KOMENTÁŘ / K opakovaném rituálu kremelské dezinformační propagandy patří hlášky o blížícím se rozpadu Evropské unie. Podle ruských zdrojů se EU rozpadá pořád a měla už dávno zaniknout ve vzájemném boji jejích členů. Spíš by si měli pohlídat, aby se jim to nerozložilo doma.
Jak připomíná web EUvsDisinfo.eu, rozklad Unie byl hitem v době covidové pandemie. Tehdy se množily zprávy o tom, jak EU není schopná se s touto výzvou vypořádat a je před kolapsem. Bylo to v té samé době, kdy se zdravotní krize v Rusku zhoršovala, což mělo za následek nadměrnou úmrtnost kolem 1 000 dalších úmrtí denně.
K rozkladu chtěl Kreml ale také aktivně přispět, nestačilo jen psát o tom, že údajně probíhá. Šířily se pověsti o souvislosti mezi covidem a sítěmi 5G, opatření proti pandemii se vykládala jako záminka pro nastolení globální nadvlády tajných elit, útočilo se na osoby podílející se na vývoji vakcín, z Billa Gatese byl vytvořen univerzální zloduch, který pandemii dokonce předem plánoval. Cílem takových historek bylo zpochybnit legitimitu vlád i odborníků, a nakonec ve jménu „zdravého rozumu“ úplně vygumovat nějaké logické a kritické myšlení. Na válečné období to pro Moskvu byla dobrá příprava.
Poslední kampaní je teď všechno, co se týká vývozu ukrajinského obilí. Podle posledních kremelských manipulací vedl úspěch Evropské unie při otevírání takzvaných solidárních cest pro přístup ukrajinského obilí na světové potravinové trhy ke zvýšení napětí mezi členskými státy EU, a nakonec i rozpadu Unie. Nejde ovšem o nic převratného, co by Evropa neznala, kolem zemědělství tam probíhají horké debaty odjakživa, protože je to pro mnoho zemí velké vnitropolitické téma. Evropská komise se snaží problém nějak řešit a ta jednání jsou samozřejmě komplikovaná.
„Komise však namísto toho, aby partu pěti východních členských zemí vyzvala k pořádku, dopřála jim návrh dočasných ‚preventivních opatření‘, která mají zajistit, aby ukrajinská kukuřice, pšenice, slunečnice a řepka neuvízly na jejich území,“ píše server Politico 27. dubna.
„Východní země na nataženou ruku Komise reagovaly tím, že ji chytily za celou paži a požadovaly rozšíření seznamu výrobků, na které se vztahují omezení. Podrobnosti jsou kusé – a jednání tajná -, ale podle dopisu, který viděl server Politico, země chtějí, aby seznam zahrnoval i další zboží, jako je slunečnicový olej, mléko a drůbeží maso, a aby se omezení protáhla za termín 5. června, který navrhla Komise.“
Takovéhle hádky a spory tady byly a budou. Nic nového.
Na východě Unie se tolik ukrajinského obilí objevilo kvůli tomu, že dochází k narušení vývozu přes Černé moře. To je také odpověď na výsměšné otázky, proč se tedy ukrajinské obilí nevyváží do Afriky a na Blízký východ, když se tvrdilo, že je tam potřeba, aby nenastal hlad. Potřeba je tam pořád, ale kvůli Rusku je „průtočnost“ exportu přes Černé moře nedostatečná. Evropské země tedy umožňují dopravu přes své území. Jsou s tím pochopitelně technické problémy. Nikdo se na to nepřipravoval, protože loni v zimě se nečekala ruská invaze se všemi následky. Ukrajina ovšem neprohrála a tamní zemědělci dokonce zaseli a sklízejí.
EUvsDisinfo píše o tom, že „v rámci kampaně se kremelský ekosystém informační manipulace opět uchýlil k šíření smyšlených materiálů, tentokrát neexistující obálky respektovaného německojazyčného ekonomického deníku Handelsblatt“.
Když si rozkliknete tento odkaz, uvidíte údajnou obálku Handelsblattu, kde se (zřejmě v narážce na smrt Julia Caesara) pokouší prezidenta Zelenského ubodat noži Polsko, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko. Šířil to na telegramu kanál Orda s popiskem „Nové podmínky obchodu s obilím – neuvěřitelná dobrodružství Svinomira Zelenského v přátelské evropské rodině“.
Předpovídání zániku druhých je základní kremelskou reakcí, když je třeba odvést pozornost od domácích problémů, jako je absence rychlého vítězství a rostoucí počet obětí na Ukrajině.
Zánik nepřichází tak rychle, jak si v Rusku někdo myslí. Alexandr Dugin si před třemi lety myslel, že už je to tady.
„Již nyní vidíme, že pandemie odplavila liberalismus (globalizaci)… Příklad Západu, který je už mnohem hlouběji v pandemii a nouzi než my, ukazuje, jak rychle mizí liberální chiméry i tam, kde byly zakořeněny. Macron zavedl vojska a diktaturu. Všechny země Schengenu se uzavřely. Boris Johnson varoval Brity před hrozícím zánikem. Trump vyhlásil výjimečný stav a zakázal všechny mezinárodní lety. Izrael se s pláčem postavil ke zdi. A tak už neexistuje žádný Jeden svět. Existují národy a společnosti postavené tváří v tvář smrti,“ halucinoval Dugin.
Ještě dál psal o tom, jak je sám překvapen, že to šlo tak rychle.
„Myslel jsem, že odpor liberálů bude mnohem urputnější. Zdá se, že se vzdali bez boje. Světový kapitalistický systém se přes noc zhroutil. To jsme ještě nepochopili. Ale brzy to pochopí. Znamená to, že se zhroutil samotný svět liberální globalizace – svět kancelářských pracovníků a beauty blogerů, transgender lidí a klimatických aktivistů, lidskoprávních aktivistů a hipsterů, migrantů a feministek,“ vykládal si ideolog rozumy a těšil se na nový – ruský svět. Zatím nic moc.
Tři roky pryč a údajně neporazitelná ruská armáda nejen nedobyla Kyjev, ale plácá se několik měsíců v bahně u Bachmutu a Západ se pořád nerozpadl a Evropská unie taky ne. Problém rozpadu by měli řešit spíš v Moskvě, a to rozpadu vlastní země. Impérium se jim během jednoho století rozpadlo dvakrát a zřejmě si tam nepřipouštějí, že by se to mohlo stát potřetí.