Pirátská strana a hnutí Starostové a nezávislí se během svých koaličních jednání dohodly na tom, že celostátním lídrem připravované koalice bude předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten má také vést jejich společnou kandidátku v Ústeckém kraji, tedy za předpokladu, že všechno klapne a koaliční smlouva, kterou uskupení dávají dohromady, bude schválena. Bartošova kandidatura v tomto kraji má nemalou symboliku, kterou stojí za to rozebrat podrobněji. Pozoruhodné je i to, kdo všechno tu v minulosti v čele kandidátních listin různých politických stran a hnutí kandidoval.
V Ústeckém kraji se o mandát poslance ucházel už nejeden předseda politické strany v čele kandidátní listiny své partaje. O hlasy voličů tu bojoval i někdejší šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, který si z tohoto kraje učinil svou volební baštu a byl zde z prvního místa kandidátky do dolní komory parlamentu zvolen hned dvakrát – v roce 2006 a 2010.
Před deseti lety v tomto kraji kandidoval i tehdejší předseda Strany práv občanů Zemanovci a dnešní prezident republiky Miloš Zeman, také jako lídr kandidátky. V tom samém roce se tu o hlasy voličů ucházel rovněž jako jednička kandidátní listiny Strany zelených Martin Bursík, ovšem už ne ve funkci stranického předsedy.
Ještě v dřívějších dobách tu měl svoji základnu Miroslav Sládek, který zde kandidoval do poslanecké sněmovny jako šéf SPR-RSČ v čele kandidátky republikánů v roce 1996 a 1998. V prvním případě úspěšně, v druhém se pak straně sice podařilo získat v tehdejším Severočeském kraji 6,1 procenta hlasů, na celorepublikové úrovni však pětiprocentní hranici už nepřekročila a do dolní komory se nedostala. Ve sněmovních volbách v roce 2002 zde potom Sládek kandidoval znovu jako jednička na kandidátce nové strany s názvem Republikáni Miroslava Sládka.
A když už jsme v tom výčtu, zmiňme i některé další významné „osobnosti“, které se v Ústeckém kraji ucházely o voličské hlasy z první příčky kandidátní listiny. Za hnutí ANO v tomto kraji už dvakrát jako jednička kandidoval ministr životního prostředí Richard Brabec. Za SPD Tomia Okamury to v roce 2017 byla Tereza Hyťhová, která na sebe upozornila letos v létě svým přestupem do Trikolóry Václava Klause mladšího.
Foldyna, Toman i Drábek
Za ČSSD v Ústeckém kraji jako lídr kandidátky ve volbách v roce 2013 a 2017 figuroval Jaroslav Foldyna, který je dnes pro změnu členem poslaneckého klubu SPD. Před sedmi lety se zde o přízeň voličů ucházel jako jednička kandidátky Strany práv občanů Zemanovci i současný ministr zemědělství Miroslav Toman. A v roce 2010 tu kandidoval z prvního místa kandidátní listiny TOP 09 také budoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Nyní se k té rozmanité a bezpochyby zajímavé společnosti pravděpodobně přidá i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v čele společné kandidátky Pirátů a hnutí STAN, stačí, když se obě uskupení dohodnou na koaliční smlouvě a schválí ji. Bartošova kandidatura v tomto kraji má nakonec svoji logiku.
Šéf Pirátské strany na svůj facebookový profil napsal: „Když se dohodneme se STAN na koalici pro další volební období, budu kandidovat jako jednička v Ústeckém kraji. To je kraj, ve kterém se zrcadlí problémy celé republiky, ať už je to problém s exekučními pastmi, s devastací přírody a vysokou mírou korupce. Věříme, že ten, kdo dokáže řešit tyto problémy, má velkou šanci, aby uspěl v následujících volbách,“ zdůraznil Ivan Bartoš.
A dodal: „Ostatně nejen tuto agendu tlačíme i v současné době ve sněmovně. Ústecký kraj má také bohatou pirátskou historii, mám k němu lidsky blízko a rád se tam pravděpodobně skrze koaliční dohodu jak ve vedení, tak srdcem vracím. Je to takový pirátský underground.“
Zajímavé je, že v čele kandidátky Pirátů v Ústeckém kraji v minulých sněmovních volbách kandidoval bývalý místopředseda Pirátské strany Mikuláš Peksa, který dnes už v dolní komoře ani nezasedá, protože byl v roce 2019 zvolen poslancem Evropského parlamentu. Naproti tomu Ivan Bartoš se voleb do sněmovny před třemi lety zůčastnil jako lídr pirátské kandidátky ve Středočeském kraji (za zmínku stojí, že v roce 2013 byl Bartoš jedničkou pirátské kandidátky v Praze, kde ho o tři roky později vystřídal nynější předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek).
Nejméně rozvinuté a opomíjené regiony
Ve Středočeském kraji by se měl za koalici Pirátů a hnutí STAN o poslanecký mandát z první příčky kandidátky ucházet předseda Starostů a nezávislých a bývalý dlouholetý starosta Kolína Vít Rakušan, který je s tímto krajem mnohem více spojený než Bartoš, takže jeho kandidatura zde dává v každém případě smysl.
„Není překvapením, že jsem se rozhodl usilovat o lídra ve Středočeském kraji. Narodil jsem se zde a jsem hrdým Kolíňákem. Lidé ve Středočeském kraji mě i výsledky mé práce znají, a proto považuji za rozumné, že jsme se na tomto v rámci koaličního vyjednávání shodli,“ uvedl Rakušan.
A pokračoval: „Vyjednávání o lídrech dalších krajů i poměru volitelných míst na kandidátky bude předmětem následujících dní. Našim cílem je dosáhnout kompromisu, který bude přijatelný pro členské základny obou uskupení, a proto chceme mít s našimi kraji vše důkladně prodiskutované, než vznikne návrh koaliční smlouvy. Máme dohodu, že pokud půjdeme do voleb společně, tak budeme jako partneři společně vyjednávat i o vstupu do vlády či v případě nutnosti i do opozice.“
Dohoda Pirátů a hnutí STAN o tom, kde bude kandidovat Ivan Bartoš a kde Vít Rakušan, má své opodstatnění. Je důležité, aby to v případě ostatních krajů bylo podobně předsvědčivé a žádný lídr nepůsobil pochybným či rozpačitým dojmem. Za pozornost stojí také to, kde které uskupení bude mít na společné kandidátní listině první místo a kde až místa další.
Když se podíváme po republice a zamyslíme se nad tím, kde by Bartošova kandidatura měla největší význam, snadno dojdeme k tomu, že je to právě Ústecký kraj jako místo, které potřebuje velkou péči a pozornost. Tento kraj je symbolem problémů, které se nakonec v jisté míře dotýkají celého Česka. A pokud se má Česká republika vyvíjet správným směrem a prosperovat, musí se touto cestou v první řadě ubírat i ty nejméně rozvinuté a opomíjené regiony.
Kdyby se předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi podařilo dotáhnout to z kandidáta v Ústeckém kraji na premiéra, mělo by to docela silnou symboliku jak vzhledem k tomu, kdo všechno tu kandidoval před ním, tak v souvislosti s krajem samotným. Cesta k tomu je ovšem hodně, hodně dlouhá a těžko říct, co vše se ještě stane.