Více než polovina lidí tázaných v novém průzkumu CEDMO Trends věří tomu, že nárůst výskytu černého kašle na území České republiky je důsledkem migrační vlny z Ukrajiny a většinu nakažených v letošním roce tvoří právě uprchlíci z Ukrajiny. Stejně tak se v české společnosti šíří i další zdravotní dezinformace, například ta, že mamografické vyšetření ženského prsu způsobuje růst nádoru.
Příchod uprchlíků v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině považuje za jeden ze zásadních problémů České republiky 67 procent populace starší 16 let. Za vůbec nejzávažnější problém Česka jej označilo 7 procent dotazovaných, zjistil průzkum Středoevropské observatoře digitálních médií CEDMO.
„Téma uprchlíků z Ukrajiny je častým námětem nepravdivých narativů, které skutečně obviňují Ukrajince i ze šíření nakažlivých nemocí. Staví přitom na relativně nižší míře proočkovanosti na Ukrajině, ale ignorují, že v České republice proběhlo několik očkovacích kampaní zaměřených na uprchlíky,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Gongala z platformy Demagog.cz, která se zabývá ověřováním pravdivosti informací a je členem konsorcia CEDMO.
Dezinformaci o tom, že výskyt černého kašle v Česku je důsledkem migrační vlny z Ukrajiny, zaznamenalo 40 procent lidí. 53 procent jej potom považovalo za věrohodný. „Důvěryhodnost se přitom zvyšovala s věkem respondentů. Zatímco mezi nejmladšími ho považovalo za věrohodný 37 procent lidí, mezi nejstaršími to bylo až 60 procent,“ říká datový analytik Lukáš Kutil.
Černý kašel se začal rychle šířit v Česku na začátku roku. Podle Státního zdravotního ústavu bylo k 1. září celkem letos nahlášeno už 29 399 případů. Počet nákaz ale už několik týdnů klesá. S návratem z prázdnin a s nastupující podzimní sezónou respiračních nákaz lze podle ústavu předpokládat, že onemocnění se bude v populaci nadále udržovat.
Problém poznat dezinformace
Autoři výzkumu upozornili také na to, že v posledním půl roce stabilně klesá počet lidí, kteří vnímají jako dezinformace takový mediální obsah, který manipulativně zpochybňuje role agresora a obránce v kontextu probíhající války, nebo lživě připisuje Ukrajincům negativní vlastnosti a činy.
Současně se také zvyšuje počet lidí, kteří naopak považují pravdivé zprávy o Ukrajině za dezinformace ve smyslu „západní propagandy“. „Polovina Čechů a Češek také dlouhodobě uvádí, že mají problém rozpoznat pravdivost zpráv týkajících se Ukrajiny, které se k nim dostávají z médií,“ upozornil Kutil.
Průzkum ukázal i na další dezinformaci, se kterou se setkalo 12 procent respondentů. Ta tvrdila, že mamografický screening ženského prsu způsobuje růst nádoru a šíření metastáz. Zpráva obsahovala i informaci, podle které Švýcarsko jako první země na světě zakázalo mamografické vyšetření z důvodu vysokého (nadpolovičního) podílu falešně pozitivních výsledků. Za pravdivou tuto informaci považovala téměř čtvrtina lidí.
Potom se šířila také dezinformace, že Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropská unie uzavřely „pandemickou smlouvu“, která zajišťuje WHO v případě pandemií pravomoc vynutit povinné očkování a povinné karantény. Očkování se pak týkalo i falešného tvrzení, že Japonsko vydalo formální omluvu lidem kvůli očkování proti onemocnění covid-19, protože prý je u očkovaných zvýšený výskyt rakoviny, infarktů a mrtvic.