882 000 000 Kč ročně. 72 000 000 Kč měsíčně. 18 000 000 Kč týdně. 2 570 000 Kč denně. Tolik na účet přistává historicky nejlepšímu argentinskému střelci a sedminásobnému vítězi Zlatého míče Lionelu Messimu. Pro uvedení do kontextu hvězda francouzského PSG obdrží jednu českou průměrnou měsíční mzdu za necelých 9 minut, a to bez započtení bonusů! Ale Messi je pouze jeden z mnoha sportovců, kteří ročně obdrží takto astronomicky vysokou mzdu. Co za těmito částkami tedy stojí a jsou vůbec zasloužené?
Finální suma, kterou hráč obdrží od daného klubu, je odvislá hned od několika faktorů. Svou roli hraje talent, tržní hodnota, popularita, „merchandising“, věk a v neposlední řadě také rozpočet klubu. Tyto faktory se ale v průběhu kariéry každého hráče značně mění. Krásným, i když trochu jedinečným příkladem je portugalská fotbalová legenda Cristiano Ronaldo.
Když Ronaldo poprvé vstoupil do světa profesionálního fotbalu v 17 letech, byl již v Portugalsku považován za jednoho z největších talentů. To se odrazilo i na jeho tržní hodnotě, která v roce 2002 činila přibližně 200 milionů Kč. Když ho ale v roce 2003 koupil Manchester United za zhruba 300 milionů Kč, jeho hodnota razantně vyskočila. To se ukázalo i na jeho platu, který tou dobou činil cca 1 milion Kč týdně. Ronaldo ale stále ještě nedosáhl své největší slávy. K tomu došlo až v roce 2008, kdy vyhrál svůj první Zlatý míč a stal se tak oficiálně nejlepším hráčem světa. Náhle se stal dětským idolem a každý k němu vzhlížel. O rok později tak Ronaldo přestoupil do světoznámého Realu Madrid, a to již za 2 miliardy! To bylo o 85 % více, než kolik za něj zaplatili „Rudí ďáblové“ v roce 2003. Realu se ale tato koupě nadmíru vyplatila, protože pouze během prvního roku působení Ronalda na Santiago Bernabeu si klub z prodejů jeho dresů odnesl něco okolo 2,5 miliard. Nesmíme však opomenout ani množství nových fanoušků a diváků, které ke klubu přitáhla právě Ronaldova přítomnost.
V čem ale tkví Ronaldova jedinečnost? V míře jeho popularity. Ronaldo je totiž jeden z mála hráčů, který si i ve svých 36 letech vydělává stejně jako ve 25. Za tím samozřejmě stojí jeho píle, vytrvalost a talent, ale také schopnost stále lákat nové a nové fanoušky, a to ať prostřednictvím jeho výkonů na hřišti nebo instagramu, kde je oficiálně nejsledovanějším uživatelem na světě.
Klub tedy ve zkratce platí svým sportovcům tolik, kolik věří, že se jim z jejich přítomnosti v průběhu pár let vrátí. Jedná se tedy o univerzální byznysový model spočívající ve snaze docílit co nejvyšších profitů.
K čemu sportovec potřebuje takové peníze?
Takový LeBron James, hvězda basketbalové NBA, si na slušný život nemusí vydělávat 75 milionů Kč měsíčně, ale to samé bychom mohli říci o všech bohatých lidech na světě. Takový přebytek peněz sice zcela jistě nepotřebují, ale aby se dostali do pozice, kde momentálně jsou, museli tvrdě dřít. A sportovci nejsou žádnou výjimkou. Tréninky, strava, regenerace, fyzioterapie, sponzoři. Okolo toho se točí celé jejich životy. Musí o sebe neustále dbát, protože jeden špatný pád, jeden špatný pohyb jim může nadobro ukončit kariéru. Například zmiňovaný LeBron James za regenerační prostředky utratí ročně něco okolo 30 milionů Kč. Je si totiž vědom toho, že musí konzistentně podávat excelentní výkony, a pokud pouze jedenkrát selže, negativní komentáře a narážky zahltí celý internet v rámci hodin. Hodně lidí si toto neuvědomuje. Být fotbalistou nebo basketbalistou neznamená jenom kopat do balónu či házet na koš. Stojí za tím víc, stejně tak jako za každou prací. Nicméně to nemění nic na tom, že mzdy ve sportovním světě dosáhly absurdních hodnot, jež jsou stále méně a méně podložitelné realistickými fakty, statistikami a modely.
Měl by si sportovec vydělávat více než učitel?
Průměrně si učitel v České republice měsíčně vydělá 40 000 Kč. To je 1800x méně než výše zmiňovaný Lionel Messi. A to je něco, nad čím by se naše společnost měla zamyslet. Je pravda, že díky Messimu si PSG vydělá ročně stovky milionů, ale hlavní problém tkví v našich konzumních tendencích. Ty dozrály až do té podoby, že odměňujeme více ty, kteří nás baví, než ty, kteří nás vzdělávají, otevírají nám nové obzory a umožňují vývoj lidstva. Stojí za tím globalizace, technologický průlom a změna pohledu lidí na svět? Toť otázka, na kterou si již ale bude muset každý odpovědět sám.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.