Kdysi byla Vlasta Parkanová nejpopulárnější političkou České republiky. Reprezentovala prozápadní a demokratický směr české politiky. Pak do jejího života tvrdě zasáhlo policejní vyšetřování v tzv. kauze CASA, obvinění z trestné činnosti a soudy. Ty opakovaně Vlastu Parkanovou obvinění zbavily. Nyní je tato kauza konečně definitivně shozená ze stolu a bylo prokázáno, že je Parkanová nevinná. Tím to ale nesmí skončit.
Ještě v říjnu minulého roku se vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová snažila Vlastu Parkanovou dostat do vězení. Veřejně žádala nejvyššího státního zástupce o podání mimořádného opravného prostředku k nejvyššímu soudu. Až včera ale nejvyšší státní zástupce Igor Stříž oznámil, že se v této kauze žádné další dovolání podávat nebude.
Desetileté mučení Vlasty Parkanové nemůže nyní jen tak vyšumět. Stojí za ním zcela konkrétní lidé. Novinář Jindřich Šídlo a politik Miroslav Kalousek na twitteru hned včera upozornili na to, že zásah do života Vlasty Parkanové ze strany policie a státního zastupitelství má mít nějakou jasnou dohru. Ti, co tohle peklo Vlastě Parkanové způsobili, musí nést za své selhání zodpovědnost. Kalousek tyto viníky přitom jasně označil. Jde mimochodem i o protagonisty Babišovy okázalé protikorupční revoluce, která nám tu málem zničila právní stát a demokratický režim.
Měla by veřejně zaznít jména osob, které Vlastu Parkanovou léta mučili, byť bylo velmi brzy jasné, že je nevinná: plk.JUDr.Jiří Mazánek, JUDr.Jan Kořán, JUDr.Lenka Bradáčová. Nevěřím, že někdo z nich se omluví. Bude to za ně muset udělat stát(tedy my) a ještě hodně zaplatit. https://t.co/MLmx0FdpaI
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) January 13, 2022
Jedná se zejména o plukovníka Jiřího Mazánka z Národní centrály proti organizovanému zločinu, který má slavné místo v dějinách protikorupční revoluce. Právě v tom nejhnusnějším roce 2013 byl poté, co obvinil Vlastu Parkanovou, označen za „policistu roku“. To je mimochodem soutěž, kterou se nevyznačuje vyspělá demokracie, ale spíše nějaký policejní stát. Mazánkovo povyšování pak úzce souvisí s tím, že tehdejší vládce České republiky miliardář a mafiánský kmotr Andrej Babiš vášnivě miloval mediální trestní kauzy proti představitelům demokratického režimu.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se v této mimořádně odporné době vyznamenala tím, že skoro denně vystupovala jako mediální hvězda médií Andreje Babiše. Její vztah k právnímu státu a k demokracii výborně ilustruje věta z vánočního rozhovoru pro Babišovy Lidové noviny, kterou redakce citlivě vtiskla do titulku: „Zavírat můžeme i o svátcích“. Neměli bychom zapomenout, že takovému hnusu náš národ tehdy tleskal a ikonická prokurátorka se stala nejpopulárnější osobou v zemi. Marketingoví pracovníci politických stran tehdy zjistili, že zavírání je v této barbarské zemi žádoucí politický program.
Když jmenujeme tyto lidi, kteří nesou zodpovědnost za drastické poškození jedné slušné dámy, tak bychom ale pro spravedlnost neměli zapomenout na to, že společenskou objednávku po trestání a zavírání nám nepřinesl pouze Andrej Babiš. Ten na tomto barbarství dokázal jenom nejvíce vydělat. Na mediální vlně okázalého boje s korupcí se podílela větší část politiků a médií, kteří vnutili veřejnosti iracionální touhu po veřejném trestání. Před Babišem to dělaly Věci veřejné a v roce 2017 provozovala svůj vězeňský autobus Pirátská strana.
Vlastu Parkanovou také k trestnímu stíhání vydala 11. července 2012 poslanecká sněmovna. Parkanová přitom tehdy přednesla obsáhlý projev na svoji obranu. Snažila se co nejpřesněji vyložit, že k žádnému pochybení při jednání o armádní zakázce z její strany nedošlo. Nákup letadel CASA od španělské firmy spadající do německo-francouzského koncernu Airbus připravovala početná komise složená z expertů ministerstva obrany a důstojníků generálního štábu armády a ke smlouvě se vyjadřovalo na 27 připomínkových míst ze státní správy.
Celá transakce schválená vládou byla politickým rozhodnutím. Přičemž smyslem poslanecké imunity je právě to, aby nedocházelo k účelové kriminalizaci politického rozhodování. Vlasta Parkanová byla známá svojí podporou amerického radaru a našeho spojenectví s NATO. Není ani trochu překvapivé, že plukovník Mazánek při obvinění Vlasty Parkanové vycházel z posudku člověka, který byl činitelem Státní bezpečnosti, a nemohl mít tudíž bezpečnostní prověrku. Když člověk čte seznam poslanců, kteří Parkanovou k trestnímu stíhání vydali, tak je mu úzko. Její obsáhlé vysvětlení kauzy neposlouchali a někteří, jako třeba poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, se jí zcela nechutně vysmívali. Ti všichni také nesou vinu na tom, že Vlastě Parkanové bylo ukradeno deset let života.