Ceny v ruských obchodech Pjatjoročka, kam chodí chudší Rusové, rostou jedenapůlkrát rychleji, než je oficiální míra inflace. Analýza cen 870 tisíc výrobků v sortimentu prodejen tohoto řetězce ukázala, že od roku 2014 se cena všech výrobků téměř ztrojnásobila, zatímco Rosstat uznává pouze dvojnásobné zdražení.
Podle blogera a analytika Anatolije Nesmijana je to v Rusku naprosto standardní situace. „Inflace je vždy daní chudých. Růst cen pro chudé je vždy vyšší, a v situaci cválající inflace mnohem vyšší než růst cen pro dobře situované. Pjatjoročka je klasický řetězec ‚pro chudé‘, takže není vůbec překvapivé, že zboží v tomto řetězci zdražuje.
Podstatou periferního kapitalismu, a to i ve zločinecko-banditském formátu, jako je tomu v Rusku, je vždy vytvářet podmínky pro to, aby chudí rychleji chudli a bohatí rychleji bohatli,“ píše Nesmijan.
Analytik vysvětluje, že ve více či méně rozvinuté zemi je tomu tak, že existuje vrstva střední třídy, kde jsou takové procesy mnohem pomalejší, což zajišťuje poměrně vysokou stabilitu společnosti jako celku. V Rusku ale úřady likvidují střední třídu „nejbrutálnějším způsobem “ a ta, která vzniká hlavně úřadům navzdory, je málo početná a není schopna ovlivnit stabilitu společnosti.
„Opakovaně jsem psal,“ připomíná Nesmijan, „že se kdysi úřady nedopatřením netrefily do znění definice střední třídy, která se velmi blíží skutečnému stavu věcí v Rusku. V hlavních směrech vývoje Ruska do roku 2020 byla střední třída chápána jako sociální skupina s příjmem na hlavu ve výši šesti minimálních mezd (dnes je to 134 400 rublů měsíčně na osobu nebo 537 000 rublů měsíčně pro čtyřčlennou rodinu). Ve skutečnosti je celá ruská populace, která vydělává méně, klasifikována jako chudá, a podle jakékoli, dokonce i oficiální statistiky lze za chudé označit nejméně 80 až 85 procent obyvatelstva.“
Úřady si tuto trapnou skutečnost uvědomily, definici střední třídy jednoduše přestaly používat; a začala se používat realitě zcela neodpovídající čísla, o kterých mluví Putin. O tom, co popisuje Nesmijan, se psalo už před čtyřmi lety, kdy experti poukázali na to, že kritéria vymyšlená Kremlem jsou nesmyslná.
„Když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že Putin tu uvažuje jako člověk, který už přes dvacet let nemá s obyčejným životem a obyčejnými lidmi vůbec nic společného a nemá ani ponětí, jak tu všichni existujeme… Nevím, co říká Světová banka, ale my máme Rosstat. Podle jeho výpočtů je hranice chudoby 15 tisíc rublů měsíčně. Podle Rosstatu je pod touto hranicí 20 milionů občanů. Takže 15 tisíc je hranice chudoby a 17 tisíc už je střední třída? Ne, to není,“ rozhořčil se politický komentátor Anton Orech na svém blogu na serveru Echo Moskvy .
Pohled na realitu není podle expertů pro Rusko z perspektivy mezinárodního srovnání vůbec lichotivý.
„Stojí za povšimnutí, že sociální postavení obyvatelstva v Rusku je mnohem bližší rozvrstvení nejdivočejších afrických zemí, kde střední třída prakticky neexistuje a existuje striktní rozdělení na velmi chudé a velmi bohaté. Proto prezident vždy lhal, lže a bude lhát, když vypráví o nebývalých úspěších, protože ve skutečnosti by měl říci na rovinu: žijete špatně a budete žít ještě hůře, protože jinak není možné zajistit úroveň našich příjmů a naší spotřeby v podmínkách neustále se zmenšujícího národního bohatství v důsledku toho, že jsme organicky neschopni rozvíjet zemi,“ uzavírá Anatolij Nesmijan.