Výlet, který potěší, nevyčerpá a vyplní volný den spoustou krásných mikrozážitků z návštěv magických míst plných historie, umění i mystiky. Takový čeká návštěvníky městečka Roztoky u Prahy. Nejstarší kostel v Česku, pradávné slovanské středisko Levý Hradec, přívětivé kavárničky ukryté před ruchem světa a jako bonus malebný zámek s moderní expozicí pravěké kultury.
Vyrazit do Roztok, které za starých časů fungovaly jako středisko společenského, kulturního i politického života, to je dnes nenáročný program vhodný pro zhýralé bohémy i maminky s kočárky. Nabízí se využít železniční spojení ať už z Prahy-Libně, či Holešovic, které cestující potěší průjezdem malebným vltavským údolím, skalami na horizontu a obecně řečeno idylickou romantikou vlakové lokálky.
Hned nedaleko od nádraží, směrem na Levý Hradec je možné se zastavit v kavárně a galerii Vratislavka, kde kromě příjemného rodinného prostředí s malebně ukrytou zahrádkou čeká až do října nebo do listopadu na natěšené návštěvníky retrospektivní expozice fotografií místní legendy, politika a bývalého starosty města, 75letého Stanislava Boloňského, pod názvem Pozdní sběr. Až toskánský duch tohoto místa pomůže výletníkům naladit se dostatečně na to, co je čeká vzápětí, a to průchod ulicemi města, které jinak samo o sobě nepůsobí nijak mimořádně ohromujícím dojmem.
Cíl procházky běžnou zástavbou to však návštěvníkům bohatě vynahradí, neboť jakmile opustí obytné zóny, čeká je místní klenot, kostel svatého Klimenta, který je považován za první kostel postavený v Čechách, ještě za vlády knížete Bořivoje. Nedaleko se nachází také autobusová zastávka pro spojení s Prahou.
Původně románská stavba prošla postupně řadou stavebních úprav a v současnosti ji tvoří dvě hlavní části, gotický presbytář s částečně odkrytou freskovou výzdobou a barokní loď. V okolí kostela se nachází malebný hřbitůvek, bohatě zásobená knihobudka a také vyhlídka svaté Ludmily, Bořivojovy manželky a první české světice. Její návštěva odmění výletníky výhledem na údolí Vltavy a nedaleké starobylé obce Husinec, Řež a starobylé Klecany s pohřebištěm z přelomu 9. a 10. století.
Hlavním lákadlem či významným místem je ale bezprostřední okolí kostela samotného, které, ač to již dnes neškolené oko nerozpozná, bylo po mnoho staletí centrem hospodářského života a opevněným hradištěm, a odkud pochází také řada významných archeologických objevů. Obě lokality jsou opatřeny informačními tabulemi, obsahujícími údaje jak o jejich historii, tak o životě a významu nejstarších českých světců, svaté Ludmily, Václava, Prokopa i Jana Nepomuckého. V kostele nadále probíhají bohoslužby a je možné ho vidět i zevnitř. Kostel svatého Klimenta má otevřeno od května do října v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin, s výjimkou sobotní bohoslužby mezi druhou a třetí odpoledne, a jindy po předchozí dohodě, pokud se jedná o skupiny nad šest osob. Nedaleko kostela se nachází další, neméně malebná kavárna s venkovním posezením, vhodná pro osamělé poutníky i pro rodiny s dětmi.
Po prohlídce hradiště i chrámu je možné zamířit opět k nádraží, kde se o pouhých pár kroků dál po průchodu tunelem pod tratí otevře před návštěvníky pohled na zámek původem z přelomu 13. a 14. století, jeho malebný park i nádvoří. V komplexu probíhá řada koncertů i výstav, včetně expozic o proměnách Vltavy, o pobytu slavného sochaře Augusta Rodina na Slovácku či o fauně a flóře středního Povltaví.
Navíc se zde nachází nová interaktivní expozice Archevita s věrnými rekonstrukcemi pravěkých obydlí a dalšími zajímavými prvky, vhodná také pro děti. O té si ale řekneme až někdy příště, není potřeba vidět vše najednou. Roztoky nabízí výlet, který neunaví, ale pohladí duši, návštěvníkům nabídne všechno, co si od podobně nenáročného výletu mohou přát, a ještě o trochu navíc.