. Marinová se podle ní přidala k „elitnímu ekosystému“, který tvoří lidé jako Barack a Michelle Obamovi, Boris Johnson a Tony Blair. „Výjimečně je tam teď i Fin. Sanna Marin prostě dělá novou kariéru,“ uvedla pro Yle Vuorikoski.
Na začátku knihy je Marinová popisována jako mladá, pragmatická žena, která má svůj cíl. Na konci je její charakteristika v podstatě stejná. „Idealistka, vášnivá, seriózní, výkonná a svéhlavá. Je zřejmé, že jde o osobnostní rysy, které se nikde neztrácejí,“ řekla Vuorikoski s tím, že pouze cíle, k nimž bývalá předsedkyně vlády směřuje, se změnily.
Krátce poté, co v červnu 2023 opustila finskou politiku, začala podnikat a pracovat jako konzultantka pro britský think tank The Tony Blair Institute. Podle informací zveřejněných v knize jí takové zakázky mohou vynést desítky tisíc eur za den práce.
Jakmile skončila ve funkci premiérky, výrazně se změnil charakter jejích příspěvků na sociálních sítích. Striktně politická témata a videa z běžeckých výletů podle Vuorikoski nahradila móda, cestování letadlem a riviéry. Na světových pódiích nyní mluví o Ukrajině, strategické autonomii Evropy a rovnosti pohlaví.
„Kočující kazatelka“
„Slyšela jsem, že ji někdo nazval kočující kazatelkou. Použila bych to, kdyby mě to napadlo jako první,“ řekla Vuorikoski, která v Marinové nevidí vizionářku. „Jistě, slouží jako vzor a hodně mluví o Ukrajině. Ale na druhou stranu se drží při zemi, například pokud jde o Gazu.“
Podle autorky knihy má expremiérka dobré poselství, které zprostředkovává v jedné zemi za druhou. V jejích projevech se však opakují stejná témata a hesla. „Nevidím u ní mnoho nových a inovativních myšlenek.“
Domnívá se však, že Marin zanechala stopu v zahraniční politice, na níž teď navazuje současný finský prezident Alexandr Stubb. „Vnesla do zahraniční politiky určitou jasnost, na rozdíl od rozbředlého způsobu vyjadřování prezidenta Sauliho Niinistöho. Marin přivedla zahraniční politiku na srozumitelnější a přímější úroveň,“ míní Vuorikoski.
Budoucí prezidentka?
K případnému návratu Marinové do politiky se autorka nestaví jednoznačně. „Myslím si, že především ve Finsku dohrála hru až do konce. A udělala to rychle, Marinové je ještě pod čtyřicet a už byla premiérkou.“
Její budoucí angažmá však nevylučuje. „Mohlo by se to stát. Až to (pro ni) bude lákavější alternativa. Zatím má pravděpodobně atraktivnější úkoly v zahraničí, ale možná by se mohla pokusit dosáhnout prezidentského úřadu.“