Jméno končícího ředitele Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře opět proběhlo médii, tentokrát s tím, že si nechal státním náklaďákem vozit stromky ke svému domu na druhém konci republiky. Za dopravu zřejmě nezaplatil. Nejistá je také platba za samotné stromky, novináři Seznam Zpráv, kteří problém rozkryli, totiž upozorňují, že shodná firma, která dodala stromky Mynářovi, dostala zakázku také od Pražského hradu. Kauzy, které se točí okolo Mynáře, už nelze spočítat. Je jich hodně. Tolik, že už nejde mluvit jen o tom, že chování vedoucího Kanceláře prezidenta je poněkud skandální. Problémem je především jeho šéf Miloš Zeman, který svého podřízeného doslova nechává, aby si na Hradě a v Lánech dělal, co se mu zachce. A je to právě Zeman, který by v dalších měsících, kdy už nebude chráněný imunitou, měl nést odpovědnost.
Mynářův seznam je opravdu nekonečný. Tak například zřejmě nelegálně získal dotaci. Nelegálně vyhloubil rybník na zasněžování své sjezdovky. Bez vědomí ministerstva zahraničí byl jménem republiky jednat v Číně a Kataru. Neví se, o čem. Šéf senátu Jaroslav Kubera zemřel po tom, co mu Mynář předal nestoudný dopis od Číňanů. Mynář také zkoušel vytvářet nátlak na několik soudců. Chtěl jim vnutit údajné postoje prezidenta. Na Moravě, kde má své firmy, měl údajně tlačit na odchod šéfa policie. Té policie, která ho vyšetřuje.
Jaká je asi jeho role v záhadné skartaci tajných dokumentů na Hradě? Nejasná je také jeho role ve vyšetřovaných kšeftech v Lesní správě Lány. Odsouzený a nadále vyšetřovaný je Mynářův podřízený Balák. Nad tím vedoucí Kanceláře prezidenta republiky evidentně drží ochrannou ruku. Proč asi? A protože Vratislav Mynář je evidentně multifunkční a dokáže svojí pozici využít naplno, je tu také několik dalších, až směšných kousků.
Ty se objevily v posledních týdnech. Reportéři Seznam Zpráv odhalili, že úředník Mynář, s ročním platem vyšším než ministr, má potřebu si za podivných okolností půjčovat z Pražského hradu party stan, který se ocitl pod jeho sjezdovkou. Stejně tak má potřebu nechávat si vozit stromky ke svému domu náklaďákem z vozového parku Pražského hradu. Kouskem z těch totálně trapných je nelegální zabijačka, kterou Mynář uspořádal v době, kdy platil přísný covidový zákaz scházení se. Absurdní byla kromě zabijačky i Mynářova obhajoba. Prase prý bylo hladové. Toto vysvětlení neváhal s vážnou tváří šířit i samotný prezident.
Za to, co se na Pražském hradě a v Lánech dělo, nenese odpovědnost jen Vratislav Mynář, ale především jeho šéf Miloš Zeman. Ten si měl už dávno uvědomit, že jeho nejbližší spolupracovník nedostal bezpečnostní prověrku z nějakých důvodů a měl se ho zbavit. Neudělal to. Všemu, co Mynář páchal, přihlížel a výše odměn, které mu ze státního vyplácel, potvrzuje, že byl s jeho prací spokojený. Tedy, Miloš Zeman by nyní, až nebude chráněný imunitou, měl nést patřičný díl odpovědnosti za to, co nechal svého podřízeného dělat – pokud došlo k trestným činům.
Audit na Hradě, o kterém mluvil budoucí prezident Petr Pavel, by měl patrně zahrnovat i přepočítání propisek nebo papírů do tiskárny. Patrně i tady by mohla být zajímavá zjištění.