Výbuchy ruských úřadoven i základen, dodávání informací ukrajinské armádě, ukrajinské symboly v obsazených městech i drobné nesnáze s potenciálně katastrofálními následky mají na svědomí partyzáni a odbojáři působící na okupovaných částech ukrajinského území, včetně Krymu. Pomáhá jim mladá ukrajinská organizace, která popsala, jak to s odbojem na okupovaných územích vypadá.
Centrum národního odporu vzniklo na Ukrajině krátce po začátku plnohodnotné ruské invaze, aby podporovalo civilní odboj a osoby, které se na okupovaných územích rozhodnou zapojit do odboje proti ruským agresorům.
Jak vysvětlil pro list The Kyiv Post mluvčí této organizace vystupující pod jménem Ostap, jejich aktivity zahrnují koordinaci širokého spektra akcí, z nichž uvedl například podíl na nedávné likvidaci zřejmě až stovek ruských vojáků na pobřežní základně na ostrově Džarylhač na jihu Chersonské oblasti. Ukrajinci při ní patrně použili systém HIMARS a se zničující přesností zasadili ruským jednotkám tvrdý úder. O útoku informoval i deník FORUM 24.
Informace o místě vzdáleném až 60 kilometrů od tehdejší frontové linie získali ukrajinští vojáci právě od místních lidí, kteří se zapojili do odboje. „S využitím informací od našich partyzánů byly nepřátelský personál a zbraně v Džarylhači zlikvidovány,“ řekl Ostap pro zmíněný list. Jak ale řekl, spektrum odbojových aktivit na okupovaných územích je podstatně širší a kromě organizovaného sběru informací se odehrává i v individuální rovině.
„Když je někdo instalatér, ví naprosto přesně jak poškodit trubky, aby nepříteli uškodil. Může to být elektrikář, který ví, kde a jak stočit dráty nebo otočit určitou pojistku, aby vytvořil zkrat a okupační úřady připravil o světlo,“ popisuje Ostap.
Jde podle něj také o psychologický tlak, který ruským vojákům znepříjemňuje pobyt na okupovaných místech, jako jsou neochota spolupracovat a neustále se objevující ukrajinské či vlastenecké symboly. Hovořil i o případu, kdy někdo umístil bedničku na dálkové ovládání na místě, kde se okupanti scházeli, a pak jim do ní pustil ukrajinskou hymnu.
Ostap nemohl samozřejmě říct, kolik osob je do hnutí odporu na okupovaných územích zapojeno, i když z počátku sledovali konkrétní aktivity těch, kdo se zapojili do partyzánské nebo odbojové činnosti. Hnutí se prý postupně rozrůstalo, a to s takovým entuziasmem, že je nyní de facto nekontrolovatelné.
„Stal se z něj trend, nazývejme to tak. Stala se z toho pro lidi národní idea. Existují lovci a celé kluby lidí se zbraněmi. Tento odpor civilní populace se stal trendem, a když se odpor stane trendem, tak je to úspěch,“ dodal Ostap s tím, že právě decentralizovaná síť nadšených odpůrců okupace se nadále opírá o důležitou podporu jejich organizace, která je zásobuje všelijakými návody, instrukcemi, manuály a také doporučeními, jak uniknout ruskému odhalení.
Zatím poslední akcí, kterou centrum popsalo na svých internetových stránkách, byla úterní likvidace centrály ruské politické strany Jednotné Rusko (jejímž předsedou je bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, pozn. red.) v okupované Nové Kachovce v Chersonské oblasti. Partyzáni z hnutí Ateš ji podle zmíněné zprávy vyhodili do povětří a zabili tři příslušníky armády Ruské Federace, kteří byli zodpovědní za ostrahu tohoto objektu. Ten měl sloužit k legitimizaci blížících se voleb. Veškerá papírová dokumentace shořela, uvedlo rovněž Centrum národního odporu.