V Minsku došlo k podpisu dohody o rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní na území Běloruska. Dohodu podepsali ministři obrany obou zemí. Rozhodnutí o případném použití těchto zbraní v boji zůstává i nadále výhradně na Rusku.
„Rozmístění těchto jaderných zbraní je odpovědí nepřátelským zemím,“ uvedl po podpisu běloruský ministr obrany Viktor Chrenin, podle něhož jde především o ochranu západních hranic tzv. unijního státu, tedy společenství Ruska a Běloruska.
Podle Chrenina je hlavním důvodem umístění jaderných zbraní v Bělorusku „nedodržování bezpečnostních záruk daných Bělorusku v Budapešťském memorandu z 5. prosince 1994“ a také „nepřetržitá bojovná rétorika kolektivního Západu“.
Kromě podpisu smlouvy o jaderných zbraních na schůzce ministři obrany diskutovali i o přezbrojení letounů Su-25 tak, aby mohly nést rakety s jadernou hlavicí. Běloruský ministr k tomu poznamenal, že běloruská armáda „byla vycvičena na ruských cvičištích a získala praktické dovednosti při jejich provozu“.
„Naše setkání se v poslední době stala pravidelnými. To je obzvláště důležité v souvislosti s rychle rostoucím napětím a bezprecedentním nárůstem mezinárodní konfrontace. Bělorusko bylo a zůstává naším věrným spojencem a spolehlivým partnerem,“ řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. I on hovořil o kolektivním Západu jako o nepříteli, který vede nevyhlášenou válku proti oběma zemím. „Vojenské aktivity NATO získaly nejagresivnější orientaci. Zavádí se soubor opatření ke zvýšení bojové připravenosti společných ozbrojených sil Aliance ve východní Evropě. Jsou rozmisťovány další vojenské kontingenty, v blízkosti našich hranic se zintenzivňují bojové a průzkumné činnosti,“ prohlásil Šojgu.
Kontrola nad jadernými zbraněmi a rozhodnutí o jejich použití zůstávají i nadále výhradně na Rusku.