První ze čtveřice protiletadlových systémů IRIS-T SLM z Německa již dorazil na Ukrajinu. Právě včas, aby se mohl zapojit do boje proti raketovému ostřelování civilních cílů na celém území Ukrajiny. Další tři systémy by měla ukrajinská armáda obdržet během příštího roku. Informoval o tom časopis Der Spiegel.
Tento systém protivzdušné obrany je určen především k ochraně civilního obyvatelstva před zákeřnými útoky ruské armády. Je považován za jednu z nejsofistikovanějších protivzdušných zbraní. Původně mělo k předání dojít až v listopadu, ale byl dodán již nyní, aby se mohl zapojit co nejdříve do boje.
Vývoj systému byl v Německu zahájen v roce 2007 a v roce 2014 byl ukončen. Systém, který dorazil na Ukrajinu, byl původně určen pro Egypt, ale ten se vzdal dodávky ve prospěch Ukrajiny, která čelí ruské agresi.
Systém vyvinula firma Diehl Defence sídlící v Überlingenu u Bodamského jezera. Je složen z trojice vozidel. První slouží jako mobilní odpalovací rampa pro osm raket, druhé má na sobě radar pro vyhledávání cílů a třetí je vozidlem velitelským. Vozy jsou propojeny bezdrátovou komunikací, a nemusejí tak působit v těsné blízkosti. Vzdálenost jednotlivých součástí systémů může být až 20 kilometrů.
Střela vypálená ze systému IRIS-T dokáže zasáhnout cíl do výšky až 20 kilometrů ve vzdálenosti 40 kilometrů od palebného postavení. Radar dokáže sledovat nezávisle na sobě několik cílů v okruhu 360 stupňů a je schopen zaznamenat letadla, vrtulníky, řízené i neřízené střely a také drony, a to až do zmiňované vzdálenosti 40 kilometrů. V případě potřeby lze radar doplnit dalšími elektrooptickými snímači.
Ve velitelském centru sledují činnost radaru dva operátoři, kteří vyhodnocují stupeň rizika u konkrétních cílů. Podle potřeby může být velitelské centrum propojeno s vyšším stupněm velení či dalším radarem.
Systém je po dosažení palebného postavení plně připraven ke střelbě do deseti minut. Díky vysoké rychlosti střelby je možno útočit na několik různých cílů. Po vypálení všech osmi raket trvá nabíjení další munice necelou čtvrthodinu.
Základní verze systému IRIS-T stojí přibližně 400 000 eur a dnes jej má ve výzbroji Norsko, Švédsko a Egypt. Čtvrtým a zatím posledním uživatelem se stala Ukrajina.