„ANO zase něco podělalo, je rozdělené a rozhádané“, toto se doslova píše v čerstvém interním dokumentu hnutí Andreje Babiše, který má redakce Svobodného fóra k dispozici.
Redakce Svobodného fóra získala monitoring tisku, který rozeslalo vedení ANO svým významným členům a manažérům. Jedná se o výběr těch článků z médií, které se týkaly rozpadu pražské koalice a tedy zejména nesvornosti zastupitelů za hnutí Andreje Babiše.
Zajímavá je zejména úvodní poznámka manažera ANO Vladimíra Vořechovského, který neskrývá frustraci a nervozitu z pražského vývoje a starost o osud hnutí. Připomeňme, že ze sedmnácti zastupitelů hnutí ANO podporuje primátorku Adrianu Krnáčovou pouhých pět a Krnáčová se drží svého křesla výlučně na základě rozhodnutí a nátlaku předsedy hnutí Babiše.
Na monitoringu je dále zajímavé, které články považuje centrála vládního hnutí za důležité. A koneckonců také jeho únik do redakce Svobodného fóra. Hnutí ANO nemá žádné hlubší ideové pojítko, než je obsazování mocenských pozic. Zde je monitoring:
Odesílatel: Erika Duchanova ANO
Odesláno: 24. října 2015 13:30
To: Plesnik Pavel ANO
Předmět: Situace na magsitratě – monitoring, komentář
Vážení předsedové a členové pražské organizace,
Vážení radní hlavního města Prahy,
Z pověření pana předsedy Andreje Babiše Vám zasíláme aktuální monitoring, který se týká situace na Magistráte hlavního města Prahy, včetně komentáře Vladimíra Vořechovského v úvodu tohoto mailu.
S pozdravem
Mgr. Erika Duchanová, Centrální manažer hnutí ANO
Sumář ke dnešnímu monitoringu
Z 80% procent je to Praha a podle mého je to pro nás opět ostuda. Zvěřina v LN píše ve svém komentáři o amatérismu, Pehe tvrdí, že vyvoláváme chaos. A mají pravdu.
Nejde o Stropnického, Kleslovou, Krnáčovou….Co, kdo jak…. jestli si vzpomenete na poslední průzkum od Saši, lidi pražská politika vlastně vůbec nezajímá. Nesmí jim ale otravovat život. Nesmí číst o noci dlouhých nožů, o vraždění se mezi sebou, o přetahování o moc. To budou za chvíli mít plný zuby nás/vás všech.
A i když LN píšou něco o vítězství Adriany, protože skončil Hašek, a v MfDnes z toho dokonce udělal titulní stranu s tím, že Kleslová oslabuje a postupně končí (viděl jste ji? Chcete poslat print screeny?), podstatou všeho je, že ANO zase něco podělalo, je rozdělené a rozhádané. Samozřejmě, to víme, to není nic nového. To se nespraví ze dne na den, možná nikdy. Tak proč ale v tomhle stavu dělají další puč? Proč na sebe stále upozorňujeme, popravujeme ostatní, když sami nejsme jednotní a nemáme jasno, co chceme? Pak jsme jen pro smích nebo spíš pláč… ale jak říkáte, asi jsem naivní….
Omlouvám se za ten názor, ale přiznám se, že mě to celé včera naštvalo, rozladilo. Včetně toho jejich přístupu ke komunikování té noční akce….
Následuje monitoring:
Lidové noviny – komentář Zvěřiny
Zachování chaosu
Praha trpí vinou amatérismu zastupitelů ANO
Je nám líto, těmito slovy začíná prohlášení pražské ČSSD k nočnímu vyhazování z rady hlavního města Prahy. Podobná uplakaná slova jsme mohli slyšet i z úst náměstka primátorky Petra Dolínka. ČSSD přišla o dvě místa radních a přitom, podle pana Dolínka, je naprosto v pořádku, že ČSSD pomohla odvolat koaličního náměstka Matěje Stropnického. Napřímo řečeno, byli jsme účastni koaličního podrazu a divíme se, že se někdo odhodlal k odvetě. Úplně nejsměšnější je, že se ČSSD schovává za opoziční kritiku zastupitele Hudečka vůči náměstkovi Stropnickému. Příkladný koaliční partner.
Největší odpovědnost za pražský chaos však padá na hlavu hnutí ANO. Jako vítěz voleb a nejsilnější strana v koalici má mít jasno. Co na tom, že si dnes někdo mne ruce nad faktem, že z rady hlavního města vypadl „agent“ paní Kleslové Michal Hašek (ANO), když se hnutí dvanácti hlasy ze sedmnácti podílelo na rozpoutání noční vyhazovací hysterie. Poslední pražská koaliční krize byla na konci srpna a „řešení“ vydrželo ani ne dva měsíce. Dnes ANO stále bohorovně tvrdí, že chce udržet koalici. Starostové ji mají za mrtvou, nicméně je opět spousty času na jednání, tentokrát do 5. listopadu, a do té doby všechny hlavy vychladnou a problémy uvnitř koalice se budou zas zahlazovat. Ono by to všechno vlastně šlo domluvit, i třeba výměna pana Stropnického za někoho ze Strany zelených, kdo má respekt a důvěru, jenže ANO dnes nemůže ručit vůbec za nic, primátorka nedisponuje všemi sedmnácti hlasy vlastních zastupitelů. Takže nás nemine provizorium.
Opozice si může mnout ruce, protože to, co předvádí v Praze koalice, odstraší i nejskalnějšího příznivce manažerismu „prostě to zařídíme“. Nezařídili skoro nic a navenek působí koalice stejně odpudivě jako předchozí rozhádané garnitury. Aby to v Praze fungovalo, musel by Andrej Babiš každé ráno, cestou do práce na ministerstvo financí či na vládu, udělat odbočku a pražským zastupitelům či radním za ANO zvednout mandle a upravit „bojovou“ morálku. Touto metodou by jistě bylo mož né zvýšit vliv paní Krnáčové na vlastní zastupitele. Jenže to není v silách pozemské bytosti, takže Praha je opět matkou politických slepých uliček.
MfDnes (pražská příloha) rozhovor Pehe
Rozpad koalice může odstartovat Babišův pád. ANO podle politologa vyvolává chaos
Zachování stávající koalice bez Matěje Stropnického je takřka nemožné, tvrdí politolog Jiří Pehe. ANO si selhání v hlavním městě nemůže dovolit.
PRAHA Stávající koalice v metropoli je podle politologa Jiřího Pehe pro hnutí ANO klíčová. „Hnutí jinak může začít ztrácet voliče nejen v Praze,“ vysvětluje politolog.
* Zastupitelé odvolali čtyři radní. Znamená to podle vás konec koalice na pražském magistrátu?
Podle mě má nyní koalice velmi malou šanci dál pokračovat. Zdá se, že hlavní překážkou je v tomto ohledu především pozice Matěje Stropnického. Pokud se nevrátí na svůj post, pak si jen těžko dovedu představit, že by Trojkoalice šla zpátky do rady.
* Nicméně o odvolání Matěje Stropnického se mluví již dlouho. Co ale zbylí tři radní? Co se skrývá za jejich odvoláním?
Já si myslím, že jsou to spory uvnitř jednotlivých stran, ale také zákulisní vyjednávání. Nevěřím, že by se toto vše stalo, kdyby již nebyla nastartována nějaká zákulisní jednání, která směřují k nové koalici, ve které by hrála roli TOP 09. Takže podle mě je tento momentální krach tak trochu zinscenovaný. V opačném případě, pokud by toto vše politici udělali bez záložního řešení, dalo by se hovořit skutečně o politické sebevraždě. Znamenalo by to, že mohou být všichni proti všem. To by pak mohlo vést až k novým volbám, mohla by totiž nastat situace, kdy by nebylo možné sestavit novou koalici.
* Jak by mohlo podle vás vypadat složení nové koalice?
Praha je zvláštní místo tím, že se v ní dokážou najít velmi pragmatická řešení. To jsme mohli vidět v minulém volebním období, kdy spolu koexistovaly TOP 09 a ČSSD. Spolupráce jim příliš nevadila, takže si dovedu představit, že se spolu i za scénou domlouvají. Pokud by se podařilo překonat neshody mezi hnutím ANO a TOP 09, které jsou dnes způsobeny především osobními spory AndrejeBabiše a Miroslava Kalouska, pak by v Praze mohla vzniknout silná a velmi stabilní koalice. Otázkou je, zda by to tyto strany dokázaly překonat.
* Může za současnou krizí stát také snaha dosadit na magistrát takzvané „staré struktury“?
To je bohužel problém na všech radnicích. Takřka ve všech statutárních městech totiž vyhrálo volby ANO. To znamenalo určitý převrat a příchod nových lidí. Časem se ovšem přišlo na to, že mnozí politici z této „staré struktury“ jsou i pro ANO dosti nepostradatelní. Mají totiž vazby na různé zájmové skupiny a město zkrátka bez těchto vazeb, které jsou dlouhodobě zaběhnuté, těžko funguje. Nejde tedy pouze o pražský problém. Hnutí ANO nyní působí chaos tím, že se buď proti sobě vzájemně postavili jeho představitelé, nebo se rozhádalo s ostatními stranami. Stalo se to už v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem či například v Karviné.
* Takže se hnutí ANO pomalu hroutí?
ANO je nyní velmi nestabilní. Ti lidé byli vybráni Andrejem Babišem jaksi osobně, bez toho, že by byli loajální k určitému programu či struktuře, která je transparentní a má jasnou hierarchii. Jediným pojítkem je to, že v jejich čele stojí Andrej Babiš. To má nyní ten efekt, že se v některých městech situace vymyká Babišovi z rukou. Teď zůstává otázkou, co přesně se vlastně v Praze odehrálo. Jestli je to něco, co je režírováno Babišem, anebo jestli je to něco, co se děje, jako v dalších městech, proti jeho vůli.
* Může to tedy znamenat rozpad klubu ANO?
Stále zůstává otázka, do jaké míry členové hnutí ANO Andreje Babiše využili jen pro to, aby se dostali do vysokých pozic. On sám nyní nemá vůbec kontrolu, jak kluby v městských zastupitelstvech fungují a jak jsou jednotné. V Praze tak může dojít k odtržení některých lidí.
* Od voleb se koalice stále potýká s nějakou krizí. Premiér Sobotka prohlásil, že by si hlavní město zasloužilo méně politikaření. Jaký vliv má toto politikaření na chod města?
Samozřejmě, že má. Koalice je velmi nestabilní, od začátku je zmítaná spory a už několikrát bylo otřeseno postavení primátorky. Polovina práce rady a zastupitelstva se utrácí na vnitřní spory, což je kontraproduktivní. Nicméně s premiérem Sobotkou úplně nesouhlasím. Je třeba rozlišovat mezi politikařením a politikou. Praha byla poměrně dlouhou dobu v zajetí politického umrtvení. Dlouho jí vládla samostatně ODS, nebo tam byla dlouhodobě koalice ODS s ČSSD, později TOP 09 se sociální demokracií. Všechno to bylo navázáno na nejrůznější vyšlapané cestičky a zákulisní zájmy, které v Praze hrají obrovskou roli. Jen ta politika se jaksi vytratila. ANO do Prahy vneslo čerstvý vzduch. To samozřejmě může vést k politikaření, ale svým způsobem to znamená také návrat politiky do Prahy. Hlavní město trpělo tím, že se v něm politika nedělala. A v důsledku toho mělo město pověst poměrně nedobrou, bylo totiž zmítáno korupčními skandály.
* Jakou roli nyní hrají tradiční strany, jako jsou ODS a ČSSD?
Na tyto dvě strany byly navázány zájmové struktury, které město ovládají. Poté, co z magistrátu zmizela ODS, byla sociální demokracie, když na magistrát nastoupila TOP 09, zárukou jakési kontinuity, že se dál půjde ve vyšlapaných cestičkách. A myslím si, že se lidé z TOP 09 naučili řadu těchto věcí v uvozovkách respektovat. A teď samozřejmě přišlo nové hnutí ANO, které se těmto strukturám nelíbí. Věřím, že je proto od začátku velký tlak, aby ta nepoddajnost byla nějakým způsobem zkrocena a překonána. Vidím tam silný tlak v zákulisí, aby se obnovila velká část staré koalice, ať už je to třeba TOP 09 s ČSSD, aby se mohlo zase pokračovat v zaběhnutých kolej&iac ute;ch.
* Jaký vliv bude mít současná situace na důvěru voličů k hnutí ANO?
Andreji Babišovi to u voličů zatím docela prochází, přestože už v několika městech došlo zásluhou jeho hnutí k chaosu. Nicméně, čeho je moc, toho je příliš. Praha je velmi viditelná, a pokud voliči vyhodnotí, že tato situace je opět výsledkem jakési nedisciplinovanosti nebo nepředvídatelnosti lidí spojených s ANO, tak to může celému hnutí začít vážně ubližovat. A to je špatná zpráva v době před krajskými volbami, které se chystají příští rok.
* Může naopak magistrátní krize někomu zlepšit postavení? Například Trojkoalici?
Podle mě právě Trojkoalice z předchozích sporů vychází nejlépe. Strany, ze kterých se skládá, se chovají principiálně, drží si svoji pozici. Jejich představitelé se dostali do role politiků, kteří nejsou zkorumpovaní a chtějí bojovat proti zaběhnutým věcem. To se ostatním stranám nelíbí a myslím, že to tak v Praze spousta lidí vnímá. Ale pokud někomu může stávající situace ublížit, tak to bude především hnutí ANO, které je už na několikátém místě viděno jako zdroj chaosu. A pak také sociální demokracii. Zdá se totiž, že ať se děje, co se děje, v Praze musí být ČSSD vždy u vesla. A když tam je, tak se tady dějí skandály. Navíc má uvnitř strany lidi jako Karel Březina, což jí určitě nepomáhá.
Trojkoalice vychází nejlépe. Strany, ze kterých se skládá, se chovají principiálně, drží si svoji pozici.
Fakta
Letošní krizové okamžiky magistrátní koalice
Únor
Hnutí ANO spolu s ČSSD požadovaly odchod náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice) z rady města. Ten totiž na lednovém zastupitelstvu hlasoval proti tendru na svoz odpadu za 13 miliard korun.
Březen
Opoziční klub TOP 09 a nezávislých vyzval primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby odstoupila. Kritizovali ji za to, že ve sporu o nájem Škodova paláce vybírala právníky na doporučení protistrany. O měsíc později klub na Krnáčovou podal trestní oznámení.
Duben
Na mimořádném jednání zastupitelstva se opoziční TOP 09 a ODS nepodařilo prosadit návrh na odvolání primátorky. O pár dní později náměstek Stropnický prohlásil, že koalice ukončila spor, který kvůli němu vedla. S tímto tvrzením však ne úplně všichni souhlasili.
Červen
Trojkoalice vyvolala dohadovací řízení s ANO a ČSSD, a to údajně kvůli porušení smlouvy při hlasování o novele vyhlášky o hazardu. O několik dní později vyvolalo dohadovací řízení také ANO. Podle něj zastupitelé Trojkoalice porušili koaliční smlouvu, když nehlasovali pro koaliční návrhy.
Srpen
Rada hlavního města neschválila ani jeden materiál, který předkládal náměstek Stropnický. Problematiku Pražských stavebních předpisů převzala do své gesce primátorka Adriana Krnáčová. Stropnický fungování pražské koalice komentoval jako neudržitelné. Klub ČSSD následně uvedl, že je připraven hlasovat pro odvolání Stropnického z funkce náměstka primátorky.
Září
„Trojkoalice nedodržuje koaliční smlouvu a je třeba odvolat Stropnického.“ To uvedl předseda magistrátního klubu ANO Michal Hašek. Stropnický zároveň přišel o další kompetence. Trojkoalice to označila za porušení koaliční smlouvy ze strany ANO a ČSSD. Následné jednání koalice nikam nevedlo. ODS se mezitím podařilo zařadit na program jednání o odvolání radních.
Říjen
Zastupitelé odvolali čtyři radní hlavního města. Náměstka Stropnického (Trojkoalice), Michala Haška (ANO), Irenu Ropkovou a Hanu Novákovou (obě z ČSSD).
MfDnes – Frouzová
Ring volný. Praha hledá vládu
Magistrátní koalice se hroutí potom, co si její zastupitelé vzájemně odvolávali členy rady
PRAHA Zvrat na nočním jednání zastupitelstva ovlivnil, dost možná záměrně, jediný zdánlivě banální moment. A to pořadí, v jakém se o odvolání jednotlivých radních hlasovalo. Když v jednu hodinu a dvanáct minut v noci na pátek začalo zběsile nekoordinované odvolávání členů rady posledním mužem v abecedě – lidovcem Janem Wolfem, bylo pravděpodobné, že se spustí smršť. A skutečně. Nastal uragán.
Wolf svou pozici ještě ustál, ale hned po něm koaliční zastupitelé za ČSSD a část ANO „vypoklonkovali“ z rady náměstka Matěje Stropnického (SZ). Jeho domovská Trojkoalice se naštvala, a tak, když série pokračovala sociální demokratkou Irenou Ropkovou, poslala ji Trojkoalice sbalit si věci v kanceláři na magistrátu. Stala se v podstatě obětí abecedy, protože kdyby se jmenovala kupříkladu Andělová, patrně by pozici obhájila. Vždyť ji za práci chválí i opozice. Odvolání její stranické kolegyně Hany Novákové se naproti tomu dalo očekávat – angažmá této radní totiž není dobré a navíc rozčilila třeba piráty tím, že se do slušně placené dozorčí rady jedné z polom ěstských firem posadil její syn. A nakonec skončil i radní Michal Hašek z ANO. Zelení, lidovci a starostové sice původně chtěli vyhodit náměstkyni Evu Kislingerovou (ANO), ale na to jim chyběly hlasy třeba pirátů. Tak si vybrali Haška, dost možná i proto, že se nechává ovlivňovat pražskou šéfkou ANO Radmilou Kleslovou – právě jí coby šedou eminenci přitom Trojkoalice viní z řady neshod na magistrátu.
Za masakr může hlasování podle abecedy
Kdyby byli bývali zastupitelé hlasovali od začátku abecedy, tedy od náměstka Petra Dolínka (ČSSD), patrně by skončil „jen“ Stropnický a možná Nováková, alespoň tak politici předjímali vývoj v kuloárech. Spletli se. Čtvrteční noc ovládly emoce a z pohledu koalice taktická chyba, kdy nikdo neotočil pořadí hlasování. „Vyvraždili se sami navzájem,“ zhodnotil dění šéf klubu TOP 09 Václav Novotný.
Po tak divoké jízdě lze jen těžko dovozovat pravděpodobný vývoj událostí. Vedení magistrátu jako by „tančilo na kolečkových bruslích na úzkém vysokohorském hřebenu“. Může to ještě ustát, se stejnou mírou pravděpodobnosti se však koalice může zhroutit.
MF DNES se však podařilo nastínit další možné dění.
V první řadě se primátorka Adriana Krnáčová (ANO) pokusí současnou koalici poslepovat. Dostala to podle informací redakce za úkol přímo ona a to ji může stát, v případě selhání, primátorský řetěz. „Nedostatky ve fungování koalice samozřejmě byly a jsou. Ale při práci na tak komplikované agendě, jako je ta pražská, mohou vznikat nesrovnalosti. S nimi se musíme poprat a pak to může fungovat. Já se rozhodně nevzdávám,“ prohlásila včera primátorka. Velmi obdobně přitom podporoval obnovu současného složení vlády i lídr ČSSD Miloslav Ludvík. Jak sociální demokraté, tak ANO totiž dostali od svých stranických šéfů včera vzkaz, aby pražskou vládu nerozbíjeli, ale naopak zachr& aacute;nili.
To jim naštvaná Trojkoalice nehodlá usnadnit. „Stávající koalice je mrtvá,“ uvedl například radní Wolf. A Jana Plamínková (STAN) dodala, že sice zůstávají oba v radě, ale „mezitím budou hledat nové složení koalice“. Možnost, že se koalice ještě zmátoří, není zcela vyloučená. Pravděpodobně by však každá ze stran musela někoho obětovat – Trojkoalice Stropnického, ČSSD Novákovou a ANO Haška nebo Kislingerovou. ANO, které je na pokraji rozštěpení na frakce Kleslové a Krnáčové, navíc hrozí, že jejich pražskou organizaci vedení hnutí zruší, jestliže se zastupitelé rozklíží na dvě části. Jsou tak pod velkým tlakem, aby se stmelili. Nu tno však dodat, že se v posledních hodinách na uzavřeném jednání o budoucnosti Prahy sešlo jen část zastupitelů – těch Kleslové, bez suity primátorky.
„Na pořadu dne je rekonstrukce koalice ve stávajícím formátu. Podle našeho názoru je tato varianta velmi reálná,“ zhodnotil včera odpoledne možnosti TOP 09 exnáměstek Jiří Nouza – právě on patří mezi vyjednavače této strany se slušnými konexemi na Kleslovou a vlivného tahouna magistrátní ČSSD Karla Březinu. Kleslovou i Březinu lze s nadsázkou nazvat šedými eminencemi magistrátu. Jestli se jim podaří udržet vliv a moc i příští týden, záleží na budoucím složení koalice. Březina již měsíce ztrácí moc, podle informací MF DNES si chtěl sednout do rady, ale část ČSSD jeho plán zhatila kvůli skandálům. Kleslová zase utrpěla během srpnového sporu s Krnáčovou . Zda bude i dál „řídit“ pražské dění, záleží na tom, k jaké frakci ANO se přikloní šéf hnutí Andrej Babiš.
***
Možné varianty následujícího vyjednávání
1. Primátorka se pokusí koalici zachránit
Vláda: ANO, Trojkoalice, ČSSD Primátorka Adriana Krnáčová dostala za úkol uklidnit válku a obnovit dosavadní spolupráci ANO, sociálních demokratů a Trojkoalice. Jenže právě poslední část rady nemá po posledním odvolávání vůbec chuť pokračovat a začala si hledat nové politické partnery. Nabídky jim již prý přicházejí.
Pokud by to rada přece jen ustála, patrně by v ní nemusel být Matěj Stropnický (SZ), Hana Nováková (ČSSD) a Michal Hašek nebo náměstkyně Eva Kislingerová (oba ANO).
2. Nová koalice je již dojednaná
Není vyloučené, že se ještě před poslední krizí některé z magistrátních stran předem dohodly na tom, jakou novou vládu složí v následujících týdnech. V tomto případě by se nejspíše jednalo o spojenectví části ANO, ČSSD a TOP 09, které by doplnilo několik zastupitelů ochotných radu podpořit.
O obdobném spojenectví (s otevřenou či tichou podporou TOP 09) se hovořilo v kuloárech již v létě, avšak naráží na nechuť šéfů ANO a TOP 09 podpořit v metropoli spojenectví politických subjektů, jejichž představitelé vedou v parlamentu ostré spory.
3. Ring volný, každý s každým
Z TOP 09 se stal v noci ze čtvrtka na pátek hodně žádaný partner.
„Jsme oslovováni ze všech možných stran a hnutí a slibují nám hory s horákama. My si to chceme důkladně promyslet. Rychlých pádů město v posledních letech zažilo až příliš,“ řekl k politickým jednáním Václav Novotný (TOP 09). Patrně by však musel utvořit vládu s ANO (či jeho částí). Třetím nebo čtvrtým do hry by pak mohly být kombinace ČSSD, ODS a Trojkoalice. Nebo by tandemu ANO a TOP 09 mohl stačit jen jeden partner, doplněný odpadlíky z jiných klubů.
„Vyvraždili se sami navzájem.“ Václav Novotný šéf klubu TOP 09
Deník
Pražská koalice v troskách. Babiš odmítá TOP 09
Praha – Zprvu nenápadné noční jednání pražského zastupitelstva vyústilo v politickou krizi, která může mít v konečném důsledku i celostátní dopad.
Zastupitelé nad ránem odvolali primátorčina náměstka Matěje Stropnického (SZ) a vzápětí „odvetně“ skončili radní Michal Hašek (ANO), Irena Ropková a Hana Nováková (obě ČSSD). Současná pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, STAN a KDUČSL) je v troskách. Podle radního Jana Wolfa (KDUČSL) je stávající koalice mrtvá. Rada sice zatím funguje a Adriana Krnáčová (ANO) zůstává primátorkou, ale politici se snaží narýsovat novou podobu pražské vlády.
Jenže jiných možností moc není. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek včera rovnou vyloučil, že by topkaři v Praze šli do koalice s Babišovými lidmi. Platí to i opačně,koalici s TOP09 vylučuje i Babiš.
Spor o Prahu a ovládání jejího padesátimiliardového rozpočtu se tak přelívá i na vládní a sněmovní úroveň. „Volby v Praze vyhrálo ANO, tak by ten chaos mělo rychle na základě jednání s ostatními stranami vyřešit. Primátorka by nyní měla postupovat tak, aby bylo do konání příštího zastupitelstva jasno,“ kritizoval premiér Bohuslav Sobotka(ČSSD).
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že ho překotný vývoj na pražském zastupitelstvu zaskočil. „Já jsem překvapen, protože jsem o tom nebyl informován,“ sdělil. K nočním událostem podle něj došlo spontánně, mohly za tím stát momentální averze, míní. Náměstek Matěj Stropnický své odvolání spojuje především s možným zamítnutím celoměstsky významných změn územního plánu. „Vzpoura přátel starých poř ádků ležela v sále zastupitelstva včera od rána svinutá jako had. Na programu bylo totiž poprvé i jednadevadesát změn územního plánu, ze dvou třetin mnou s posvěcením rady hlavního města navržených k zamítnutí, jimiž by se město přestalo rozlézat do krajiny, kde se nevyhovovalo ničím soukromým zájmům a kde developeři přicházeli v úhrnu o stovky milionů korun,“uvedl Stropnický.
Mimochodem, po jeho odvolání oslabená rada včera schválila stavební předpisy a odeslala je k notifikaci.
Deník
Kleslová rezignovala na místa v městských firmách. Ocenili to piráti i Babiš
Praha – Starostka Prahy 10 a předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová včera odeslala rezignační dopisy do Pražské plynárenské a PRE, kde působí jako členka představenstva, respektive dozorčí rady. Reaguje tak na kritiku ze strany pirátů, kteří ve středu upozornili na to, že si politička v obou orgánech přijde na statisíce korun měsíčně.
„Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě,“ uvedla Kleslová s tím, že v orgánech městských firem zasedají i další politici za stejných podmínek jako ona. Zpochybnila také částku 360 tisíc korun měsíčně, kterou podle pirátů za své angažmá bere. I přes tyto argumenty však z postů rezignovala. „Nejsem ochotna obětovat úplně vše, čeho jsem v životě dosáhla,“ vysvětlila. Vyzvala také zástupce Trojkoalice, která se ke kritice pirátů připojila, aby stejně jako ona rezignovali z postů ve statutárních orgánů pražských firem.
Piráti chtěli na čtvrtečním zastupitelstvu navrhnout odvolání starostky desítky ze zmíněných funkcí, plány jim však narušilo nečekané odvolání čtyř radních. Rozhodnutí političky přijali pozitivně.
„Paní Kleslová nemůže efektivně kontrolovat hospodaření pražských firem. Jsem rád, že z toho vyvodila důsledky, a my jsme tak dosáhli toho, čeho jsme chtěli,“ uvedl pro Pražský deník předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek. S krokem Kleslové vyjádřila souhlas i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Krok paní Kleslové je dobrý. Její působení v pražských firmách škodilo hnutí ANO,“ uvedla. Podobně to vidí i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podl e kterého by z městských firem měli odejít i ostatní radní.
Právo – Martínek, Spěváčková
TOP 09 chce jednat, jen od nuly
Vleklá krize na pražské radnici, která skončila nečekaným nočním odvoláním čtyř radních, vehnala vítr do plachet opozici z TOP 09 a ODS a osud koalice je nejasný. „Pražská koalice prokázala svoji neschopnost a nejednotnost,“ řekl Právu místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Zároveň odmítl, že by TOP 09 mohla svými hlasy podpořit krachující sestavu ANO, soc. dem. a Trojkoalice.
Babiš TOP 09 nechce
„TOP 09 do neschopné a nejednotné koalice určitě vstupovat nebude, ale pokud se koalice vinou vlastní neschopnosti rozpadne a Praha bude bez vlády, tak my zasedneme ke stolu a budeme jednat o řešení. Ale upozorňuji, že budeme jednat od nuly,“ řekl Kalousek.
Spojenectví s TOP 09 si ale nepřeje lídr ANO Andrej Babiš, který je jinak toho názoru, že by koalice na magistrátě mohla dál pokračovat.
„To je můj názor, který jsem řekl na klubu pražským poslancům, a to je všechno, dál o tom nebudu jednat,” řekl Právu Babiš. „Proč by ANO mělo chodit do koalice s TOP 09, která je symbolem starých pořádků na magistrátu?” dodal.
Podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by Praze prospělo méně politikaření, pražské koalice je mu líto. „Hlavní město má spoustu nedořešených problémů a zasloužilo by si více stability a méně politikaření. Volby v Praze vyhrálo ANO, tak by ten chaos mělo rychle na základě jednání s ostatními stranami vyřešit,“ vzkázal v prohlášení.
ODS se do pražské vlády nehrne. „Vlády v Praze se účastnit nebudeme. Nemáme důvod vstupovat do krkolomné koalice. Chceme se podílet na tom řešení, ale představa, že bychom šli do nějaké složité koalice, to ne,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. ODS podle něj doufá, že v příštích volbách zvolí Pražané lepší vedení.
Šéf pražské ODS Filip Humplík připomněl, že ODS hlasovala o odvolání všech radních. „Škoda že jsou pryč jen čtyři. Zasloužili by si to všichni, včetně primátorky Krnáčové,“ napsal Právu.
O vstupu do koalice naopak uvažují piráti, kteří odvolání radních (kromě Matěje Stropnického) též podpořili.
MfDnes – Pokorný, Frouzová, titulní strana
Konec 1. ženy ANO
Radmila Kleslová ztratila podporu svého spojence, šéfa hnutí Andreje Babiše
PRAHA Takřka neuplynul den, aby nevyšly najevo nějaké další vysoké, statisícové odměny, které brala nejmocnější žena hnutí ANO Radmila Kleslová. Dosud jí to procházelo.
V noci na včerejšek však pirátská strana prosadila odměny Kleslové na program pražského zastupitelstva. Kleslová sice rychle rezignovala na pozice v městských firmách, jenže možná s sebou „stáhne pod vodu“ celou pražskou koalici i primátorku za ANO Adrianu Krnáčovou. Při divokém hlasování totiž ztratila svou klíčovou prodlouženou ruku v zastupitelstvu – radního ANO Michala Haška – tudíž i vliv na zakázky, posty i odměny. Přičemž se ukázalo, že proti Kleslové se postavila i část jejího hnutí ANO.
„Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani,“ zdůvodnila svůj krok Kleslová. Ve skutečnosti však odešla i po tlaku šéfa ANO Andreje Babiše, který ztratil se svou bývalou velkou spojenkyní – po nekonečných skandálech – trpělivost. Kleslová tak už zůstává jen starostkou Prahy 10.
Babiš má rok po komunálních volbách zásadní problémy v dalším velkém městě. Podobný puč byl dokonán třeba v Ústí nad Labem, kde ANO svrhlo vlastního primátora.
Už v létě se chtěl pražské primátorky Krnáčové zbavit její vlastní klub pod vlivem Kleslové. A právě Babiš tehdy musel konflikt mezi Krnáčovou a Kleslovou řešit.
„Požádal jsem paní Kleslovou, aby odešla z pražských městských firem. Paní Kleslová vyzvala i ostatní pražské politiky, aby udělali stejný krok. Pražská koalice je křehká, ale nevidím důvod ji měnit. Dal jsem jim jasný signál, že bych strašně rád z pozice vedení hnutí, aby ANO bylo jednotné,“ reagoval včera Andrej Babiš.
Krnáčová: Nevzdávám se
Pražská noční bitva zastupitelů začala odvoláním náměstka primátora Matěje Stropnického (Strana zelených). Následovala odveta a Trojkoalice prosadila odchod radního Michala Haška (ANO). O místo přišly i dvě radní za ČSSD.
Okleštěná rada v čele s primátorkou Krnáčovou zůstala sedmičlenná a už si rozdělila kompetence odvolaných. Krnáčová se dokonce tváří, jako by se nic nedělo. „Při práci na tak komplikované agendě, jako je ta pražská, mohou vznikat nesrovnalosti. S nimi se musíme poprat. Já se rozhodně nevzdávám,“ prohlásila Krnáčová. Jako by neviděla, že v zákulisí běží celkem horečná vyjednávání. „Tahle varianta koalice se ukazuje jako neschůdná,“ konstatoval třeba včera Stanislav Polčák, místopředseda Starostů a nezávislých, kteří mají ve vedení Prahy stále jednu radní. Zastupitelstvo by se mělo znovu sejít 5. listopadu, do té doby se bude jednat v zákulisí.& nbsp;
Praha není jediným případem, kde nemá ANO komunální politiku pevně v rukou. Ani brněnská koalice vedená primátorem za ANO Petrem Vokřálem není stabilní. Městská buňka ANO doporučila svému radnímu Tomáši Kratochvílovi, aby rezignoval. Pokud ne, chce ho odvolat, ale není jisté, zda budou koaliční strany souhlasit. Pak by bylo zaděláno na spor.
MfDnes – pokračování na další straně
Válka o vliv v Praze začíná
Odvolání čtyř radních zamíchalo kartami na pražském magistrátu. Ti, kteří městu vládnou, rozehrávají novou partii.
PRAHA V hlavním městě se sice střídají koalice těch nejnepravděpodobnějších barevných kombinací i primátoři, ale ve skutečnosti Prahu řídí pořád ti samí lidé.
A to třeba ani nemusí osobně zasedat na magistrátu. Vládci města se obměňují mnohem pomalejším tempem. Po oslabení ODS Praze dominuje za ČSSD stále starý dobrý triumvirát Petr Hulinský (náměstek ministryně školství), Karel Březina (ministrem byl už ve vládě Miloše Zemana) a náměstek primátorky Petr Dolínek. Pražská ČSSD má obecně špatné vztahy s premiérem Bohuslavem Sobotkou. U TOP 09 je opravdovým „mozkem“ Prahy bývalý radní Jiří Nouza, který má blízko k „první dámě“ ANO Radmile Kleslové. A pak je tu sama Radmila Kleslová, na scéně už roky, i když dříve v dresu sociální demokracie, nyní v ANO. Jako právnička pracovala pro význa mné státní i městské firmy, jako starostka řídí Prahu 10 a ovládala i dění na magistrátu.
Kolem nich se točí mediální tváře jako primátorka Adriana Krnáčová nebo Matěj Stropnický.
Pokud bude muset Kleslová vyklidit pole, začne se nanovo bojovat nejen o posty radních viditelné na povrchu a koalici, ale i o odměny, zakázky a sféry vlivu.
Klíčovým člověkem Kleslové v zastupitelstvu byl totiž v noci odvolaný radní pro majetek Michal Hašek, díky kterému mohla Kleslová obsazovat posty ve firmách s majetkovou účastí města. Jeho odvolání asi nejlépe ilustruje „pád Kleslové“.
Většina jediného hlasu
Už brzy po komunálních volbách se Krnáčová s Kleslovou dostaly do sporu ohledně obsazení dozorčí rady dopravního podniku, což je největší městská firma a druhé mocenské centrum Prahy po magistrátu. V září následovala další roztržka, protože primátorka Krnáčová razila tezi, že v orgánech městských firem mají sedět odborníci, ne politici. Její kolegyně Radmila Kleslová přitom zasedala v Pražské teplárenské i Pražské energetice. Spor vyvrcholil nočním odvoláváním. Haškovy kompetence majetek a městské firmy nově převzali zbylí radní za ANO Libor Hadrava a Radek Lacko.
Co bude dál? Zastupitelé ANO se v hlavním městě rozštěpili na dvě viditelné části. Jedna stojí za Krnáčovou a druhá za Kleslovou. Křídlo Krnáčové má sice jen pět lidí, ale jako bonus větší podporu Andreje Babiše. Křídlo Kleslové má dvanáct lidí. Zatím není jasné, kdo vyhraje.
TOP 09 se hlásí o slovo
Pražské zastupitelstvo má 65 členů a koalice 33 hlasů, tedy většinu jednoho jediného hlasu. Jeden nespokojený ji může položit.
Starostové a nezávislí se včera vyjádřili asi nejjasněji. Chtějí, aby se pražská koalice nikoli obměnila, ale rozšířila (pak by byla stabilnější). Nejsnadněji se nabízí rozšířit ji i o dnes opoziční TOP 09. A kdyby vznikla „rozšířená“ koalice, není snadnější gesto, jak ukázat, že je nová, než zvolit nového primátora. U ANO už se několikrát mluvilo o tom, že by Krnáčovou mohla nahradit v křesle primátorky Eva Kislingerová. Vyloučen není ani primátor z jiné strany. Právě TOP 09 má po ANO nejvíce zastupitelů.
To sociální demokracie želí odvolání svých dvou radních, ale má z vedení zadání držet současnou koalici. „Vyzýváme primátorku ke svolání stávající koalice, abychom si na řádném jednání stávající situaci vyjasnili,“ vyjádřil se mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl.
Ale možné jsou i jiné, divočejší varianty. Včera se poprvé přihlásili zastupitelé pirátské strany, kteří vše doposud sledovali zpovzdáli.
Vstup do koalice už by jim nebyl proti srsti. Jenže piráti mají ve své straně výslovně zakázáno paktovat se s ODS, ČSSD a komunisty, takže by musel vzniknout nějaký alternativní slepenec za účasti zbylých. V Praze jsou zkrátka možné všechny kombinace.
Lidové noviny – Nová, Koutník
Politický trik otřásl v noci pražskou radnicí
PRAHA Politici TOP 09 na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města nastražili na pražskou vládu Adriany Krnáčové léčku.
Podle zdrojů LN bylo dopředu domluveno, že hnutí ANO, ČSSD a TOP 09 budou hlasovat pro odvolání náměstka Matěje Stropnického (Trojkoalice), který vedení metropole dlouhodobě dráždil týmovou nespolehlivostí. Politici TOP 09 si však řekli, že by ze situace mohli vytlouct více – ideálně nabourat koalici.
Rozhodli se proto, že hlasování proběhne až pozdě večer, kdy po náročném dnu klesne pozornost a soustředěnost zastupitelů. Nikomu nepřišlo podivné, že hlasování o odvolání jednotlivých radních mělo neobvykle probíhat od konce abecedy. Prvním, o kom se takto rozhodovalo, byl radní Jan Wolf. Lidovec hlasování ustál. Zdálo se, že vše probíhá standardně. Pak ale přišel na řadu Stropnický – a padl.
To rozlítilo Trojkoalici, která zavelela k odplatě a zaútočila proti v abecedě následující radní Ireně Ropkové. Zastupitelka ČSSD skončila, stejně jako její stranická kolegyně Hana Nováková a radní Michal Hašek (ANO). Trik je v tom, že kdyby se hlasovalo od začátku abecedy, nejspíš by skončil jen Stropnický. Takto se TOP 09 povedlo rozhádat koaliční partnery hned na začátku a strana získala prostor pro vlastní manévry.
Dnes již bývalý náměstek primátorky Stropnický odvolání čekal. Včera na Facebooku poznamenal: „Vzpoura přátel starých pořádků ležela v sále zastupitelstva svinutá jako had.“ Svůj pád a nedůvěru zastupitelů dal do souvislosti se změnami v územním plánu, které hodlal ještě coby náměstek zamítnout. Jeho osud však byl zpečetěn již před pár měsíci a Stropnický předvedl několik politicky zdatných kroků, jimiž svůj odchod oddaloval.
ANALÝZA
Koalice se ho chtěla zbavit už na jaře kvůli odlišnému postoji k tendru na odpad, v srpnu kvůli stavebním regulím v Praze. V září to vypadalo, že Stropnický svou pozici upevnil díky spojenectví s primátorkou Krnáčovou, kterou podpořil v boji proti její rivalce a šéfce pražského ANO Radmile Kleslové.
Před dvěma týdny se rozhořela bitva o generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše, kterého ANO včetně primátorky a ČSSD dlouhodobě chtějí odvolat. Stropnický se ale postavil na Ďurišovu stranu. Spolu s některými odbory a stranickou kolegyní Petrou Kolínskou podpořili generálního ředitele při debatě o činnosti a fungování podniku. Tuto určitou vzpouru proti svým koaličním partnerům už ale neustál. Tah TOP 09 Spolu se Stropnickým ale z rady hlavníhoměsta ve čtvrtek vypadli i Nováková, Ropková (obě za ČSSD) a Hašek. Je otázkou, jaká bude budoucnost vedení radnice. „Pražskou koalici vidím jako funkční, nedomnívám se, že se rozpadá,“ uvedla včera primátorka Krnáčová. Pro n i čtvrteční noc dopadla jako pro jednu z mála částečným vítězstvím, neboť na radnici skončil radní Hašek. Ten byl hlavním spojencem Krnáčové rivalky Kleslové a s primátorkou měl velmi špatné vztahy.
Koalice oficiálně neskončila, primátorka však musí nabourané vztahy týmu napravit. Důležitá jednání se odehrají s Trojkoalicí, která přišla o náměstka Stropnického. Trojkoalice (ve složení KDU-ČSL, Zelení, STAN) zatím hodlá postupovat jednotně, otázkou je, jak se zachovají Zelení (jejich členem je právě Stropnický). Pokud by se Trojkoalice rozpadla a přišla například o zelené politiky, koalice by přišla o čtyři hlasy v zastupitelstvu.
Již v červenci LN informovaly, že koluje spekulace o zájmu pražské TOP 09 podílet se na vládnutí v Praze. Nyní tomuto scénáři nahrává skutečnost, že právě tato strana spustila v noci ze čtvrtka na pátek chaos, který vyústil v odchod čtyř členů rady. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný LN potvrdil, že bez zásahu jeho strany se situace na radnici nevyřeší. „Pozoruhodné bylo, že koalice nám dodala hlasy pro odvolání některých radních, takže se vlastně vyvraždili navzájem. Jestli po včerejším masakru stále existuje koalice, uvidíme. Budoucí koncepce se bez TOP 09 neobejde. Od včerejška jsme oslovováni ze všech stran a hnutí a slibují nám hory i s horákama. Jednat budeme, ale je lepší si to promyslet, tak vyčkáváme,“ uvedl Novotný.
Podle informací LN by ale spolupráce TOP 09 s hnutím ANO zcela odbourala budoucího šéfa celostátní topky Miroslava Kalouska, pro něhož je šéf hnutí Andrej Babiš politickým nepřítelem č. 1. Koalici s TOP 09 si nepřeje ani ministr financí. Příští týdny ukážou, na kolik jsou jednotlivé subjekty připravené vnitřně ustát vzniklý tlak. Babišovo hnutí je v zastupitelstvu kvůli sporu mezi Kleslovou a Krnáčovou roztříštěné podobně jako v uplynulých letech pražsk á TOP 09, kde se mezi sebou „mlátila“ křídla tehdejšího primátora Tomáše Hudečka a jeho náměstka Jiřího Vávry. Mocenská bitva v pozadí Příčinou politické nestability v Praze jsou pohyby a dění v podhoubí mocenských struktur hlavníhoměsta. V posledních letech jde hlavně o ovládnutí klíčových městských společností, konkrétně pak dopravního podniku. V letech 2011 i 2013 se politická reprezentace Prahy rozpadla vždy v době, kdy docházelo k výměně ředitele dopravního podniku. Podobnou situaci zažíváme i nyní, kdy se radnice snaží odstranit Jaroslava Ďuriše.
Šéf největší městské společnosti v posledních dnech čelí značnému tlaku. Mezi novináře se dostaly tajné kamerové záznamy od výtahu z Advokátní kanceláře Brož, Sedlatý, která pro podnik pracuje. Vyplývá z nich, že ředitel Ďuriš se svým hlavním politickým spojencem Karlem Březinou (ČSSD) právníky navštěvovali. Podle zdrojů LN z blízkosti radnice jsou videa produktem zákulisního „soupeření“ o vliv v podniku, a to mezi mocenskou skupinou MSB Legal (dříve Šachta & Partners) a partou Brož, Sedlatý. Jedním z výsledků může být právě fakt, že primátorka Krnáčová za poslední měsíce politicky převálcovala svou rivalku Kleslovou.
Vítězové * Adriana Krnáčová: Ustála už několikátý pokus o odvolání opozicí i vlastní stranou. Pražské hnutí ANO jí před nedávnem vyjádřilo nedůvěru, situaci ale zachránil předseda Andrej Babiš. Nakonec se může radovat ona – z rady byl odvolán její stranický kolega Michal Hašek, který úzce spolupracuje s Radmilou Kleslovou. Mezi ní a Krnáčovou jsou dlouhodobé spory. * Petr Dolínek: Sociální demokrat se od začátku příliš nemusí s MatÄ ›jem Stropnickým. Toho zastupitelé odvolali jako prvního a největším počtem hlasů. Dolínek naopak pokus o odvolání ustál, a to dvakrát. Poté co ho neshodila koalice, stáhli další návrh na jeho odvolání piráti.
Poražení * Radmila Kleslová: Pražská šéfka ANO čelila kritice kvůli angažmá v městských firmách a vysokým odměnám, které za to pobírá. Primátorka Krnáčová se snaží oslabit její pozici v ANO už delší dobu – právě kvůli obsazování městských firem. Kleslová teď ztratila svoji největší spojku v radě – Michala Haška. * Matěj Stropnický: S primátorkou se o něm nejčastěji mluvilo jako o kandidátovi na odstřel. Stropnický naštval koaliční partnery poprvé, když s nimi nehlasoval o tendru na svoz odpadu. Koalici tehdy musela podpořit opoziční zastupitelka. Už s jeho jmenováním měla ale řada politiků problém, a to i z jeho Trojkoalice.